Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Zahraniční politika

USA uvolňují omezení, potratovou pilulku si teď ženy mohou objednat poštou

Americká vláda trvale uvolnila některá omezení týkající se pilulky používané k ukončení předčasného těhotenství, umožnila zasílání léku poštou, místo aby se vyžadovalo osobní vydání. I ve státech, kde jsou potraty ilegální, si ji tak ženy mohou opatřit online.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Omezení na osobní vyzvednutí pilulky platilo od roku 2000, kdy Food and Drug Administration (FDA) schválila lék, a vláda je dočasně zrušila na začátku tohoto roku kvůli pandemii. Umožnila tak ženám získat předpis na potratovou pilulku prostřednictvím online konzultace a obdržet ji tak poštou. Rozhodnutí FDA tak na začátku prosince změnilo toto rozhodnutí z dočasného na trvalé.

„Rozhodnutí FDA přijde jako obrovská úleva pro bezpočet pacientek, ať už se spontánními nebo s uměle vyvolanými potraty,“ řekla Georgeanne Usova, vrchní legislativní poradce Americké unie občanských svobod (ACLU). V důsledku změny pravidel FDA mnoho pacientek nebude muset osobně chodit na kliniku, do lékařské ordinace nebo nemocnice, aby obdržely léky, ale mohou se rozhodnout pro zaslání pilulky poštou od certifikovaného předepisujícího lékaře nebo lékárny. Lék, obecně známý jako Mifepriston, je schválen k vyvolání potratu až do 10 týdnů těhotenství a je také předepisován k léčbě žen, které trpí spontánním potratem. Medikamentózní potrat zahrnuje dvě pilulky, které se užívají jeden nebo dva dny. První, Mifepriston, blokující hormon progesteron, který udržuje těhotenství. Druhý, Misoprostol, vyvolávající kontrakce dělohy.

Rozhodnutí zlepší přístup k nechirurgickému potratu pro ženy ve vzdálených a venkovských oblastech, tak jako pro ženy s nízkými příjmy, které se potýkají s překážkami při přístupu na kliniky, jako je nedostatek dopravy a neschopnost vzít si volno v práci apod. Nicméně 19 států včetně Texasu má zákony, které nahrazují rozhodnutí FDA tím, že online lékařské konzultace nebo zasílání potratových pilulek poštou zakazují. Ženy z těchto států by nemohly využít změny pravidel doma, ale mohly by potenciálně cestovat do jiných států, aby pilulky získaly. Státy jako Kalifornie a New York, které se dlouhodobě snaží posílit přístup k potratům, mohou zpřístupnit lék ženám i z jiných států. Tato změna pravděpodobně přispěje k intenzivní politické debatě v USA o potratech.

Foto: Rena Schild / Shutterstock.com

Právo na potrat je v USA stanovené od roku 1973 precedentním rozhodnutím Nejvyššího soudu v kauze Roe v. Wade. Spojené státy se ale v posledních letech odlišují od zbytku světa divokou domácí debatou o potratech. Podle průzkumu agentury Ipsos z roku 2021 se jen 42 % Američanů domnívá, že potraty by měly být povoleny na požádání, ve srovnání se 75 % ve Švédsku, 65 % v Británii, 64 % ve Francii a 61 % v Itálii a Španělsku. V těchto zemích se debata o potratech po legalizaci ochladila. Konzervativní státy USA, většinou na jihu, postavily v posledních letech řadu překážek omezujících přístup k potratům, což přinutilo mnoho klinik zavřít. Šest nejradikálnějších amerických států má pouze jednu potratovou kliniku. Texaský zákon zakazující potraty po šesti týdnech, ještě předtím, než se mnoho žen vůbec dozví, že jsou těhotné, vstoupil v platnost 1. září a Nejvyšší soud dosud nereagoval na nouzovou žádost o jeho zastavení.

Nancy Northupová, generální ředitelka Centra pro reprodukční práva, uvedla, že Spojené státy jsou „z hlediska pokroku v oblasti práv na potraty na hraně“. „Trendem posledních 25 let byla liberalizace zákonů o potratech,“ řekla s odkazem na nedávný vývoj v Mexiku, Argentině nebo třeba Beninu. Dále uvedla, že Spojené státy jsou v „neuvěřitelné regresivní fázi“ s více než stovkou omezení potratů, která byla schválena jen letos.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Institut Charlotte Lozier a Susan B. Anthony List, který se zasazuje proti potratům, v prohlášení uvedl, že rozhodnutí FDA ignorovalo údaje o komplikacích a vystavilo ženy riziku. Institut vyzval agenturu, aby obnovila nutnost osobního výdeje a přidala omezení k přístupu k pilulkám. Záznamy FDA však ukazují, že z 3,7 milionu žen, které užívaly Mifeprex (jeden z potratových léků obsahujících mifepriston) k ukončení těhotenství v letech 2000 až 2018, jen 24 zemřelo na komplikace. FDA ponechala některá omezení, jako je potřeba používat certifikovanou lékárnu a vyžadovat předpis od lékaře. Americká unie občanských svobod však naopak dala najevo „zklamání, že FDA nezrušila všechna lékařsky zbytečná omezení mifepristonu.”

Vzhledem k tomu, že v Texasu je stále obtížnější přístup k potratům, většina odborníků předpověděla, že nové zákony přimějí ženy buď k potratům později v těhotenství, protože najdou způsoby, jak cestovat do jiných států, nebo získat přístup k potratovým pilulkám mimo tradiční lékařský systém. Některé ženy mají přístup k potratovým pilulkám prostřednictvím neziskových organizací, jako je např. Aid Access, v online lékárnách anebo z Mexika, pokud žijí blízko hranic.

Zdroje dat:
Reuters, Star-Telegram, France24

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...