Michail Gorbačov, nositel Nobelovy ceny za mír za svůj podíl na ukončení studené války, neměl státní pohřeb. Současný ruský prezident Vladimir Putin totiž podle médií Gorbačovovi odepřel plné státní pocty, kterých se dočkal po své smrti v roce 2007 Jelcin. Samotný Putin se smutečního obřadu nezúčastnil, podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova, kvůli svému nabitému harmonogramu. Ve čtvrtek nicméně položil u Gorbačovovy rakve květiny.
Otevřená rakev, hymna a tisíce návštěvníků s květinami
Poslední rozloučení se konalo ve Sloupové síni Domu odborů v Moskvě, na dohled od Kremlu. Síň v minulosti mnohokrát sloužila jako místo rozloučení s vysokými představiteli SSSR, četně Vladimira Lenina a Josefa Stalina. Nosiči doprostřed síně umístili Gorbačovovu otevřenou rakev, v pozadí hrála tichá melancholická hudba z filmu Schindlerův seznam. Po obou stranách rakve stáli dva strážci v uniformě, napravo byl umístěn portrét bývalého prezidenta a nalevo seděla jeho rodina.
Mnozí z návštěvníků podle agentury Reuters uvedli, že chtějí uctít památku Gorbačova jako „mírotvorce“, který odstranil totalitu a dal jim jejich svobodu. „Chtěl nám dát demokracii a svobodu a ukázalo se, že ještě nejsme moc připraveni,“ řekl miliardář a kritik Kremlu Alexandr Lebeděv, magnát a blízký přítel. „Byl mírotvorcem, byl jedním z Božích synů,“ řekla 80letá Tatiana, která řekla, že přišla navzdory špatnému zdraví.
Thousands of Russians paid their final respects to Mikhail Gorbachev, the last leader of the Soviet Union. But the Nobel Peace Prize winner was denied a full state funeral and President Vladimir Putin was conspicuously absent https://t.co/1NrSahYYdm pic.twitter.com/aE1rFA5zNx
— Reuters (@Reuters) September 3, 2022
Účast na posledním rozloučení byla tak velká, že akce musela být prodloužena o dvě hodiny a následně ukončena policíí. Gorbačov byl po smutečním obřadu pohřben v užším kruhu smutečních hostů na Novoděvičím hřbitově po boku své zesnulé manželky Raisy tak, jak si to sám přál. Když byla jeho rakev spouštěna do hrobu, hrála ruská hymna.
Dorazil i hlasitý podporovatel války na Ukrajině
Smutečního ceremoniálu se naopak zúčastnil maďarský premiér Viktor Orbán, který chtěl Gorbačovovi vzdát hold. Rozloučení se zúčastnili také velvyslanci USA, Velké Británie, Německa a dalších západních zemí. Českou republiku zastupovala chargé d’affaires Jana Cimbolincová. Na rozloučení se dostavil i bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv, který je hlasitým podporovatelem války na Ukrajině.
Vůdce vůdce Sovětského svazu v letech 1985-1991 už měsíce před smrtí šokovala ruská invaze na Ukrajinu. Agentuře Reuters to dva dny před pohřbem řekl Gorbačovův tlumočník Pavel Palažčenko, který s Gorbačovem pracoval 37 let a naposledy s ním telefonicky hovořil před několika týdny. Gorbačov byl podle něj také v posledních letech zdrcen zhoršujícími se vztahy mezi Moskvou a Kyjevem.
Zdroj: ČTK, Reuters.com, iDnes.cz, Novinky.cz
