Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Ukrajina

Už bylo dost pomoci? Scholz o dodání stíhaček Ukrajině: Reakce, jakou od německého kancléře nikdo nečekal

Německý kancléř Olaf Scholz během návštěvy Chile kritizoval diskusi o dodání bojových letadel na Ukrajinu. Podle něj se vede samovolně.

Zdroj: photocosmos1 / Shutterstock.com
Zdroj: photocosmos1 / Shutterstock.com

V tuto chvíli je nutná seriózní diskuse a ne „soutěž v tom, kdo nabídne více (…), v níž jsou možná v popředí vnitropolitické motivy namísto podpory Ukrajiny“, řekl Scholz v neděli večer místního času na tiskové konferenci v chilské metropoli Santiago.

V tak důležité otázce, jako jsou dodávky zbraní, musí jít o věc a racionální úvahy,“ zdůraznil Scholz. Připomněl, že on sám a americký prezident Joe Biden krátce po začátku války vyloučili bezletové zóny nad Ukrajinou. Vedlo by to k přímé konfrontaci mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí (NATO). 

Došlo i k zamítnutí „nesmyslných požadavků“, jako je vyslání pozemních vojsk. „Už se k tomu řeklo opravdu všechno, i z mé strany,“ uvedl v neděli Scholz. Přestože její jméno nezmínil, reagoval tím zjevně na slova předsedkyně Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) Saskie Eskenové. Ta dodání letadel v neděli pro televizi ARD zcela nevyloučila, píše deník Die Welt. 

Ta mimo jiné řekla, že je důležité „podpořit Ukrajinu tím, co potřebuje“. Na jiném místě uvedla, že „je důležité, abychom neustále vyhodnocovali současnou situaci“, což podle deníku také ponechává otevřené dveře pro možné dodávky stíhaček.

Agentura DPA připomněla, že loňská diskuse o bezletové zóně nad Ukrajinou dospěla k závěru, že se dá prosadit jen tehdy, pokud NATO poskytne vlastní bojová letadla. Scholz a Biden to však odmítli. V současnosti se diskutuje o poskytnutí bojových letadel, která by pilotovali Ukrajinci. Ukrajinští představitelé opakovaně požadují od západních zemí stíhačky, což nedávno zásadně nevyloučil ani zástupce Bidenova poradce, píše Die Welt.

Zdroj: Nový čas, Tisková zpráva, Die Welt

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...