Harmonie, dechové cvičení, vnitřní energie, klidná mysl… Co ještě jiného jóga znamená?
Znamená více než harmonii, dechové cvičení či vnitřní energii… V podstatě je životním stylem. Na jógamatce trávíme nějaký čas, ale to hlavní se odehrává mimo její prostor. Jóga je vodítkem, jak se postupně dopracovat k určitému druhu myšlení. Učí nás žít vědomě a naplno okamžikem.
Na východě vznikla a znamená životní cestu i cíl, prodlužuje mládí mysli i těla a udržuje generace Asiatů a Indů ve výborné kondici. Západem je vnímaná jako trend či spíše doplňkové cvičení. Jak je tomu u nás v Evropě? Je pro nás kombinací všeho nebo se přikláníme spíše k západnímu pojetí?
Myslím si, že v Evropě stále převládá komerční čili západní pojetí jógy. Neříkám, že je to špatně. Uvedu příklad: B. K. S. Iyengar byl jedním z nejdůležitějších učitelů jógy 20. století a bylo mu řečeno: „Přijeďte do Londýna a naučte nás jógu, ale nechceme žádnou meditaci. Požadujeme po vás spíše fyzickou praxi.“ Skupina „jogýnu“ začala pravidelně cvičit a zároveň i praxí se postupně dostávala do určité fáze hlubšího poznání a vědomí o józe. Pakliže se vydáme západním – fyzickým směrem, časem se dopracujeme k hlubšímu východnímu smýšlení.
Kolik druhů jógy existuje?
Záleží na tom, jak ji učitel uchopí a předá dále. Avšak existuje pouze a jenom jedna, která se dá učit mnoha různými způsoby.

Jaké jsou výhody tohoto cvičení?
Jóga má své výhody v tom, že ji může dělat opravdu každý, bez ohledu na věk. Dokonce mistr Iyengar naučil stoj na hlavě belgickou královnu Paolu, když ji bylo 75 let.
A co meditace?
Myslím si, že je nepostradatelnou součástí jógového cvičení. Stačí 5–10 minut denně a člověk je nabitý energií, jako by si zrovna dal 30minutového šlofíka.
Zkoušela jste nějakou z mobilních aplikací, která krůček po krůčku učí člověka ke správné meditaci?
Zkoušela jsem HeadSpace, ale žádným způsobem mě nezaujala. Nemám problém s udržením koncentrace, zkrátka po třetím vyzkoušení této aplikace, jsem došla k názoru, že mě zkrátka a jednoduše ruší.

Pandemie coronaviru měla neblahý vliv na lidskou psychiku a duši. Odborníkům se zaplnily diáře a posléze čekárny… Zvýšila se poptávka i po duševním cvičením?
Řekla bych, že byly dvě fáze zájmu o cvičení. V průběhu první fáze, která se váže k březnovému lockdownu v roce 2020, většina lidí měla velký zájem o jógu a meditaci. Při úderu druhé vlny pandemie, jsem si všimla určité demotivace a frustrace z věčného pobývání doma. Chyběla typická atmosféra i přátelský kontakt, který si člověk v rámci lekcí vybuduje. Přesto někteří vydrželi a nevzdali se cvičení.
Jak jste se vypořádali s obdobím covidu a jeho dlouhodobých opatření? Nabízeli jste on-line lekce?
Myslím si, že vlastně dobře. Mám velice podnikavého manžela, který nás přivedl do on-line podoby. I když jsem vnitřně bojovala s touto myšlenkou, jelikož nemám potřebu sdílet něco přes sociální sítě. Přestože vím, že z pohledu byznysového plánu je to špatně. Začali jsme natáčet lekce a lidi to bavilo. Přesvědčili jsme se o tom, že určité skupiny chtějí cvičit s lektorem, kterého dobře znají a jsou na něho zvyklí. Beru to jako dobrou a novou výzvu, přesto dávám přednost klasické výuce lekce.
Navštěvují lekce jógy i muži?
Ano, chodí na jógu i muži. Párkrát jsem měla na lekci více mužů, než žen… V minulosti byla původně jóga praktikována jenom muži.

Jak poznám dobrého lektora jógy?
Tím, že vnímá a sleduje vaše pohyby v průběhu lekce. Opraví je, když jsou špatně provedené a naučí vás je dobře provádět. Důležitá je i energie, kterou lektor předává skupině.
Jaké největší omyly a mýty jsou pojené s jógovým cvičením?
Největší mýtus shledávám v tom, že jóga je jen pro ženy, flexibilní jedince a druhem určitého náboženství.

Kdybych za vámi přišla jako začátečník, jaké rady byste mi dala?
Předně takovou, abyste zašla na jakoukoliv lekci, která vás bude bavit a zároveň osloví. Pokud vás nezaujme, určitě vyzkoušet další a další. Nebát se toho, protože vždycky jedna vyhraje. Zezačátku určitě do výběru doporučuji zakomponovat Hatha nebo Iyengar jógu, kde si postavíte a osvojíte základy.
