Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Společnost

Boxeři i krasobruslařka. Ikony ukrajinského sportu obdivuhodně bojují za vlast i padlé kolegy

Je to týden, co Rusko napadlo Ukrajinu a na východě Evropy vypuknul válečný konflikt. Ten zasáhl také svět sportu. Veřejnost opěvuje statečnost ukrajinských sportovních ikon, které se osobně vydaly bránit svou vlast. Svět ale v posledních dnech obletěly i špatné zprávy o úmrtí tří sportovců.

Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK

V úterý média informovala o úmrtí teprve devatenáctiletého biatlonisty Jevhena Malyševa. Ten patřil k vůbec největším talentům ukrajinské biatlonové reprezentace. Narodil se během olympijských her v Salt Lake City a sám snil, že bude pod pěti kruhy reprezentovat svou zemi. Vloni dobrovolně vstoupil do armády a nyní se aktivně zapojil do válečného konfliktu s Ruskem, ten ale bohužel nepřežil.

Stejný osud potkal i dva fotbalisty. Při aktivní obraně své vlasti zahynul také jednadvacetiletý fotbalista Vitalij Sapylo z týmu Karpaty Lvov. Usiloval o to stát se profesionálním fotbalistou, narukoval ale do armády a stal se velitelem tanku, ve kterém zemřel při obraně Kyjeva.

O život přišel i o čtyři roky starší Dima Martynenko. Hráč druholigového celku FC Hostomel, který byl zároveň nejlepším střelcem soutěže, zahynul při bombardování, když se terčem stal jeho dům. Spolu s ním přišla o život i jeho matka. S těžkým zraněním vyvázla pouze jeho sedmiletá sestra.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil minulý čtvrtek všeobecnou mobilizaci. A odvahu bez váhání sebrala i celá řada známých sportovců. V jejich čele stojí legendární boxeři, bratři Vladimir a Vitalij Kličkovi. Několikanásobní světoví šampioni v boxu, jejichž čisté jmění dosahuje 80, respektive 90 milionů dolarů, okamžitě narukovali. A stejně jako začátkem tisíciletí v těžké váze, i dnes bojují po svém boku.

“Nemáme na výběr, musíme bránit Ukrajinu, bojovat za naši vlast,” vzkazuje na sociálních sítích starší z bratrů Vitalij a dává najevo, že o aktivní obraně Ukrajiny se s bratrem nemuseli rozmýšlet a že volba byla jasná. Vitalij je zároveň starostou hlavního města Kyjev.

Na Instagramu Vitalije Klička se ale vedle pochvalných komentářů objevila i jedna zajímavá kritika. “Existuje spousta dezinformací a lží. A vy byste se měli především vypořádat s těmi, kteří rabují, protože kvůli vašemu rozdávání zbraní komukoliv už zemřelo až příliš mnoho civilistů,“ napsal ruský boxer Nikolaj Valujev. Bývalý světový šampion a aktuální poslanec ruské Státní dumy se v minulosti právě s Kličkem měl utkat v ringu. A i když k boxerskému duelu nikdy nedošlo, v pohledech na válku mají obě těžké váhy velmi odlišný názor.

A boxerskou paralelu nabízí i další známé jméno ze světa mezi provazy. Rus Alexandr Povětkin se v roce 2013 před domácím publikem v Moskvě utkal s Vladimírem Kličkem dokonce o čtyři mistrovské pásy a prohrál. A zatímco spousta ruských sportovců se vůči válce vymezilo, nebo raději alibisticky mlčí, Povětkin přímo podpořil ruského prezidenta Putina, a to i přesto, že před osmi lety na tiskové konferenci před zmíněným duelem uvedl, že sportovci nejsou politici a směrem ke krizi obou národů mu nepřísluší se vyjadřovat.

„Síla je v pravdě. Tato známá věta vystihuje podstatu toho, co se dnes na Ukrajině děje. Celé ty roky jsme bojovali za pravdu, zatímco Slované byli na Donbasu likvidováni. Proto stojím za naším prezidentem a jeho rozhodnutím postavit se za obyčejný lid, bojovat proti nacistům, kteří parazitovali na nás, Slovanech. Každá válka jednou skončí. Doufám, že tato skončí velmi brzo,“ napsal Povětkin na Instagram.

Do boje šli i další sportovci

Ukrajinu brání svou silou i další boxeři, dosud neporažený držitel pásů těžké váhy organizací WBA, WBO, IBF a IBO Oleksandr Usyk, dvojnásobný vítěz olympijských her Vasyl Lomačenko, nebo teprve jednadvacetiletý Jaroslav Mogliš, který je od začátku konfliktu na frontě v Žytomyru zhruba 150 kilometrů od obléhaného Kyjeva.

Připojil se i neporažený šampion welterové váhy světové MMA organizace Bellator Jaroslav Amosov, který přerušil přípravný kemp, evakuoval svou rodinu do bezpečí a sám se rozhodl bojovat za svou zemi.

Bránit domovinu se rozhodl i biatlonista Dmytro Pidručnyj, který krátce po návratu ze zimní olympiády v Pekingu vstoupil do Národní gardy v rodném Ternopilu. Do válečných bojů se zapojil i tenista Sergej Stachovskij či sdruženář Dmytro Mazurčuk. Vůbec nejobdivuhodnější sportovní příběh ale píše krasobruslařka Anastasija Archipovová. Ve svých osmnácti letech se chopila samopalu a brání své rodné město Kyjev.

Bojovat je připravený i Vladyslav Heraškevič, student reprezentující svou zem ve skeletonu. Na dálku pak pomáhají třeba tenistka Elina Svitolinová, která věnuje honoráře z příštích tenisových turnajů své zemi, nebo fotbalista Andrej Jarmolenko hrající za anglický West Ham. Ten věnoval ukrajinské armádě v přepočtu přes 1,6 milionu korun.

Zdroj: Aktuálně.cz

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...