Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Zahraniční politika

Vladimir Putin zuří: Dostal zákaz účasti na pondělním pohřbu královny. Kreml to považuje za hluboce nemorální

Ruský prezident Vladimir Putin byl mezi prvními státníky, kteří do Velké Británie poslali dopis s vyjádřením soustrasti nad smrtí královny Alžběty II. Královská rodina se přesto rozhodla, že ho odmítne pozvat na její pondělní pohřeb. Rusko označilo rozhodnutí nepozvat nejen Putina, ale žádné ruské představitele na pohřeb královny Alžběty za „hluboce nemorální“, uvedli představitelé Kremlu. Ředitelka informačního a tiskového oddělení Ministerstva zahraničních věcí Ruské federace Marija Zacharovová podle deníku Daily Mail řekla, že Velká Británie využívá národní tragédie k vyrovnání účtů.

Zdroj: ID1974 / Shutterstock.com
Zdroj: ID1974 / Shutterstock.com

Za jednu z nejvíce nenáviděných osob světa lze v tuto chvíli z pochopitelných důvodů považovat ruského prezidenta Vladimira Putina, jenž rozpoutal válku na Ukrajině a zapříčinil tisíce obětí na životech. Není tedy divu, že na pohřeb britské královny Alžběty II. nebyl pozván a nesmí na něj přijít. Vazby mezi Spojeným královstvím a Ruskem jsou po únorové invazi napjaté, přičemž Británie se ujímá vedení mezi západními státy v posílání zbraní na Ukrajinu.

Ředitelka informačního a tiskového oddělení Ministerstva zahraničních věcí Ruské federace Marija Zacharovová v prohlášení zveřejněném pro tiskovou agenturu Tass uvedla:

„Britské ministerstvo zahraničí informovalo ruskou ambasádu v Londýně o svém rozhodnutí zdržet se pozvání Ruska, včetně vysokých představitelů velvyslanectví, k účasti na smutečních obřadech po smrti královny Alžběty II.“

Vladimira Putina i jeho přívržence zpráva o tom, že na pondělní pohřeb nesmí jít, rozzuřila. Marija Zacharovová popsala nepozvání ruského prezidenta za hluboce nemorální.

„Ruské ambasádě v Londýně bylo sděleno, že ruští představitelé nesmějí přijít na pohřeb královny, a to včetně těch, kteří právě na ambasádě dlouhodobě pracují. Máme za to, že pokus Velké Británie zneužít národní tragédie, která zasáhla miliony lidí, k vyrovnání účtů s Ruskem v době truchlení je hluboce nemorální,“ cituje Mariju Zacharovovou deník Daily Mail.

Paní Zacharová uvedla, že rozhodnutí zablokovat Rusům účast na pohřbu bylo „obzvláště cynické“ kvůli roli, kterou královna sehrála během druhé světové války. „Britská armáda za 2. světové války bojovala proti nacistům a ukrajinským kolaborantům. I proto je zákaz přijít na pohřeb z našeho pohledu cynický,“ dodala Marija Zacharovová, která patří mezi blízké spolupracovníky a známé přívržence Vladimira Putina.

Ředitelka informačního a tiskového oddělení Ministerstva zahraničních věcí dále uvedla, že přestože Vladimir Putin na pohřeb nebyl pozván, Rusové stále vyjadřují sympatie britskému lidu a nadále budou za královnu truchlit. „Pokud jde o nás, vyjadřujeme britskému lidu hlubokou soustrast za velkou ztrátu, která je potkala,“ dodala.

Dále není jasné, zda se pondělního státního pohřbu zúčastní prezident Si Ťin-pching, který se v současnosti setkává s ruským prezidentem Vladimirem Putinem na summitu v Uzbekistánu. Zprávy z médií naznačují, že by se ho mohl zúčastnit čínský viceprezident Wang Qishan.

Zdroj: Dailymaily.co.uk, Život v Česku, Skynews.com

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...