Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Společnost

Americká firma rybolovem přispívá k obnově ekosystémů. Jak je to možné?

Byl svědkem toho, jak u pobřeží Floridy mizí život. Vášnivého potápěče situace deprimovala, ovšem Aarav Chavda nelenil a spolu s dalšími ekologickými nadšenci se rozhodl úbytek ryb v mořích vyřešit poněkud nečekaným způsobem, a to rybolovem!

Zdroj: Kent E Roberts / Shutterstock.com
Zdroj: Kent E Roberts / Shutterstock.com

Chavda a jeho přátelé potápěči se tedy rozhodli jednat. Založili společnost Inversa, která se specializuje na výrobu rybí kůže. Tento produkt společnost vyrábí z invazivního druhu ryb, perutýnů. „Kvůli chybě člověka se na konci 80. let minulého století dostala hrstka perutýnů do vod u pobřeží Floridy. Dnes invazivní perutýn zcela ovládl Atlantický oceán. Od Bostonu přes Brazílii po Barcelonu. Všude, kde se objevují ničí perutýni korálové útesy a potravní řetězce,“ popisuje Inversa, proč jsou perutýni problémem.

Dále je nutné dodat, že přirozené predátory má perutýn pouze v Tichém oceánu. „Odstraněním invazivních ryb umožňujeme rehabilitaci ekosystémů. Každý perutýn může za svůj život sežrat až 70 000 původních ryb, takže každý ulovený perutýn může zachránit život až 70 000 ryb. Lov perutýnů tak umožnuje obnovu zničených útesů,“ vysvětluje společnost Iversa.

 „Jsme velmi rádi, že můžeme představit řemínky k hodinkám z kůže invazivního perutýna,“ představila světu firma jednu z mnoha variant využití rybí kůže.

Inversa, se sídlem na Floridě, sama perutýny neloví, místo toho podporuje převážně chudé rybáře, od kterých je vykupuje. „Mnoho oblastí, zejména karibská s nižšími příjmy, nemá pro perutýny vůbec žádný trh, a tak tato ryba ničí korálové útesy, které jsou živobytím rybářů, zároveň s tím nemohou nic udělat,“ říká Chavda pro The Guardian.

Rybí kůže je tenká, ale díky své struktuře je pevnější než jiné druhy kůže. Zpracovává se tak, že se vysuší, obarví a pak se prodává dál na výrobu peněženek, kabelek nebo opasků. Rybí kůže má hned několik výhod, je udržitelnější než tradiční zvířecí, takže nedegraduje půdu, ani neprodukuje vysoké emise uhlíku.

Zdroje dat: Inversa Leathers, The Guardian, Instagram/ Inversa Leathers

Může se Vám líbít

Sticky Post

Dara Rolins si užívá léto v Americe. Nedávno poslala pozdrav z Miami Beach a přitom se zamyslela nad mentalitou Američanů. Co jí na nich...

České celebrity

Jejich písničky se staly hity a není snad nikdo, kdo by je neznal. Na koncertech legendární dvojice Eva a Vašek praskaly haly ve švech....

Byznys

Technologický gigant Apple včera představil své nové produkty, které by se mohly stát hitem letošních Vánoc. Na každoroční zářijové akci v americkém Cupertinu byly...

Cestování

Plánujete už nějaký ten pátek vyrazit v Česku na ryby, ale váháte, kam konkrétně s rybářským vybavením zamířit? Přinášíme vám několik osvědčených tipů, kde...