Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Politika

Si Ťin-pching nařídil čínské armádě připravit se na válku: Nastal důvod k obavám?

Čínský prezident Si Ťin-pching vyzval čínskou armádu, aby se zaměřila na přípravu vojenské akce. S takovou výzvou ve středu uspořádal v Pekingu seminář o národní obraně a vojenské reformě.

Zdroj: Gil Corzo / Shutterstock.com
Gil Corzo / Shutterstock.com

O nárůst strachu, napětí a hrozby potenciálního světového konfliktu se ve středu nepostaral jen Vladimir Putin se svým projevem, ve kterém nařídil okamžitou částečnou mobilizaci všech, kteří mají vojenský výcvik. Krátce po jeho vyhlášení částečné mobilizace v Rusku vystoupil s projevem i čínský prezident Si Ťin-pching. Ten nařídil armádě připravit se na opravdový boj.

Vůdce pekingské komunistické vlády to oznámil na konferenci o národní obraně. „Je potřeba svědomitě shrnout a aplikovat úspěšné zkušenosti z reformního procesu, zvládnout novou situaci, porozumět požadavkům a zaměřit se na přípravu na váleční. Také je nutné mít odvahu zkoumat a inovovat,“ řekl.

Čína si ohledně více než půl roku trvající ruské invaze na Ukrajinu zachovávala až doposud neutralitu. Pozornost ale vyvolala nedávná vyjádření po schůzce čínského prezidenta Si Ťin-pchinga s Putinem na summitu zemí Šanghajské organizace pro spolupráci v Samarkandu. Ruský prezident tehdy řekl, že chápe obavy Číny kolem konfliktu na Ukrajině a slíbil, že Moskva udělá vše pro to, aby skončil co nejdřív. „Je třeba svědomitě shrnout a aplikovat úspěšné reformní zkušenosti, zvládnout novou situaci a pochopit požadavky úkolů, zaměřit se na přípravu na války a mít odvahu zkoumat a inovovat,“ citovala čínského vůdce tisková agentura Sin-chua. Dodal, že Čínská lidová republika musí dosáhnout nové úrovně v reformě a posilování armády.

Si Ťin-pching rovněž poznamenal, že v uplynulých deseti letech Ústřední výbor Komunistické strany Číny a Ústřední vojenská rada ČLR plně realizovaly strategii reformy a posílení ozbrojených sil. Za tu dobu podle něj Čína dosáhla historických úspěchů v prohlubování reformy národní obrany a ozbrojených sil a čínské ozbrojené síly mají nyní nový systém, strukturu, model a podobu.

Semináře se zúčastnili vysoce postavení představitelé Ústřední vojenské rady, Lidových ozbrojených milicí a čínských vojenských akademií. Akce se zúčastnili zejména generálplukovník Li Zocheng, náčelník Společného štábu ČKS, generálplukovník Miao Hua, náčelník Oddělení politické práce ČKS, a generálplukovník Zhang Shengming, tajemník Komise pro disciplinární inspekci ČKS.

Zdroje: TN.cz, Tass.ru, iDNES, EuroZprávy.cz, Twitter

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...