Pigmentové skvrny vznikají nahromaděním hnědého pigmentu kůže melaninu v různých vrstvách kůže. Ty nastanou, pokud není citlivá pokožka během léta či jara dostatečně chráněná kosmetikou s UV faktorem. Pokud víte, že jste k pigmentovým skvrnám náchylní, tak je důležité chránit se minimálně SPF 50. Nedoporučuji se také solária. Zajímavosti je, že na pigmentové skvrny jsou více náchylní jedinci s tmavším odstínem kůže. Produkují více pigmentu v pokožce, díky tomu mají lepší přirozenou ochranu proti slunečnímu záření, ale také jsou ve větším riziku vzniku lokalizovaných pigmentových skvrn.
Pigmentové skvrny se také mohou častěji objevit s přibývajícím věkem. Čím jsme starší tím se mění fyziologické funkce kůže, a to vede i ke vzniku tmavších skvrn.
Pigmentové skvrny jsou často problémem hlavně z estetického hlediska, ale rozhodně bychom je neměli podceňovat. Kdykoliv pozorujete nový pigmentový projev na pokožce, který mění barvu, tvar a mění se v čase, je nejlepší navštívit lékaře. Kožní melanom totiž může někdy vypadat jako plochá skvrnka hnědavé barvy. Doporučuje se proto nepodceňovat prevenci a jednou ročně se nechat vyšetřit dermatologem. Laik může jen těžko rozpoznat, zda se jedná o melanom, pigmentovou či stařeckou skvrnu.
Zdroj: Aspen.PR