Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Zahraniční politika

Z tohoto rozhodnutí bude Putin zuřit: Evropští lídři odsouhlasili strop na ropné produkty z Ruska

Země Evropské unie (EU) se v pátek dohodly na cenových stropech na ropné produkty z Ruska. Představitelé členských států EU souhlasili s návrhem Evropské komise (EK) a stanovili cenové limity na ruské ropné produkty, uvedlo švédské předsednictví EU.

Zdroj: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com
Zdroj: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Podle diplomatických zdrojů velvyslanci 27 zemí EU se dohodli na cenovém stropu 100 USD (91,43 eura) za barel (159 litrů) pro produkty, které se obchodují vyšší než ropa, jako je diesel, a 45 USD za barel pro produkty, které se obchodují níže, jako je například topný olej. Podle návrhu by cenové stropy měly začít platit od neděle 5. února.

Polsko a pobaltské státy Lotyšsko, Litva a Estonsko prosazovaly, aby se limity stanovily na nižších úrovních, aby se omezily příjmy Ruska z prodeje pohonných hmot. Proto se jednání natáhla.

Tyto cenové stropy jsou společně se zákazem EU týkajícím se dovozu ruských ropných produktů součástí širší dohody mezi zeměmi skupiny G7. Následují poté, co začátkem prosince stanovili cenový strop na ruskou ropu na úrovni 60 USD za barel. Země skupiny G7, EU a Austrálie se takto snaží omezit schopnost Moskvy financovat válku proti Ukrajině.

Příští sankce budou mířit na komponenty v ruských dronech

Příští balík sankcí Evropské unie proti Moskvě bude mířit na komponenty v dronech, kterými Rusko útočí na Ukrajině. Podle agentury Reuters to v Kyjevě uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová po jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Ten řekl, že unijní sankce by měly směřovat k tomu, aby Moskva nemohla obnovit svůj vojenský potenciál. Šéf Evropské rady Charles Michel zdůraznil, že budoucnost Ukrajiny je v EU.

Von der Leyenová na tiskové konferenci také řekla, že Ukrajina potřebuje při svém úsilí o členství v evropském bloku splnit určité cíle. „Neexistuje žádný pevný časový plán, ale existují cíle, kterých musíte dosáhnout,“ poznamenala šéfka Evropské komise. EU dlouhodobě zdůrazňuje nutnost dokončení potřebných reforem na Ukrajině. Šéfka EK zároveň podle Reuters pochválila reformní úsilí Kyjeva, které vynakládá v době, kdy se země brání ruské vojenské agresi.

Zdroj: ČTK, Nový čas

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...