Connect with us

Zadejte svůj dotaz

Politika

Zbaví poslanci Babiše znovu imunity? Sněmovní výbor má v rukou Šarochův spis

Dozorující státní zástupce v kauze Čapí hnízdo Jaroslav Šaroch v úterý předal mandátovému a imunitnímu výboru sněmovny spis ke kauze Čapí hnízdo. Ten vydá doporučení poslancům, zda mají premiéra v demisi zbavit imunity. Kdy lze očekávat rozhodnutí a jaké? A stane Andrej Babiš před soudem?

Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK

Členové mandátového a imunitního výboru mají od úterka přístup do zabezpečené místnosti, kde mohou studovat asi 34 tisíc stran rozsáhlý spis, který obdrželi od státního zástupce Šarocha. Mají tři týdny na posouzení, zda doporučí Poslanecké sněmovně, aby premiéra v demisi Babiše už potřetí vydala k trestnímu stíhání v případu známém jako „kauza Čapí hnízdo“.

Co se změnilo od posledního vydání premiéra Babiše?

Od roku 2018 jsou jinak tři zásadní věci: zaprvé Andrej Babiš už není premiérem, zadruhé obvinění už čelí jen on a bývalá manažerka Agrofertu Jana Nagyová – ostatní podezřelé tehdejší nejvyšší státní zástupce Zeman už nedoporučil ke stíhání – a zatřetí kauzou významně zamíchal Andrej Babiš mladší, který se načas vrátil z Ženevy a rozhodl se vypovídat na policii.

Zdroj: Shutterstock
Čapí hnízdo
Zdroj: Shutterstock

Právě kvůli výpovědi Babišova syna a bývalého manažera Čapího hnízda trvalo státnímu zástupci Šarochovi výrazně déle posoudit, zda požádá o vydání premiéra v demisi k trestnímu stíhání. Andrej Babiš mladší ve své výpovědi policii mimo jiné řekl, že v roce 2008 nepodepsal smlouvu, kterou nabyl akcie Čapího hnízda, a jeho podpis na ní byl zfalšovaný. V té době byl totiž na studiích ve Spojených státech a nějaké dokumenty týkající se Čapího hnízda dle svých slov poprvé podepsal až v roce 2011.

Státní zástupce Šaroch požádal o vypracování posudku soudního znalce z oboru písmoznalectví Aleše Čulíka, aby posoudil, zda je podpis Babiše mladšího pravý. Práci Čulíka zpomalil i samotný svědek Babiš junior, po kterém znalec žádal jeho originální podpis. Babiš mladší před několika týdny opustil republiku a na svém twitterovém účtu se začal mírně řečeno nevybraně vyjadřovat o Česku a lidech, se kterými zde spolupracoval. Závěry posudku soudního znalce mají k dispozici členové výboru, veřejně ale známé nejsou.

Zdroj: ČTK
Andrej Babiš mladší
Zdroj: ČTK

Jaroslav Šaroch v září čelil kritice od Vrchního státního zastupitelství, které tvrdilo, že celý proces mohl urychlit. Do voleb nicméně rozhodnutí nepadlo, a když se Andrej Babiš znovu stal v říjnu poslancem, musel Šaroch zažádat o jeho opětovné vydání k trestnímu stíhání.

Proč je podpis Babiše juniora na smlouvě zásadní?

Andrej Babiš starší je podezřelý z toho, že v roce 2008 účelově z koncernu Agrofert vydělil firmu Čapí hnízdo tak, aby nebylo poznat, že je součástí velkého koncernu a dosáhla tak na zhruba padesátimilionovou dotaci Evropské unie pro malé a střední podniky. Akciová společnost Čapí hnízdo byla ve vlastnictví anonymizovaných akcionářů (Babišovy rodiny) a v srpnu 2008 dotaci skutečně získala. Pokud nyní Andrej Babiš mladší tvrdí, že v té době o akciích nic nevěděl, a prokáže se, že jeho podpis je skutečně nepravý, má jeho otec problém.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Bude Andrej Babiš souzen za dotační podvod?

Je to možné, žádný rychlý vývoj událostí a (konečně) průlom v kauze Čapího hnízda ale není v dohledu. Jak v roce 2017, tak 2018, kdy byl tehdejší premiér Babiš vydáván k trestnímu stíhání (tenkrát ještě s předsedou Faltýnkem), nebyla hlasování o zbavení jejich imunity těsná – oba muži byli poměrně „pohodlně“ vydáni, byť jednání trvala poprvé osm hodin a podruhé čtyři a půl hodiny. Jakkoli je pravděpodobné, že poslanci Babiše opět vydají, s jistotou to tvrdit nelze.

Mandátový a imunitní výbor své doporučení sdělí koncem roku a o možném vydání poslance Babiše policii rozhodnou poslanci až v novém roce. Jak napsal pro týdeník Respekt Jaroslav Spurný: „Když to půjde dobře a státní zástupce podá žalobu někdy v únoru, nemůžeme čekat začátek procesu při rozsáhlosti spisu dříve než na podzim.“. Od podání žaloby je pak ještě dlouhá cesta k nepravomocnému rozsudku, natož pak pravomocnému.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Zůstává faktem, že Andrej Babiš v případu Čapího hnízda veřejnosti opakovaně lhal – například když v roce 2013 tvrdil, že s firmou nemá nic společného a neví, komu patří. Za taková tvrzení mohli tehdejšího ministra financí a později premiéra odsoudit pouze voliči, což se nestalo. Je ale možné, že pokud Andrej Babiš skutečně stane před soudem, kauza Čapího hnízda se dočká nového politicko-společenského boomu před prezidentskými volbami v roce 2023. Těch by se totiž Andrej Babiš starší dle svých slov mohl účastnit.

Zdroje dat:
iRozhlas, týdeník Respekt, seznamzpravy.cz, www.info.cz, deník E15, psp.cz

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Vrabci na střeše si o tom štěbetali už dlouho, ale ani jeden z nich vztah zatím oficiálně nepotvrdil. Po zhlédnutí 11. epizody reality show...