Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Společnost

Jak se před nechtěným početím můžou chránit muži? Formy mužské antikoncepce a jejich budoucnost

O mužskou antikoncepci se zajímali již ve starém Egyptě. Během tisíců let se ale mužská antikoncepce nijak výrazně nevyvinula, nebo ano? Pilulky, vaginální kroužek, náplast, injekce, implantáty a další. Ženy si mohou z metod, kterými se mohou před neplánovaným těhotenstvím chránit, vybírat. Ale co muži?

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Stará známá klasika

Pět tisíc let, tak dlouho jsou lidstvu známé kondomy. První zmínky o kondomech pocházejí ze starého Egypta a za tu dobu ušly kus cesty. Kondomy začaly jako různé návleky z dostupných materiálů – střeva zvířat, lnu, plátna a podobně.

Dnes jsou kondomy naštěstí vyráběny z příjemnějších materiálů. Jejich výhodou je jednoznačně cena, dostupnost, snadné přenášení, a hlavně také to, že vás ochrání i před pohlavními chorobami.

Zdroj: Shutterstock
A jen tak pro zajímavost, největší spotřebu kondomů mají v USA, ve Velké Británii a v Japonsku.
Zdroj: Shutterstock

Nejspolehlivější forma – vasektomie

Vasektomie je chirurgický zákrok, při kterém dochází k přerušení chámovodů, které do ejakulátu přivádějí spermie. Dnes se běžně provádí bezskalpelová vasektomie, která trvá asi dvacet minut. Za pět až sedm týdnů od výkonu se pak doporučuje zajít na vyšetření ejakulátu k potvrzení absence živých spermií v ejakulátu.

Pro některé může být nevýhodou cena zákroku, ta se pohybuje okolo třinácti tisíc korun. Výhodou naopak je to, že se jedná o nejspolehlivější formou mužské antikoncepce. Nicméně, před tímto zákrokem je dobré zvážit zamrazení spermií. A ne, vasektomie muže nepřipraví o varlata, ani o erekci. 

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Pilulka pro muže, gel a ultrazvuk

Pilulky pro muže jsou stále ve vývoji. Vědci sice našli pilulku obsahující látku, která dokáže snížit hladinu hormonů potřebných pro tvorbu spermií, ale pilulce pro muže ještě předchází další studie, výzkumy a testování.

Možná už letos bude ukončena klinická studie antikoncepčního gelu pro muže, ovšem i po jejím dokončením budou muset vědci provést další studie, než svět spatří výsledný produkt. Jedná se o gel, který je aplikován na mužská záda a ramena. Skrze kůži se pak do těla dostává sloučenina progestinu a testosteronu. Tato sloučenina snižuje produkci spermií na nízkou nebo neexistující hladinu.

Mezi dalšího žhavého kandidáta na novou metodu mužské antikoncepce patří také ultrazvuk. Zvukové vlny se používají tak, aby došlo ke snížení počtu spermií na úroveň způsobující neplodnost. Vědci ale musí ještě zjistit, zda ultrazvuk funguje dočasně, nebo muže nadobro sterilizuje.

Proč je mužská antikoncepce tak komplikovaná?

Velmi jednoduše tuto problematiku vysvětluje profesor Michael Skinner pro Science Insider: „Muži každý den doslova vyprodukují stovky milionů spermií. I když snížíte počet spermií přes devadesát procent, muž je stále plodný.“ K dosažení neplodnosti musí být počet spermií někde okolo jednoho až deseti milionů na jeden mililitr. Dostat se na tento počet je ale skoro nemožné, přinejmenším bez vedlejších efektů jako je nízké libido, erektivní dysfunkce nebo úbytek svalů.

Zdroje dat:
National Geographic, Science Insider, Aktuálně.cz

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...