Zlatý důl jménem technologie
Pokud některá oblast vévodí 21. století, jsou to technologie. Právě díky nim se hřeje na výsluní žebříčku deseti nejbohatších lidí světa hned osm dolarových miliardářů. V uplynulém roce pak všech deset miliardářů vydělalo dohromady 402 miliard dolarů, tedy zhruba 8,8 bilionu korun. Nejvíce urval Elon Musk, který rozšířil své jmění o 121 miliard dolarů a je tak aktuálně nejbohatším člověkem na světě.
1. Elon Musk (278 miliard dolarů, technologie, USA)
Jeden z největších vizionářů současnosti se narodil v Jižní Africe a americké občanství získal až v roce 2002. V pouhých dvanácti letech už uměl programovat a ve čtyřiadvaceti letech založil svou první společnost Zip2, která poskytovala mediálním společnostem software pro internetové publikování. Dnes platí Musk za revolucionáře v dopravě. Se svou Teslou je králem elektrických vozů a jeho vesmírná společnost SpaceX pro změnu úspěšně spolupracuje s NASA na dopravování astronautů do vesmíru.
2. Jeff Bezos (190 miliard dolarů, technologie/e-commerce, USA)
Americký podnikatel Jeff Bezos je zakladatelem Amazonu, jednoho z největších zasilatelských obchodních řetězců světa. Miliardář však začínal velmi netradičně – doma v garáži a jeho společnost z počátku prodávala pouze knihy. Od té doby však Bezos ušel obrovský kus cesty a dnes není snad nikdo, kdo by Amazon neznal. Na prahu 21. století založil Bezos společnost Blue Origin, která podniká v oblasti vesmírné turistiky a v roce 2013 zakoupil deník Washington Post. Podařilo se mu rovněž získat lukrativní kontrakt s americkou tajnou službou CIA, jíž Amazon poskytuje na základě uzavřené smlouvy cloudové služby.
3. Bernard Arnault (183 miliard dolarů, módní průmysl, Francie)
Dvaasedmdesátiletý majitel luxusního koncernu LVMH, sdružující takové značky jako Louis Vuitton, Christian Dior, Bvlgari, Guerlain, Hennessy nebo Moët & Chandon, platí za jednoho z klíčových trendsetterů v luxusu. Jeho působení v módním průmyslu mu zařídilo pohádkové jmění ve výši 183 miliard dolarů, což z něj děla nejbohatšího muže Francie a třetího nejbohatšího muže na světě.
4. Bill Gates (135 miliard dolarů, technologie, USA)
Někdejší spoluzakladatel společnosti Microsoft prodal a věnoval většinu svého podílu ve společnosti. V březnu 2020, kdy odstoupil z představenstva společnosti, vlastnil pouhé jedno procento akcií. Investoval do desítek společností včetně Canadian National Railway a AutoNation a je jedním z největších vlastníků zemědělské půdy v USA. Společně s bývalou manželkou Melindou vlastní největší soukromou charitativní organizaci světa, Nadaci Billa a Melindy Gatesových.
5. Larry Page (123 miliard dolarů, technologie, USA)
Americký podnikatel a spoluzakladatel společnosti Google jen o fous porazil Marka Zuckerberga. Slavné miliardáře od sebe aktuálně dělí „pouhé“ dvě miliardy dolarů. Page je členem představenstva a akcionářem konglomerátu Alphabet, mateřské společnosti Google. Investuje také do společnosti Planetary Resources zabývající se výzkumem vesmíru a těžbou asteroidů a financuje „létající auta“ Kitty Hawk a Opener.
6. Mark Zuckerberg (121 miliard dolarů, technologie, USA)
Mark Zuckerberg je mezi ostatními miliardáři benjamínkem. Ve svých sedmatřiceti letech má na kontě 121 miliard dolarů a obrovských úspěch jménem Facebook, potažmo Meta. Sociální síť Zuckerberg založil v pouhých devatenácti letech při studiích na Harvardu. Co však bylo původně míněno jako nástroj pro studenty se po čase změnilo v primární komunikační nástroj celé zeměkoule. Ve druhé polovině roku 2021 používalo platformu 2,89 miliardy lidí.
7. Sergey Brin (118 miliard dolarů, technologie, USA)
Druhý ze zakladatelů společnosti Google pro sebe urval v žebříčku sedmou příčku. I on může za svůj 118miliardový majetek poděkovat technologiím. Narodil se v Moskvě do židovské rodiny a jako šestiletý emigroval s rodiči do USA. Kromě společnosti Alphabet se Brin zajímá o vodíkem poháněné vzducholodě do jejichž vývoje investuje.
8. Steve Ballmer (113 miliard dolarů, technologie, USA)
Americký manažer a bývalý dlouholetý výkonný ředitel Microsoftu se stal miliardářem na základě akciových opcí, které obdržel jako zaměstnanec společnosti. Z Microsoftu odešel v roce 2014. Krátce na to koupil basketbalový tým Los Angeles Clippers za 2 miliardy dolarů a před třemi lety investoval do společnosti Social Solutions vytvářející software pro neziskové a vládní agentury.
9. Warren Buffett (113 miliard dolarů, investice, USA)
Investor a obchodník Warren Buffett loni oslavil 91. narozeniny. Převážnou část svého jmění získal z investic, které uskutečnil prostřednictvím holdingové společnosti Berkshire Hathaway, do níž patří více než šest desítek společností včetně výrobce baterií Duracell či pojišťovny Geico. O své kariéře měl jasno už v jedenácti letech, kdy koupil první akcie. Podání prvního daňového přiznání následovalo o dva roky později. Cizí není Buffettovi ani filantropie. Mimo jiné se zavázal, že věnuje přes 99 procent svého jmění na charitu.
10. Larry Ellison (107 miliard dolarů, technologie, USA)
Žebříček uzavírá investor a spoluzakladatel softwarové společnosti Oracle Corporation – Larry Ellison. Za úspěch Oracle vděčí hlavně akvizicím, největší z nich proběhla v roce 2016, kdy společnost koupil za 9,3 miliardy dolarů NetSuite. Ellison je rovněž vlastníkem ostrova Lanai na Havajských ostrovech, kde podporuje hydroponii (pěstování rostlin bez půdy v živném roztoku, pozn. red.). V roce 2018 nakoupil 3 miliony akcií Tesly a následně usedl do představenstva společnosti.
Výše jmění vychází z žebříčku Bloomberg Billionaires Index ke dni 6. ledna 2022.
Zdroje dat:
Bloomberg, CNBC.com, Forbes, Forbes, Wikipedia, statista