Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Společnost

Barvou roku 2022 je Very Peri. Zcela nový odstín symbolizuje změny, kterými svět prochází

Odborníci z Pantone Color Institute volili již po třiadvacáté barvu roku. Šedou (Ultimate Gray) a kanárkově žlutou (Illuminating), které nás provázely rokem 2021, nově nahradí Very Peri. Je to vůbec poprvé, kdy odborníci vytvořili vlastní odstín a nesáhli po vzorníku s již existujícími barvami.

Foto: Pantone Color Institute
Foto: Pantone Color Institute

Žijeme v transformační době

Již od roku 2000 tým expertů Pantone analyzuje barevné trendy a vlivy z oblasti módy, designu, umění nebo zábavy, aby dospěli k barvě roku, která zdůrazňuje špičkové globální trendy. Vliv při výběru hrají také nové životní a herní styly, technologie, materiály a efekty, socioekonomické podmínky, sociální platformy nebo sportovní události, které přitahují celosvětovou pozornost. Letos se však odborníci nechtěli probírat již existujícími barvami a vytvořili zcela novou – brčálově modrou s oživujícím fialovo-červeným podtónem.

„Vytvoření nové barvy poprvé v historii našeho vzdělávacího barevného programu Pantone barva roku odráží probíhající globální inovace a transformaci,“ uvedla Laurie Pressman, viceprezidentka Pantone Color Institute.

Foto: Pantone Color Institute
Nový odstín Very Peri
Foto: Pantone Color Institute

Stejně jako loňský výběr dvou barev – Ultimate Gray a Illuminating – byl i výběr Very Peri do značné míry ovlivněn touhou překonat pandemii koronaviru, ekologickými obavami nebo nedostatky v našich současných sociálních strukturách.

„Jak se vynořujeme z intenzivního období izolace, naše představy a standardy se mění. Náš reálný a digitální život se propojil novými způsoby,“ uvádí institut.

K zachycení těchto vlivů smíchal modrou (barvu spojenou s věrností a stálostí) a červenou (barvou vyjadřující energii a vzrušení). Výsledkem toho je nečekaně teplý odstín Very Peri, který symbolizuje inovaci a nový začátek. Vyznačuje se temperamentním radostným přístupem a dynamickou přítomností, jež oslavuje osobní vynalézavost a kreativitu. Odstín rovněž reflektuje rostoucí vliv virtuálního světa, zejména pak metaverze, virtuální reality a esportu nebo kryptoměn.

Foto: Pantone Color Institute
Foto: Pantone Color Institute

Odstín Very Peri má tak v roce 2022 symbolizovat nejen užší spojení mezi reálným a virtuálním světem, ale rovněž reprezentovat to, v co mnozí doufají – nový začátek.

Jak se vám nový odstín líbí? Zařadíte ho do svého života, šatníku či domácnosti, nebo si raději počkáte na rok 2023?

Zdroje dat:
www.pantone.com, www.usatoday.com, www.time.com

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...