Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Ukrajina

Zelenskyj o masovém hrobě v Iziumu: Stovky těl nesou znaky násilné smrti. Nevidím žádný brzký konec války

Na sociálních sítích kolují citlivé snímky z masového pohřebiště v ukrajinském Iziumu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že na tělech z tohoto pohřebiště byly nalezeny důkazy mučení. Prezident Zelenskyj v pátek obvinil Rusko ze spáchání válečných zločinů na severovýchodě Ukrajiny a řekl, že je příliš brzy na to, abychom mohli říci, že se vývoj války obrací navzdory rychlým územním ziskům jeho sil v tomto měsíci, informovala agentura Reuters.

Zdroj: Dmytro Larin / Shutterstock.com
Zdroj: Dmytro Larin / Shutterstock.com

 Stovky obětí z pohřebiště v Iziumu, „byly mučeny, zastřeleny nebo zahynuly při ostřelování“ , řekl Zelenskyj ve videu zveřejněném na sociálních sítích. Podle něj existují důkazy o různých krutostech, přičemž některá těla měla kolem krku lano nebo měla polámané ruce. 

Víc než 450 těl se známkami mučení, dětí, těch, kteří zahynuli v důsledku raketových útoků, a příslušníků ukrajinských ozbrojených sil se našlo na masovém pohřebišti v Iziumu. Ale jsou tu další, oddělené pohřby mnoha lidí. Mučení lidé. Celé rodiny na určitých územích,“  uvedl Zelenskyj s tím, že konečný počet obětí zatím není znám. Ukrajinský prezident město Izium, které nedávno dobyla zpět ukrajinská armáda, navštívil ve středu.

Chceme, aby svět věděl, co způsobila ruská okupace, řekl Zelenskyj

Reportéři z AFP v pátek informovali o stovkách hrobů v lesích za městem. Jeden z reportérů viděl na pohřebišti tělo se svázanýma rukama. Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) chce do Iziumu poslat monitorovací tým, aby prověřil tvrzení ukrajinských orgánů o nalezení masových hrobů. .

Rusko se už stalo největším zdrojem terorismu na světě, žádná jiná teroristická mocnost za sebou nenechala tolik mrtvých… Svět musí jednat. Rusko musí být uznáno za stát sponzorující terorismus,“ napsal Zelenskyj na sociální síti Facebook.

Ukrajinský vůdce také v rozhovoru pro agenturu Reuters řekl, že výsledek války s Ruskem, která nyní probíhá sedmý měsíc, závisí na rychlém dodání cizích zbraní do jeho země. „Chtěli bychom více pomoci od Turecka, chtěli bychom více pomoci od Jižní Koreje. Více pomoci od arabského světa. Z Asie,“ řekl.

Oleh Synehubů – gubernátor Charkovské oblasti, ve které Izium leží – uvedl, že na masovém pohřebišti byla nalezena také těla se svázanýma rukama. Podle našich informací nesou všichni známky násilné smrti. Jsou zde těla s rukama svázanými za zády. Každá skutečnost bude vyšetřena,“ cituje Synehubova agentura Reuters.

Představitel místní policie Serhij Bolvinov pro britskou televizi Sky News řekl, že všechna těla z masového hrobu budou exhumována a převezena na forenzní expertízu v rámci úsilí ukrajinské prokuratury shromáždit důkazy o podezřeních z páchání válečných zločinů. Příčina smrti lidí pohřbených na tomto pohřebišti bude podle něj stanovena během vyšetřování.

Rusko pravidelně popírá, že by se zaměřovalo na civilisty. Invazi na Ukrajinu nazývá jako svou „zvláštní vojenskou operací“ na Ukrajině, a v minulosti prohlásilo, že obvinění z porušování lidských práv jsou pomlouvačnou kampaní.

Zdroj: Čas.sk, Reuters.com, Teraz.sk

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...