Pokles teplot, méně slunečního záření, kýchající spolucestující… organismus dostává v závěru roku opravdu zabrat. Vyhněte se nepříjemnému nachlazení i vážnějším respiračním onemocněním a starejte se o své zdraví tak pilně, jak jen dokážete.
Choďte ven
Trávíte v sychravých dnech naprostou většinu času zavřeni v místnosti? Chyba! Vystavovat se chladu (v rozumné míře) je pro lidské tělo přirozené, a čím více mu tuto přirozenost budete odpírat, tím náchylnější k různým nemocem ve výsledku bude.
Najděte si každý den aspoň na krátkou procházku venku, a pokud zrovna nebudou z nebe padat trakaře, nechte jednu vrstvu oblečení doma. Budete se tak zároveň přirozeně otužovat vzduchem, což imunitu podpoří opravdu na jedničku. Díky pobytu na čerstvém vzduchu si navíc pročistíte hlavu a budete se cítit lépe i na duši.
Hýbejte se
Pravidelný aktivní pohyb patří k základním pilířům zdravého životního stylu. Podpoří nejen vaši obranyschopnost, ale přispěje také k mentální pohodě. Přitom se nemusíte trápit hodinami zvedání těžkých činek v posilovně. Stačí zmíněné každodenní procházky na čerstvém vzduchu. Pokud je to ve vašich možnostech, doplňte je o další pohybovou aktivitu (běh, jóga, tanec, fitness).
Jezte pestře

Složení vašeho jídelníčku významně ovlivní to, jak se vaše tělo dokáže ubránit škodlivým virům a bakteriím. Dbejte na dostatek vitamínů (hlavně vitamín C, E) a minerálů (zinek, selen) ve vaší stravě, doplňujte také probiotika (obsahuje je třeba kimchi, kysané zelí nebo kombucha) a zařaďte potraviny, které slouží jako přirozená první pomoc při počínajícím nachlazení.
Potraviny by vás měly zahřívat zevnitř, a tím dodávat tolik potřebnou energii. Snažte se jíst v klidu, beze spěchu a pravidelně. Omezte konzumaci těžko stravitelných smažených jídel, živočišných tuků a samozřejmě alkoholu. Tělu naopak dodávejte dostatek hydratace – denně byste měli vypít 2-3 litry tekutin.
Dbejte na hygienu
Dodržování základních hygienických opatření je pro většinu lidí samozřejmostí, zopakovat si je ale určitě neuškodí. Myjte si často ruce, a pro situace, kdy mytí rukou není z různých důvodů možné, mějte u sebe antibakteriální gel. Kdykoliv pocítíte, že na vás něco leze, zůstaňte doma. Přecházení nemocí uškodí nejen vám, ale přispěje také k rozšíření nákazy na pracovišti nebo ve školách.
Dopřejte si kvalitní odpočinek
Mezi největší nepřátele imunity patří stres, snažte se proto být co nejvíce v klidu a záměrně co nejvíce odpočívejte. Imunitě napomůže dostatečný spánek a různé způsoby relaxace (meditace, praktikování všímavosti, jemná jóga, uvolňující masáže). Snažte se omezit čas u obrazovky, a to především ve večerních hodinách. Nepřepínejte se, věnujte se činnostem, které vám dělají radost a obklopujte se lidmi, se kterými je vám dobře.
