Zatočte se skvrnami
Možná vás to překvapí, ale praní na vyšší teplotu neznamená automaticky snazší odstranění skvrn. Sam Whigham doporučuje prát maximálně na 60 stupňů, jelikož vyšší teplota může naopak skvrnu na oblečení „uzamknout“. Pokud vám už nějaká ta skvrna na oblečení ulpí, snažte se ji odstranit co nejdříve. V prvních minutách po nehodě to jde totiž vůbec nejlépe.
A co použít na jedny z nejčastějších skvrn? Se žlutými skvrnami od potu v podpaží zatočí kombinace citrónu a pracího prostředku, na skvrny od vína, krve či trávy platí bělící prostředky a se skvrnami od opalovacího krému si poradí citrón se solí či bělící prostředek.
Šetřete svou peněženku i planetu
Až budete příště volit prací program, pamatujte, že kratší praní není vždy ekonomičtější. Většina pracích cyklů označených jako „EKO“ je sice delších, ale současně se při nich spotřebuje méně energie i vody. Vy tím pádem budete šetřit nejen planetu, ale i vaši peněženku. Pro snížení až 60 % své uhlíkové stopy doporučuje Sam Whigham prát prádlo na 30 stupňů. Další úspory v oblasti energií a financí docílíte tak, že budete prát pouze plné pračky. Pokud máte jen pár kousků, přeperte je v ruce.
Žehlete bez žehličky
Řekněte v těchto úmorných vedrech sbohem žehličce. Vyhlazeného prádla lze docílit hned několika způsoby. Vyprané prádlo můžete například sušit v sušičce, která vrásky na oblečení krásně vyhladí. Pokud sušičkou nedisponujete, ihned po vyprání prádlo z pračky vyndejte, pečlivě uhlaďte a vyvěste.
S džíny i dalšími kousky do mrazáku
Kolem praní džínů stále ještě panují pochybnosti. Zatímco někteří doporučují tento nesmrtelný kousek prát ideálně jednou za týden či 14 dní, aby neztrácel tvar a barvu, jiným se to zdá jako zatraceně dlouhá doba! To, že na džínách totiž nevidíme špínu, ještě neznamená, že neexistuje. Pot, bakterie nebo šupinky kůže – to vše ulpívá v tkanině. Sam Whigham proto doporučuje džíny či jakýkoliv jiný kousek šatníku, který potřebuje mezi praním osvěžit, vložit do sáčku a poté na 24 hodin do mrazáku. Tento proces zabije bakterie způsobující většinu zápachů.
Prádlo bez roztočů, alergenů a chlupů
Podobně funguje i program na pračce označený jako „Refresh“ či „Osvěžení.“ Trvá sice pouhých pár minut, ale dokonale za tu dobu zbaví prádlo nepříjemných zápachů, potu, alergenů, roztočů nebo zvířecích chlupů. Při pracím cyklu je využívána pára, která odstraní i jemné znečištění bez nutnosti praní a sníží pomačkání oblečení.
Sáhněte po aviváži
Jestli jste se až dosud aviváži vyhýbali, možná je na čase to změnit. Aviváž je totiž skvělým pomocníkem pro uchování zářivých barev. Dokáže také usnadnit žehlení či opravit poškozená vlákna, díky čemuž vaše oblečení déle vydrží. Jako bonus bude navíc prádlo krásně vonět. Aby vůně na oblečení vydržela co nejdéle, sušte jej na slunci a oblečení poté uchovávejte na chladném místě.
Na jaké prací vychytávky nedáte dopustit vy? Podělte se o ně s námi v komentářích.
Zdroj:
Autorský text, the-sun.com