Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Ukrajina

Zelenský prosí svět o pomoc: V ohrožení je podle něj jaderná bezpečnost celé Evropy

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek vyzval mezinárodní společenství, aby okamžitě reagovalo a přimělo ruské ozbrojené síly opustit komplex okupované Záporožské jaderné elektrárny. Ruské ostřelování Záporožské jaderné elektrárny poškodilo několik senzorů radiace. Boj v blízkosti jaderné elektrárny je nebezpečný a nezodpovědný a musí se okamžitě zastavit.

Zdroj:Dmytro Larin / Shutterstock.com
Zdroj:Dmytro Larin / Shutterstock.com

Záporožská atomová elektrárna je největší elektrárnou svého druhu v Evropě. Ruské invazní síly ji obsadily ještě v březnu. Moskva a Kyjev se navzájem obviňují z ostřelování této elektrárny, které v uplynulých dnech poškodilo některé její objekty a musel být vypnut jeden z reaktorů. Míru zavinění jedné nebo druhé strany se dosud nepodařilo nezávisle ověřit.

„Celý svět musí okamžitě reagovat, aby vyhnal okupanty ze Záporoží. Pouze úplné stažení Rusů by zaručilo jadernou bezpečnost pro celou Evropu,“ řekl Zelenský ve svém pravidelném videoproslovu. Zároveň odsoudil Rusko za jaderné vydírání.

Ukrajinská státní jaderná společnost Enerhoatom ve čtvrtek uvedla, že při ruském ostřelování tohoto zařízení v ukrajinském městě Enerhodar bylo poškozeno několik senzorů radiace.

Rusko a Ukrajina se navíc stále obviňují z ostřelování Záporožské jaderné elektrárny. Uživatelé sociálních sítí zveřejnili záběry, na kterých je vidět stoupající kouř z areálu elektrárny. Zařízení v ukrajinském městě Enerhodar bylo od uplynulého víkendu několikrát ostřelováno a částečně i poškozeno. Před možnou jadernou katastrofou v souvislosti s pokračujícím ostřelováním varoval ve čtvrtek také generální tajemník OSN António Guterres.

Ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi ve čtvrtek na mimořádném zasedání Rady bezpečnosti (BR) OSN řekl, že boje vyvolaly v Záporoží vážnou krizi. Zároveň požádal o mezinárodní přístup k odstřelované elektrárně.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský následně vyzval představitele Ukrajiny, aby veřejně nemluvili o vojenských taktikách Kyjeva. „Válka rozhodně není časem na namyšlenost a hlasitá prohlášení. Čím méně podrobností o našich obranných plánech prozradíte, tím lépe to bude pro jejich realizaci,“ řekl.

Dodal, že pokud chtějí ukrajinští představitelé zajistit vítězství pro Ukrajinu, měli by si být vědomi své odpovědnosti za každé slovo, které řeknou o vojenských taktikách Kyjeva. Po letošní řadě výbuchů na Krymu, při kterých byla vážně poškozena ruská letecká základna, řekli nejmenovaní ukrajinští představitelé pro americké deníky The New York Times a Washington Post, že za dotčené útoky je zodpovědný Kyjev.

Zdroje: Čas.sk

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...