Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Zahraniční politika

Státy EU se dohodly na nových protiruských sankcích včetně stropu na cenu ropy. Von der Leyenová má dočasné řešení pro energetickou krizi. Co plánuje zavést?

Velvyslanci zemí Evropské unie se dnes shodli na novém balíku sankcí za pokračující ruskou agresi vůči Ukrajině. Informovalo o tom české předsednictví EU. Součástí celkově osmé sankční sady je dohoda na zavedení cenového stropu na ruskou ropu. EU také rozšíří zákaz vývozu některých strategických technologií do Ruska či dovozu ruských produktů. Na sankční seznam přibudou desítky Rusů. Evropská komise je zároveň připravena jednat o zavedení cenového stropu na plyn používaný k výrobě elektřiny, oznámila dnes šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová.

Zdroj: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com
Zdroj: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Ursula von der Leyenová zároveň před europoslanci naznačila, že komise uvažuje také o obecnějším zastropování ceny plynu, které by bylo dočasným řešením do spuštění nového mechanismu pro stanovování cen na unijním trhu. Jako další odpověď na aktuální vysoké ceny vidí von der Leyenová intenzivnější vyjednávání s partnery, jako je Norsko.

Předsedkyně EK o strategii mluvila v projevu v Evropském parlamentu, který ve Štrasburku probírá unijní reakci na vývoj ruské války proti Ukrajině. Své plány zároveň komise přibližuje v dopise rozeslaném lídrům členských zemí před pátečním neformálním summitem v Praze. Ten má mimo jiné přinést posun ve vleklé debatě o tom, zda na úrovni EU zastropovat cenu plynu a případně jak.

„Jsme připraveni diskutovat o stropu na cenu plynu, který je používán k výrobě elektřiny,“ řekla dnes von der Leyenová. „Také se ale musíme podívat na ceny plynu za hranicemi trhu s elektřinou,“ pokračovala.

V projevu znovu poukázala na rizika, která podle komise obecný cenový strop přináší, ovšem poznamenala, že dnes má takovéto opatření širší podporu mezi členskými zeměmi než na jaře. „Zavedení stropu na cenu plynu obecně je dočasné řešení, než bude vyvinutý nový unijní cenový index, který zajistí lepší fungování trhu. A na tom už komise začala pracovat,“ uvedla.

Evropská komise za této situace volá po nových dohodách s dodavateli plynu, kteří jsou považování za spolehlivé. Von der Leyenová dnes uvedla, že komise ve snaze „ztlumit“ ceny plynu vystupňuje vyjednávání se zeměmi jako jsou Norsko nebo Spojené státy. EU podle ní také musí plyn nakupovat společně a vyhnout se tak situaci, kdy jedna členská země přebíjí nabídku druhé.

Pokud jde o plyn z Ruska, ten podle šéfky EK aktuálně tvoří 7,5 procent plynu importovaného do EU, zatímco dříve to bylo 40 procent. EU se podle von der Leyenové také podařilo snížit celkovou spotřebu o desetinu a naplnit zásobníky na téměř 90 procent, což znamená o 15 procent vyšší zásoby než stejnou dobou loni.

Cena plynu se v důsledku propadu dodávek z Ruska na konci léta vyšplhala na hodnoty několikanásobně vyšší oproti loňskému roku. To se promítá do ceny elektřiny, která se odvíjí od nejnákladnějšího způsobu výroby potřebného k uspokojení aktuální poptávky. Ve snaze zmírnit dopady tohoto vývoje na domácnosti a firmy se EU minulý týden dohodla na sadě krizových opatření zahrnujících povinné úspory elektřiny ve špičce a přerozdělování mimořádných zisků energetických společností.

„Dosáhli jsme toho bleskovou rychlostí a opravdu bych chtěla poděkovat českému předsednictví (v Radě EU) za tento mimořádný úspěch ve skutečně velmi, velmi krátkém čase,“ uvedla dnes von der Leyenová.

Zdroj: ČTK

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...