Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Ukrajina

Zelenskyj má toho dost, Rusku posílá jasný vzkaz: Co se stane, pokud Moskva uspořádá referenda o připojení?

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli ve svém videoprojevu řekl, že Moskva nebude moci v budoucnu vést mírové rozhovory s Kyjevem či jeho mezinárodními partnery v případě, že se rozhodne na okupovaných územích Ukrajiny uspořádat referenda o jejich připojení k Rusku.

Zdroj: Dmytro Larin / Shutterstock.com
Zdroj: Dmytro Larin / Shutterstock.com

Informuje o tom agentura Reuters. Zelenskyj v pravidelném nočním proslovu také uvedl, že Kyjev nadále pevně trvá na tom, že Rusku nepřenechá žádné území. „Postoj naší země zůstává takový, jaký byl vždy. Nevzdáme se ničeho, co je naše,“ řekl. „Pokud budou okupanti pokračovat ve své cestě k pseudoreferendám, přijdou o jakoukoli šanci vést s Ukrajinou a celým svobodným světem rozhovory, které bude ruská strana v určitém okamžiku evidentně potřebovat,“ dodal.

Kyjev a Moskva vedly krátce po vypuknutí ruské invaze na Ukrajinu z konce února několik kol mírových rozhovorů. Na těchto setkáních však bylo dosaženo jen malého pokroku, přičemž od konce března se už žádné ani nekonaly a obě strany se navzájem obviňovaly z přerušení kontaktu, připomíná Reuters.

Ruské síly už ovládají většinu z Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny a místní úřady tvrdí, že tam plánují uspořádat referendum o připojení k Rusku, které by se mohlo konat už v nadcházejících týdnech či měsících.

Proruské síly, které již od roku 2014 kontrolují rozsáhlé oblasti v Donbasu na východě Ukrajiny, uspořádaly ještě v roce 2014 referenda o nezávislosti tamní Luhanské a Doněcké oblasti, která následně i prohlásila za „lidové republiky“. Moskva jejich nezávislost uznala těsně před spuštěním invaze na Ukrajinu.

Serhij Hajdaj, ukrajinský gubernátor Luhanské oblasti, kterou již téměř celou ovládají ruské síly, o víkendu řekl, že Rusko se chystá uspořádat na novodobytých územích nová referenda, přičemž místním obyvatelům nabízí za účast na hlasování různé výhody.

Zdroj: Čas.sk, Novinky.cz

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...