Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Zahraniční politika

Ve Francii demonstrovalo proti důchodové reformě 368.000 lidí. Macron odmítl schůzku s odboráři

Při sedmém kole stávek v sobotu ve Francii proti důchodové reformě protestovalo 368.000 lidí, z toho 48.000 v Paříži, uvedla policie. Podle pořádajících odborů CGT po celé Francii měly demonstrace přes milion účastníků, z toho 300.000 v metropoli. Informoval o tom deník Le Monde. Přes pokračující protesty v sobotu důchodovou reformu schválil senát.

Zdroj: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com
Zdroj: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Senátoři návrh podle agentury Reuters přijali v poměru 195 ku 112. Zákon bude ještě muset projít francouzskou dolní komorou, kde se ve čtvrtek očekává výrazně těsnější hlasování.

V Paříži se dal dav do pohybu kolem 14:00 a na cestě městem byl přes tři hodiny. Server deníku Le Monde píše o drobných potyčkách, házení předmětů po policistech, několika zapálených odpadkových koších a rozbitých výkladních skříních. K 17:00 bylo zadrženo 26 osob kvůli nedovolenému ozbrojování a shromažďování se za účelem páchání výtržností, uvedla prefektura.

Kvůli stávce v sobotu ve Francii vyjela jen polovina rychlovlaků TGV a asi 40 procent regionálních železničních spojů, píše BFM TV. Narušený byl také provoz pařížského metra v okolí demonstrace. Další kolo protestů pořadatelé svolali na středu 15. března. V tento den má zasednout společná komise poslanců a senátorů, kteří budou jednat o výsledném znění kritizovaného návrhu zákona.

Už dopoledne se protestovalo na jihu Francie, v Toulouse se sešlo asi 11.500 lidí, výrazně méně než před týdnem. V Nice demonstrovalo přes 2000 lidí. O něco méně Francouzů se na protest proti reformě sešlo také ve Štrasburku a v Nancy, uvádí Le Figaro. Celkově byla účast slabší než v úterý, kdy se od začátku roku demonstrovalo pošesté.

Dělá si Macron z odborářů legraci?

Odbory společně Macrona požádaly o schůzku a vyjednávání o reformě, kterou se v těchto dnech opět zabývá parlament. Macron ve čtvrtek poslal odborářům dopis, v němž píše, že jim naslouchá, schůzku ale odmítl. Šéf odborů CGT Philippe Martinez dnes během demonstrací řekl stanici BFM TV, že Macron je svou odpovědí „poslal do háje“ a „dělá si legraci“.

Podle průzkumu společnosti Elabe pro stanici BFM TV si 82 procent Francouzů myslí, že by se měl Macron s odborovými představiteli setkat. Téměř dvě třetiny dotazovaných schvalují společenskou mobilizaci proti reformě a 54 procent lidí souhlasí se stávkami a blokádou klíčových sektorů, plyne z dnes zveřejněného průzkumu.

Francouzské úřady požádaly letecké společnosti, aby zrušily 20 procent víkendových letů kvůli obavám ze stávek a možných komplikací. Pařížská radnice také ve čtvrtek oznámila, že v důsledku stávek se v metropoli začal hromadit odpad a v ulicích ho zůstalo 3700 tun. Stávka pracovníků v ropném průmyslu má jen minimální dopad, bez pohonných hmot je dnes asi pět procent čerpacích stanic, píše Le Figaro.

Úterní šestý den stávek přilákal rekordní počet lidí. Podle odhadů ministerstva vnitra se protestů zúčastnilo kolem 1,28 milionu lidí, podle odborářů dokonce 3,5 milionu. Manifestace kritizují zejména posun věku odchodu do penze ze 62 let na 64.

Zdroj: ČTK

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...