Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Společnost

Buďme trochu jako Kanaďané, vzkazuje z Kanady mladý Čech. Proč tam zvládají covid daleko lépe než my?

Tomáš Bönisch se na konci října rozhodl odcestovat do Vancouveru, kde zažívá zcela jiný průběh pandemie. Zatímco u nás padají rekordy v počtu nakažených, nemocnice hlásí přeplněný stav a lidé jsou mezi sebou čím dál agresivnější, v Kanadě jsou koronavirové statistiky mnohem příznivější. Důvod je podle Bönische prostý – Kanaďané jsou disciplinovanější a mají naprosto odlišný pohled na covid i nařízená opatření. V čem bychom si měli vzít z Kanaďanů příklad?

Zdroj: Tomáš Bönisch
Zdroj: Tomáš Bönisch

Tomáši, na konci října jste odcestoval do Vancouveru. Na jak dlouho a z jakého důvodu?

Víza mám na rok, ale kvůli práci se budu muset asi vrátit dřív. Kamarád tu má fotbalovou akademii a nabídl mi, že bych mu s dětmi mohl pomoct, tak jsem neváhal. Chtěl jsem si vylepšit angličtinu a poznat novou kulturu. Ta mě v Kanadě uchvátila.

Co vše jste si musel zařídit k odcestování do Kanady?

Rok před odjezdem jsem si zařizoval víza Work and holiday. Před odjezdem jsem podstoupil PCR test a na letišti jsem musel prokázat, že jsem plně očkovaný, jinak by mě do Kanady v podstatě nepustili. Pro očkované je teď přístup na americký kontinent stejný jako dřív, když nepočítám PCR test.

Když pozorujete na dálku, co se děje v Česku, jste o to víc rád, že jste „utekl“ do zámoří?

Je mi z toho smutno. Kvůli covidu zase umírá více než 100 lidí denně, to je strašné. A podle všeho bude hůř. V Kanadě je situace o hodně lepší, vůbec tu není covidová deprese. Ano, naše vláda nezvládla některé kroky, to je pravda. Ale podle mě na situaci v Česku máme velký podíl my občané.

Zdroj: Tomáš Bönisch
Tomáš Bönisch ve Vancouveru trénuje fotbal ve fotbalové akademii Volf Soccer Academy.
Zdroj: Tomáš Bönisch

Pro internetový portál CCN Prima NEWS jste komentoval rozdíly mezi vnímáním pandemie v Kanadě a u nás. V čem bychom si my Češi měli vzít příklad z Kanaďanů?

Kanaďané jsou strašně disciplinovaní. Naprostá většina tu dodržuje nařízená opatření. Za měsíc pobytu jsem potkal jediného člověka, který neměl v hromadné dopravě pořádně nasazenou roušku. A takhle to mají se vším. Nějakou velkou demonstraci proti covidu tu teď neuvidíte.

Jaká aktuální opatření platí ve Vancouveru?

Roušky jsou povinné na veškerých veřejných místech. Hospody, obchody a služby nejsou nijak omezené. Nemusí být, protože čísla nakažených mají díky dodržování opatření pod kontrolou.

Platí jiná opatření pro očkované a neočkované, nebo jsou pro všechny stejná?

Nejsou. Bez očkování se v podstatě nikam nedostanete. Před vchodem do hospody či na utkání NHL se musíte prokázat covid pasem. Takhle to funguje na veškerých místech, kde se shromažďuje více lidí. Po mně chtěli potvrzení o plném očkování i v jídelním koutu v obchodním domě, neočkovaný tam prostě nepustí. Místní to berou jako fakt. Nebyl jsem svědkem jediného konfliktu neočkovaní vs. očkovaní.

V Kanadě je momentální proočkovanost obyvatel 76,2 %. Jak zdejší obyvatelé přistupují k očkování? Přibývá lidí, kteří se nechávají očkovat?

Hodně zodpovědně. Covidu se bojí a berou fakt, že očkování podle statistik opravdu funguje. V mém okolí ve Vancouveru znám jediného člověka, co není očkovaný. Jde o trenéra z Brazílie, takže to ani není Kanaďan.

Zdroj: Shutterstock
Obyvatelé Kanady respektují nařízená opatření.
Zdroj: Shutterstock

Podle aktuálních statistik vyplývá, že má Kanada s třikrát větším počtem obyvatel momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených. Čím si to vysvětlujete?

