Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Zahraniční politika

Zelenskyj označil bombardování jaderné elektrárny v Záporoží za akt teroru a bezostyšný zločin: Rusko musí být uznáno za teroristický stát!

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek řekl, že Rusko musí převzít odpovědnost za akt teroru z odstřelování největší jaderné elektrárny v Evropě. Evropskou unii varoval, že ji bude Rusko vydírat svými dodávkami plynu, které Kreml nechá raději zbůhdarma pálit, než aby je prodal.

Zdroj: Dmytro Larin / Shutterstock.com
Zdroj: Dmytro Larin / Shutterstock.com

Podle Zelenského Rusku nejde o to, aby si zachovalo důstojnou tvář. Pokud by tomu bylo jinak, Rusko by neodstřelovalo jaderné elektrárny a nevydíralo svět tím, že se pokusí vyvolat potravinovou či energetickou krizi. Dále po několikáté zdůraznil, že je třeba Rusko uznat za teroristický stát a to i na mezinárodní úrovni.

Kdo ztratil rozum, srdce, svědomí, důstojnost a vůbec všechno lidské, nesnaží se zachovat si tvář. Přinejmenším proto, že ji ztratil už dávno. Dnešní Rusko ztratilo tvář už dávno. Nestalo se to ani včera, ani předevčírem, ani minulý týden. Prostě se to znovu potvrdilo. Svět opět viděl, co se skrývá pod maskou údajného mírotvorce, kterou se Rusko snažilo nosit po mnoho let. Je tu ještě jedna maska. S průzory místo očí a úst. Maska, kterou nosí teroristé. A jediný rozdíl mezi teroristy a Ruskem je ten, že ti první přijímají odpovědnost za své činy, zatímco Rusko k tomu nemá odvahu a má tu drzost obviňovat ze svých zločinů jiné. Jiné země a celý svět,“ shrnul svůj pohled na Rusko ukrajinský prezident.

Rusko již dříve obvinilo ukrajinské síly z útoku na Záporožskou jadernou elektrárnu a ukrajinského prezidenta z jaderného terorismu. Podle Zelenského musí Rusko převzít odpovědnost za samotný fakt, že vytváří hrozbu pro atomovou elektrárnu. A to není jen další argument ve prospěch uznání Ruska jako teroristického státu. Je to také argument ve prospěch uplatňování přísných sankcí vůči ruskému jadernému průmyslu, počínaje ruskou státní jadernou společností Rosatomem, až po všechny související společnosti a jednotlivce.

„Jakékoli ostřelování tohoto zařízení je otevřený, nestoudný zločin, akt teroru. Rusko by mělo nést odpovědnost za samotný fakt vytvoření hrozby pro jadernou elektrárnu. A to není jen další argument ve prospěch uznání Ruska za stát sponzorující terorismus. Je to argument ve prospěch uplatnění tvrdých sankcí proti celému ruskému jadernému průmyslu – od Rosatomu až po všechny související společnosti a jednotlivce. Jedná se o čistě bezpečnostní záležitost. Ten, kdo vytváří jaderné hrozby pro jiné národy, rozhodně není schopen jaderné technologie bezpečně používat,“ upozorňuje Zelenskyj.

Záporožská atomová elektrárna je se šesti bloky a celkovým instalovaným výkonem 6000 megawattů největší jadernou elektrárnou v Evropě. Rusové ji obsadili ještě začátkem března. Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi tento týden upozornil, že největší atomová elektrárna na Ukrajině je zcela bez kontroly. Zároveň vyzval Rusko a Ukrajinu, aby povolily odborníkům elektrárnu prohlédnout s cílem stabilizovat situaci a vyhnout se tak nukleární katastrofě.

Zdroje: Čas.sk

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...