Více než půlstoletí patřil mezi nejmocnější muže v Itálii. Už v 60. letech tahal za provázky v Miláně, kde jeho stavební firma Edilnord postavila významnou část předměstí. V 70. letech jej uchvátil svět médií. Založil si malou kabelovou televizi TeleMilano. Byla to první soukromá italská televize. Zakrátko si Berlusconi koupil další dvě stanice. A v roce 1978 zakládá mediální skupinu FinInvest, která do pěti let vydělala 113 miliard italských lir. To odpovídá asi 60 milionům euro.
Berlusconi tak získal peníze na svůj velký koníček. Roku 1986 se činorodý padesátník stává prezidentem klubu AC Milán, jemuž předsedá dlouhých 30 let. Klub, který ještě pár let předtím hrál až druhou italskou soutěž, se stává hegemonem Itálie. Vítězí ve třech sezónách v řadě a dobývá také fotbalovou Evropu.
Jestliže 60. léta jsou pro Berlusconiho dekádou stavitelství, 70. léta začátky v médiích a 80. léta přičichá k fotbalu, pak v 90. letech začíná kapitola Berlusconi – politik. Také zde Berlusconi míří na nejvyšší mety. Stranu Forza Italia zakládá v roce 1994 a v témže roce se stává premiérem. Aby ne, kontroluje většinu médií a diktuje tak, jak vypadá jeho obraz na veřejnosti. Je mocným mužem a snadno odolává prvním obviněním kvůli korupci.
Až poté, co učiní řadu nepopulárních opatření, jako je podpora USA do Iráku na začátku nového milénia, opouští křeslo premiéra. Ale Berlusconi se nevzdává. Znovu a znovu kandiduje a uspěje v roce 2008.
Politik v této době už jde z jedné aféry do druhé. Pronásledují jej korupční i sexuální skandály. Za politickou kariéru absolvoval přes 20 soudů. Několikrát byl odsouzen, ale vždy se vězení na poslední chvíli vyhnul.
V politice zůstává aktivní do posledních let života. V roce 2021 se přihlásil 85letý muž do prezidentské volby. Ale nakonec ze zdravotních důvodů odstoupil. V loňském roce podporoval invazi ruského diktátora na Ukrajinu.
Dále už Silvio Berlusconi italskou politiku ovlivňovat nebude. Zemřel 12. června 2023 na leukémii.
Zdroj: brut.media