V Česku prostě nebereme covid vážně. Kdybychom ho brali, tak dodržujeme opatření. Dokážu pochopit, že se někdo bojí očkování. I když výsledky účinnosti vakcíny jsou teď jasné. Ale co nedokážu pochopit je, že záměrně bojkotujeme nařízená opatření. V tomhle nás Kanaďané válcují, a díky tomu zvládají covid daleko lépe. A žijí si momentálně lepší životy.

Váš kanadský kamarád uvedl, že v Kanadě berou lidé covid jako opravdové nebezpečí. Proč mají podle vás v Kanadě vůči covidu větší respekt, něž v Česku?

Jsou zodpovědnější. Vidí, že covid jim bere blízké a nechtějí to zažívat znova a znova. To mi přijde naprosto logické. Naopak postoj některých lidí v Česku vůbec nechápu. A díky tomu srovnání, co teď mám, mě to hodně trápí.

Pandemii koronaviru u nás provází vlna nepravdivých a zavádějících informací. Děje se to i v Kanadě? Jakým způsobem tamní média informují o koronaviru?

Asi se to nějakým způsobem děje, ale v totálně menším měřítku. Ale zase se vracím k tomu postoji a mentalitě. Kanaďan si třeba myslí, že roušky v MHD jsou k ničemu, ale prostě je nosí. Kanaďan má strach z očkování, ale po úspěšných výsledcích účinnosti klidně změní názor a na vakcínu jde. Čech to udělá, až když ho nemoc totálně skolí a leží v nemocnici na přístrojích. Nebo to neudělá, protože mu kamarád říkal, že vakcína je hrozba a kamarád přece má lepší informace než odborníci.

Co byste vzkázal obyvatelům České republiky?

Buďme trochu jako Kanaďané. Když budeme společně dodržovat opatření, tak společně pandemii zvládneme.

Může se Vám líbít

Sticky Post

Polární záře osvětlila českou oblohu: Nejsilnější představení za posledních 20 let V noci z pátku na sobotu byli obyvatelé České republiky svědky nevšedního přírodního...

Sticky Post

Farmaceutická firma AstraZeneca oznámila celosvětové stažení své vakcíny proti Covid-19 z důvodu přebytku dostupných novějších vakcín.

Sticky Post

Inflace na Slovensku poklesla na 2,3 procenta, což je nejnižší úroveň za poslední tři roky. Tento trend naznačuje stabilizaci cenového růstu, přičemž růst cen...

Sticky Post

Washington a Londýn přijaly opatření zakazující dovoz hliníku, mědi a niklu z Ruska a zamezující jejich obchodování na burzách. Tato rozhodnutí jsou reakcí na...

Sticky Post

Společnosti Notino a Chanel se ocitly ve sporu, který směřuje k Nejvyššímu soudu. Firma Notino podala odvolání proti požadavku odhalit zdroj svých Chanel produktů....

Sticky Post

Česká republika se potýká s rostoucím výskytem infekčních onemocnění, včetně černého kašle, svrabu a návratu nemocí jako jsou neštovice. Očkování a preventivní opatření jsou...

Sticky Post

Česká ekonomika má před sebou nadějnou budoucnost, jak naznačuje nová prognóza ministerstva financí. Očekává se růst hrubého domácího produktu o 1,4 % a stabilní...

Sticky Post

V březnu se míra nezaměstnanosti v Česku snížila na 3,9 procenta. I přesto, že je nezaměstnanost relativně nízká, počet volných pracovních míst zůstává téměř...

Politika

Kvůli ostřelování ruského města Belgorod nechalo Rusko svolat zasedání Rady bezpečnosti OSN. Zástupci Ruska při OSN požadovali účast České republiky, která měla vysvětlit, proč...

Sticky Post

Řeč herečky Jitky Asterové při křtu loga nově vzniklé Nadace Anežka zaujala všechny přítomné "Nejsem tady tak úplně náhodou, mám také tak trochu zkušenost,...

Sticky Post

Sympatického zpěváka Vojtu Drahokoupila redaktorka magazínu Zítřek zastihla na představení nově vzniklé nadace Anežka. Tu založila jeho kolegyně z divadla Michaela Gemrotová společně s...

Sticky Post

Herečka Barbora Seidlová (42) září v současné době v roli maminky tří dětí ve filmu Tajemství a smysl života. Jak herečka zareagovala na otázky...