Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Byznys

Barbie: ikona plastického světa – příběh vzniku legendární hračky

Před více než půl stoletím se v roce 1959 v dílně společnosti Mattel narodila jedna z nejikoničtějších hraček v historii – Barbie. Tato malá plastová panenka měla dalekosáhlý dopad na svět hraček a kulturu obecně.

zdroj: canva knihovna
zdroj: canva knihovna

Nápad na Barbie: Nápad na vytvoření Barbie se zrodil ve světě, kde se panenky většinou podobaly kojencům nebo dětem. Ruth Handlerová, manželka jednoho ze zakladatelů Mattelu, si všimla, že její dcery rády hrály s papírovými panenkami, které si vytvářely jako postavy pro své hry. Inspirací byly také dospělé panenky z německých katalogů, které nosily vysokou módu.

Narození Barbie: Ruth Handlerová si uvědomila, že na trhu chybí panenky, které by reprezentovaly dospělé ženy v různých profesích a rolích. S tímto vizionářským pohledem na hračky přesvědčila svého manžela Elliota Handlera a dalšího spoluzakladatele Mattelu Harolda „Matt“ Mattsona, aby se pustili do projektu vytvoření revoluční panenky.

Jméno Barbie a První Model: Jméno „Barbie“ dostala podle dcery Ruth, Barbary. První model panenky byl představen na American International Toy Fair v New Yorku v roce 1959. Panenka byla vyrobena věrně ztvárňující mladou dámu s dlouhými nohama, štíhlou postavou a elegantním oblečením.

Okamžitý Úspěch a Kritika: Barbie okamžitě zaujala děti i rodiče. Její schopnost přijímat různé role od profesionálních žen až po královny krásy byla revoluční. Nicméně, tato moderní panenka také čelila kritice za svůj zdánlivě nepraktický vzhled a nereálné proporce těla.

Vývoj a Inovace: Navzdory kontroverzím si Barbie udržela svou popularitu. Postupem času se vyvíjela a přizpůsobovala měnícím se trendům a normám. Mattel představil různé edice Barbie, zahrnující panenky s různými etnickými původy, různými profesemi a dokonce i panenky inspirované populárními postavami.

Barbie ve Světě: Barbie nezůstala pouze hračkou, ale stala se také kulturním fenoménem. Byla součástí filmů, televizních seriálů, knih a mnoha dalších produktů. Barbie se stala symbolem svobody, nezávislosti a snů pro mnoho dívek po celém světě.

Závěr: Od svého vzniku v roce 1959 se Barbie stala jednou z nejznámějších a nejtrvalejších hraček v historii. Její příběh ukazuje, jak jedna malá panenka může změnit vnímání a role hraček ve společnosti. Barbie není jen hračka, je to ikona, která představuje odvahu, sílu a rozmanitost. Její příběh je nejen příběhem hračky, ale i příběhem změn v kultuře a vnímání ženského obrazu.

Zdroj: Autorský text, Time magazine

Může se Vám líbít

Sticky Post

Každé Vánoce nakupujete dětem nové a nové hračky, které po pár týdnech končí ve skříni? Prodejte je! Pomůžete tak své peněžence a planetě. Společnost...

Sticky Post

S filmovou senzací o panence Barbie se objevily weby, kde si můžete vytvořit svou barbie podobiznu a zjistit tak, jak byste vypadali jako panenka...

Sticky Post

Dva filmy, dva příběhy, dva úplně odlišné světy, i přesto mají pár věcí společných, například den evropské premiéry - 21. července 2023. Barbie versus...

Sticky Post

Romantický film Barbie zaplavil kina po celém světě. Doslova tak započalo růžové šílenství, z kterého těží různá průmyslová odvětví: od módních značek až po...