Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Zahraniční politika

Třetí světová válka? Je blízko, tvrdí Orbán

Pravděpodobnost, že se válka na Ukrajině změní v globální konflikt, roste, řekl v pátek ráno maďarský premiér Viktor Orbán. Maďarský vůdce ve státním Kossuth Rádió kritizoval západní hlavní města a obvinil spojence Ukrajiny z podpory konfliktu kvůli ekonomickým zájmům, píše web Politico.

Zdroj: Belish / Shutterstock.com
Zdroj: Belish / Shutterstock.com

„Svět nikdy nebyl tak blízko,“ prohlásil Orbán o „místní válce“, která se změnila ve „válku světovou“. „Pravděpodobnost se den ode dne zvyšuje,“ dodal. Maďarský premiér také řekl, aniž by o svém tvrzení poskytl důkaz, že partneři Kyjeva by mohli poslat vojáky na pomoc Ukrajině, která bojuje proti totální invazi ruského prezidenta Vladimira Putina. 

„Podle mého názoru jsme velmi blízko tomu, aby to bylo předloženo jako seriózní návrh, aby spojenci – vojáci zemí spojeneckých s Ukrajinou – také překročili hranici,“ řekl. 

Orbán v uplynulém desetiletí pěstoval úzké vztahy s Kremlem. Během posledního roku se dostal pod palbu kritiky doma i v zahraničí. Důvodem je prosazování vyprávění o válce v ruském stylu. Orbán nedávno zopakoval, že Maďarsko nebude svému východnímu sousedovi dodávat zbraně a že Budapešť nepovažuje Moskvu za bezpečnostní hrozbu.

Zároveň řekl, že členství v NATO je „pro Maďarsko existenční a že suverénní Ukrajina mezi Maďarskem a Ruskem je v zájmu jeho země“. Maďarská vláda mezitím tvrdila, že obhajuje okamžité příměří jen proto, že upřednostňuje mír na evropském kontinentu.

Ve svém rozhlasovém rozhovoru maďarský vůdce trval na tom, že jeho pozici sdílejí ostatní po celém svět. Zároveň poukázal na Čínu, arabský svět a Afriku. Svět označil za „Západ a ostatní“, píše Politico.

Zdroj: Politico.eu, english.alarabiyanet.com

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...