„Rusko záměrnou destabilizací energetického trhu již způsobilo obrovské ztráty všem zemím světa,“ řekl Zelenskyj a rozhodnutí o cenovém stropě označil za „slabý přístup“ . „Je jen otázkou času, kdy se stejně budou muset zavést silnější nástroje,“ argumentoval Zelenskyj. A dodal: „Je škoda, že se tento čas ztratí.“
„Logika je jasná: bude-li cenový strop na ruskou ropu 60 dolarů namísto například 30 dolarů, jak navrhovaly Polsko a pobaltské státy, pak bude do ruského rozpočtu přibývat kolem sto miliard dolarů ročně… “ vysvětloval ukrajinský prezident. „Tyto peníze budou využity i k dalšímu destabilizování právě těch zemí, které se nyní vyhýbají velkým rozhodnutím,“ dodal.
Polsko navrhovalo nižší částku, avšak neuspělo
Během jednání o tom, v jaké výši má být tento cenový strop, především Polsko navrhovalo nižší částku – 30 dolarů za barel. Nakonec se však v pátek mocnosti dohodly na vyšším stropě. Cenový strop, na kterém se dohodly zmíněné západní mocnosti, stanovil cenu ruské ropy přepravované po moři na 60 amerických dolarů (56,94 eura) za barel (159 litrů). Cílem je omezit klíčový zdroj finančních prostředků pro ruskou válku na Ukrajině, píše tisková agentura Reuters.
Kreml v sobotu už oznámil, že nepřijme cenový strop pro ruskou ropu. „Tento cenový strop nepřijímáme,“ řekl pro média mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Moskva podle jeho slov dohodu o cenovém stropě „analyzuje“ a připravuje odpověď.

Zdroj: ID1974 / Shutterstock.com
Vyslanec Ruska při mezinárodních organizacích ve Vídni Michail Ulianů v sobotu na sociální síti uvedl, že Moskva nebude dodávat ropu do zemí, které podpoří cenový strop. „Počínaje letos bude Evropa žít bez ruské ropy,“ napsal.
Cenový strop umožní ostatním zemím i nadále dovážet po moři ruskou ropu. Znemožní však přepravním a pojišťovacím společnostem manipulovat s touto ropou ve světě za ceny nad úrovní 60 amerických dolarů za barel, vysvětluje Reuters. To zkomplikuje její vývoz za cenu nad úrovní cenového stropu i do zemí, které nejsou účastníky dohody.
Zdroj: Nový čas, Reuters
