Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Rady a tipy

Aplikace na studium jazyků. A jakou používáte vy?

Moje sestra má žlutého koně. Dnes vařím polévku, zatímco můj kamarád pije čaj. Také studujete jazyky prostřednictvím některé mobilní aplikace? Podívali jsme se na 5 nejoblíbenějších a posoudili jejich výhody a nevýhody.

Zdroj: istock
Zdroj: istock

Duolingo

Čím jiným začít než aplikací, kterou používá přes 300 milionů lidí na světě. Úspěch Duolinga tkví mimo jiné v tom, že se na trhu prosadila jako první. Vznikla už v roce 2011, kdy ještě chytrý telefon zdaleka nebyl standardem. Od té doby tato appka neustále roste.

Jak Duolingo funguje? Každému uživateli je vypracován strom postupu. Student se probírá k jeho vrcholu. Prochází přitom jednak tematickými okruhy, kde se seznamuje se slovní zásobou, jednak kapitolami věnovanými čistě gramatickým jevům. Každou lekci může libovolně dle potřeby opakovat.

Duolingo je oblíbené, protože je hravé. Motivaci přinášejí virtuální peníze, které lze směnit za nové úrovně nebo extra testovací lekce. K tomu se neustále objevují animované postavičky, které pilně se učícímu uživateli neustále aplaudují. Na někoho tento prvek může působit otravně, ale jiný motivaci tohoto druhu ocení.

Pestrost cvičení a důraz na všechny klíčové aktivity, tedy psaní, čtení, poslech i mluvení, to vše jsou velké devízy Duolinga. Škoda, že český mluvčí musí většinu jazyků biflovat přes angličtinu. Česko-španělská nebo česko-francouzská verze chybí.

Tobo

Další zajímavou volbou je Tobo. Po grafické stránce velmi příjemná aplikace nabízí mnoho jazyků ke studiu. Je zcela zdarma, jenom se to v ní dost hemží reklamami. Pokud je chcete odstranit, musíte si koupit prémiový obsah, který vyjde poměrně levně: na několik desítek korun.

S aplikací Tobo lze prosvištět během chvíle více slovíček než na Duolingu, protože vás nezdržují animace. A také samotný způsob učení je poněkud přímočařejší. Hlasový doprovod vám ke každému slovíčku ihned poskytne výslovnost. Procvičujete čtení, psaní, méně už poslech a mluvení vůbec ne. S celými frázemi či větami se setkáte jen zřídkakdy. Repertoár cvičení je poměrně chudý, málo nápadité hry se vám rychle omrzí. Aplikace je vhodná zvláště pro ty, kteří potřebují trénovat hlavně slovní zásobu.

Beelinguapp

Hodně lidí při studiu cizího jazyka nedá dopustit na knihy. Pro ně zařazujeme do výběru aplikaci Beelinguapp. Tu inspirovaly oblíbené tzv. zrcadlové knihy, které jsou psány ve dvou jazycích. Také v této aplikaci můžete vidět text knihy ve francouzštině, němčině či španělštině a například v angličtině. Na češtinu podobně jako v případě mnoha jiných aplikací můžete zapomenout. Bohužel.

Výhodou Beelinguapp je také to, že text si můžete na váš pokyn nechat předčítat nahlas rodilým mluvčím. K dispozici jsou romány, kratší povídky, dokonce také vědecké studie a noviny. Pokud Beelinguapp věnujete čas, rozhodně solidně obohatíte vaši slovní zásobu.

Memrise

Pro ty, kterým nová slovíčka jdou do hlavy velmi pomalu, je tady aplikace Memrise. Tato aplikace uživateli předkládá nové výrazy a fráze velmi rozvážně, raději pětkrát zopakuje již známé slovíčko, než přejde na nové.

Memrise hodně sází na video coby výukový prvek. První seznámení se základními slovíčky uživateli zprostředkovává krátký šot s rodilým mluvčím. Je to atraktivní forma pro lidi s více vyvinutou vizuální pamětí i pro ty s akustickou pamětí. Negativem ale je, že pokud se pohybujete někde, kde je slabý signál wifi, nového slovíčka se jen tak nedočkáte.

Memrise je bezplatná appka, ovšem s limitovaným obsahem. Pro více slovíček a aktivit je třeba si za 10 dolarů měsíčně předplatit Memrise Pro.

Aplikace Memrise

WordDive

Finský start-up Worddive přináší graficky krásně zpracovanou aplikaci. Je to důležitý studijní prvek pro nadšence do finštiny a estonštiny. U těchto jazyků mnoho jiných možností online výuky neexistuje. Ale k dispozici jsou také němčina, španělština či italština. Stejně jako u Duolinga ale platí, že není možné se do studia jazyka pustit bez znalosti angličtiny. Česká verze totiž chybí.

WordDive je placený software. A levné to není: měsíc používání stojí 10 euro, rok 96 euro. Za tuto cenu dostanete 1650 slovíček a frází rozřazených do několika tematických kategorií. Téma můžete biflovat, jak dlouho si přejete. Jakmile slovíčko v průběhu studia napíšete třikrát správně, aplikace jej považuje za úspěšně naučené. Gramatické lekce se objevují ve výuce taky, ale je jich poskrovnu. Vývojáři WordDive se na tomto nedostatku snaží pracovat.

WordDive ke každému slovíčku nabízí hezký obrázek a použití ve větě včetně výslovnosti. Pokud dokončíte celou tematický okruh, dostanete na e-mail diplom o zdárném zvládnutí lekce. Na hry v aplikaci nenarazíte. Celkově toho tato aplikace vzhledem k tomu, že je placená, mnoho nenabízí.

Zdroj: autorský článek

Může se Vám líbít

Uncategorized

Je nový rok a jedním z častých předsevzetí je zlepšit znalost jazyka. Velmi dobrým nástrojem k tomuto cíli je Duolingo, mezinárodně oblíbená aplikace, která...

České celebrity

Jakmile má náš přední hitmaker Ondřej Soukup volnou chvíli, nikdy neodolá šachové partii. Přestože šachy hraje s radostí, své prohry s úsměvem rozhodně nebere....

Gastronomie

Pročítání jídelního lístku v restauraci může občas vyvolat na tváři hosta upřímný úsměv, někdy až záchvat smíchu. Pobavit dokáže originální název pokrmu, nepříliš dobře...

Společnost

Po nedávno představených plánech na jednotnou nabíječku pro všechny chytré telefony a ostatní zařízení přichází europoslanci s dalším průlomovým opatřením. Tentokrát chtějí zjednodušit komunikaci...

Byznys

Dynamicky rozvíjející se prostředí a nejrychleji rostoucí sociální síť. Řeč je o TikToku, který již dávno není jen platformou pro děti. To pochopil i...

Byznys

Na střední škole měl samé čtyřky, během výuky totiž pod lavicí programoval svůj první web. David Stančík rozhodně nebyl typickým středoškolákem. Dnes je mu...

Byznys

Čína, která patří mezi zapřísáhlé odpůrce kryptoměn a mnozí jí přisuzují podíl na loňském propadu kurzu bitcoinu, se rozhodla otestovat zájem o vlastní digitální...

Kultura

Signal Festival je po dvouleté přestávce opět v plném proudu. Poukazuje na významné pražské budovy a veřejné prostory v doprovodu světelných efektů. Výjimečností letošního...

Společnost

Mobilní telefon se stal součástí každodenního života. Dokáže nás ve vteřině spojit s kýmkoliv na druhé straně zeměkoule, a navíc řadu věcí značně ulehčit....