Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Zahraniční politika

Tvrdá slova Zelenského: Tímto válka začala a musí tím i skončit. Co bude s jadernou elektrárnou?

Konflikt s Ruskem na Ukrajině neskončí, dokud nebude osvobozen Moskvou anektovaný Krymský poloostrov v Černém moři, prohlásil v noci na středu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Už několik dní se Rusko a Ukrajina navzájem obviňují z ostřelování jaderné elektrárny Záporoží. Ruské jednotky podminovaly Záporožskou jadernou elektrárnu. Ruský generálmajor Vareryj Vasiljev se nechal slyšet, že buď bude na místě ruská země, nebo spálená poušť.

Zdroj: Shag 7799 / Shutterstock.com
Zdroj: Shag 7799 / Shutterstock.com

Zelenský uvedl, že Rusko změnilo poloostrov, který byl a bude jedním z nejlepších míst v Evropě, v jedno z nejnebezpečnějších míst v Evropě. Provádí tam represi a svět si podle ukrajinského prezidenta začíná připouštět, že udělal chybu, když se rozhodl neodpovědět plnou silou na první agresivní kroky Ruska.

„Krym je ukrajinský a nikdy se ho nevzdáme, region Černého moře nikdy nebude bezpečný, dokud bude Krym okupován. Nebude stabilní a trvalý mír v mnoha zemích na pobřeží Středozemního moře do té doby, než bude Rusko schopno využívat náš poloostrov jako vojenskou základnu. Tato válka Ruska proti Ukrajině a celé svobodné Evropě začala Krymem a musí Krymem i skončit s jeho osvobozením,“ upozornil ukrajinský prezident.

Krym je pod nadvládou Moskvy od roku 2014, kdy jej Rusko anektovalo. Tento ukrajinský poloostrov je ruskými turisty oblíbenou destinací pro dovolenou a na jednom z videozáznamů z úterý je zřejmě vidět, jak návštěvníci utíkají z jedné z tamních pláží, přičemž v pozadí je vidět stoupat hustý kouř.

Na Krymu totiž v úterý došlo k explozím na tamní ruské vojenské základně Novofedorivka. Jejich příčina byla zpočátku nejasná a vláda v Kyjevě se k odpovědnosti za ně nepřihlásila. List The New York Times nicméně informoval, že ukrajinská armáda zaútočila na významnou ruskou leteckou základnu nespecifikovanými zbraněmi. Ruské ministerstvo obrany trvalo na tom, že výbuchy nebyly způsobeny ostřelováním.

Jaderná elektrárna jako štít

„Ruské síly používají elektrárnu jako štít proti ukrajinským silám, protože nikdo z Ukrajiny nic neudělá,“ řekl šéf Enerhoatomu Petro Kotin. „Ukrajinské ozbrojené síly vědí, že je uvnitř ukrajinský personál, jde o ukrajinskou továrnu a životy Ukrajinců, takže nehodlají zabíjet vlastní lidi, náš personál a poškozovat naši infrastrukturu,“ dodal. Také americký ministr zahraničí Anthony Blinken na zasedání OSN tento týden prohlásil, že Rusko využívá jaderný areál jako ekvivalent lidského štítu.

„Zaminovali jsme všechna důležitá zařízení Záporožské jaderné elektrárny. A neskrýváme to před nepřítelem. Varovali jsme je. Nepřítel ví, že zařízení bude buď ruské, nebo žádné. Musíte být připraveni pro následky tohoto kroku. A vy, válečníci, osvoboditelé, musíte chápat, že nemáme žádnou jinou možnost. A když přijde i na ten nejtěžší příkaz, musíme jej splnit se ctí,“ řekl Vasiljev svým vojákům.

Zdroje: Čas.sk, BBC

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...