Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Zahraniční politika

Tisíce lidí se rozloučilo s Michailem Gorbačovem: Dorazil i maďarský premiér Orbán, Putin se dle očekávání pohřbu nezúčastnil. Kdo zastupoval Česko?

V moskevské Sloupové síni Domu odborů se v sobotu uskutečnilo poslední rozloučení bývalým prezidentem Sovětského svazu Michailem Gorbačovem. První a zároveň poslední prezident SSSR, jenž zahájil drastické reformy, které pomohly ukončit studenou válku a které také urychlily rozpad Sovětského svazu, zemřel v úterý ve věku 91 let. K otevřené rakvi proudily davy lidí s květinami, aby Gorbačovovi vzdaly hold.

Zdroj: Evgeny Eremeev / Shutterstock.com
Zdroj: Evgeny Eremeev / Shutterstock.com

Michail Gorbačov, nositel Nobelovy ceny za mír za svůj podíl na ukončení studené války, neměl státní pohřeb. Současný ruský prezident Vladimir Putin totiž podle médií Gorbačovovi odepřel plné státní pocty, kterých se dočkal po své smrti v roce 2007 Jelcin. Samotný Putin se smutečního obřadu nezúčastnil, podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova, kvůli svému nabitému harmonogramu. Ve čtvrtek nicméně položil u Gorbačovovy rakve květiny.

Otevřená rakev, hymna a tisíce návštěvníků s květinami

Poslední rozloučení se konalo ve Sloupové síni Domu odborů v Moskvě, na dohled od Kremlu. Síň v minulosti mnohokrát sloužila jako místo rozloučení s vysokými představiteli SSSR, četně Vladimira Lenina a Josefa Stalina. Nosiči doprostřed síně umístili Gorbačovovu otevřenou rakev, v pozadí hrála tichá melancholická hudba z filmu Schindlerův seznam. Po obou stranách rakve stáli dva strážci v uniformě, napravo byl umístěn portrét bývalého prezidenta a nalevo seděla jeho rodina.

Mnozí z návštěvníků podle agentury Reuters uvedli, že chtějí uctít památku Gorbačova jako „mírotvorce“, který odstranil totalitu a dal jim jejich svobodu. „Chtěl nám dát demokracii a svobodu a ukázalo se, že ještě nejsme moc připraveni,“ řekl miliardář a kritik Kremlu Alexandr Lebeděv, magnát a blízký přítel. „Byl mírotvorcem, byl jedním z Božích synů,“ řekla 80letá Tatiana, která řekla, že přišla navzdory špatnému zdraví.

Účast na posledním rozloučení byla tak velká, že akce musela být prodloužena o dvě hodiny a následně ukončena policíí. Gorbačov byl po smutečním obřadu pohřben v užším kruhu smutečních hostů na Novoděvičím hřbitově po boku své zesnulé manželky Raisy tak, jak si to sám přál. Když byla jeho rakev spouštěna do hrobu, hrála ruská hymna.

Dorazil i hlasitý podporovatel války na Ukrajině

Smutečního ceremoniálu se naopak zúčastnil maďarský premiér Viktor Orbán, který chtěl Gorbačovovi vzdát hold. Rozloučení se zúčastnili také velvyslanci USA, Velké Británie, Německa a dalších západních zemí. Českou republiku zastupovala chargé d’affaires Jana Cimbolincová. Na rozloučení se dostavil i bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv, který je hlasitým podporovatelem války na Ukrajině.

Vůdce vůdce Sovětského svazu v letech 1985-1991 už měsíce před smrtí šokovala ruská invaze na Ukrajinu. Agentuře Reuters to dva dny před pohřbem řekl Gorbačovův tlumočník Pavel Palažčenko, který s Gorbačovem pracoval 37 let a naposledy s ním telefonicky hovořil před několika týdny. Gorbačov byl podle něj také v posledních letech zdrcen zhoršujícími se vztahy mezi Moskvou a Kyjevem.

Zdroj: ČTK, Reuters.com, iDnes.cz, Novinky.cz

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...