Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Byznys

Barbora Hovorková: Nový trend v prodeji reklamního prostoru změnil český mediální trh

Ředitelka české pobočky celoevropské platformy GATE4AD.COM představila první evropskou elektronickou platformu pro nákup reklamního prostoru napříč všemi typy médií.

Foto: Anna-Marie Křížová
Foto: Anna-Marie Křížová

Během celosvětové epidemie COVID-19 se změnilo úplně všechno. Měla tato situace také vliv na nákupy reklamních kampaní?

Za rok se změnilo spousty věcí a především spotřební chování lidí. Celosvětově se všichni naučili používat online platformy, včetně e-shopů a výrazně se změnila komunikace klientů v médiích. Většina z firem začala více investovat do online reklamy, jež v době pandemie byla efektivnější.

GATE4AD.COM je jedna z prvních online platforem pro nákup reklamního prostoru na světě a určitě první v Evropě. Co je hlavním benefitem pro zadavatele reklamy? 

Pokud klienti nakupují přes mediální agentury, požadují od klienta podepsání rámcové smlouvy a celoročních finančních závazků. U nás si mediální kampaň může objednat kdokoliv, kdykoliv a odkudkoliv, a především bez závazků.

To znamená výraznou administrativní a finanční úsporu pro zadavatele reklamy. Je možné vysvětlit, jak dlouho nyní trvá proces nákupu reklamních kampaní?

Proces objednání klientům zabere pár minut. U balíčků jsou nastaveny detailní atributy kampaní – timing, cílová skupina, stopáž, počet spotů, sezonalita a daypart split. Další výhodu shledáváme v automatizaci. Jakmile si klient objedná mediální balíček, je mu automaticky zasláno potvrzení do jeho e-mailové schránky. Zároveň vznikne informace o rezervaci mediálního prostoru ve vybraném mediálním kanále. Klient musí zaplatit objednávku do 48 hodin. Pokud tak neučiní, jeho objednávka bude automaticky stornována. Celý tento proces je automatizovaný.

Foto: Anna-Marie Křížová
Foto: Anna-Marie Křížová

Může si klient u vás zakoupit výrobu televizního spotu či zhotovení reklamní kampaně?

V rámci několika týdnů budeme schopní nabídnout službu i takového charakteru. Pokud klienti nemají připravené podklady, musí počítat s časovou prodlevou na jejich zhotovení. Také záleží na typu a specifikaci reklamy, kterou si objednají na naší platformě.

Je to výrazný rozdíl oproti současnému způsobu nákupu. Jak média reagují? Máte již první objednávky? 

Od spuštění webu vzrůstá poptávka po našich produktech. Pro média je to trošku nepochopitelný proces, jelikož se jedná o novinku na trhu, nákup reklamy formou e-shopu.

Foto: Martin Štellmach
Foto: Martin Štellmach

Kolik lidí se podílí na chodu platformy?

V současnosti náš tým čítá 8 lidí a do budoucna počítám s týmem 10-15 lidí, kteří budou mít na starosti celkovou obsluhu naší platformy.

V současné době připravujete rozšíření služby pro celou Evropu a Švýcarsko. Znamená to, že bude možno nakupovat plošně celou Evropu? 

Momentálně naši programátoři připravují 8 jazykových mutací naší platformy, abychom mohli spustit nákup reklamy v rámci Evropy a Švýcarska. Již v současné době jsme schopní monitorovat návštěvnost platformy nejen v rámci Evropy, ale celého světa. Postřehli jsme již zájem obyvatel z Německa, Holandska a USA.

Foto: Anna-Marie Křížová
Foto: Anna-Marie Křížová

Máte informace, zda mezinárodní mediální holdingy připravují podobné systémy nákupu?

Mediální trh v ČR není až tak velký, proto se informace o spuštění naší platformy roznesla za poměrně krátkou dobu. Již v srpnu o nás věděli reklamní zadavatelé a myšlenka reklamního prodeje formou e-shopu se jim velice zamlouvá.

Investiční fondy hledají příležitosti v oblasti nových technologií. Registrujete zájem o GATE4AD.COM?

Zatím nemohu prozradit konkrétní data, ale zájem ze strany investičních fondů je, což vypovídá o kredibilitě.

Může se Vám líbít

Politika a justice

Generál v záloze a bezpečnostní expert Andor Šándor studoval nejen v České republice, ale i v Itálii a USA. Byl šéfem vojenského zpravodajství a...

Byznys

Možná už jste v ní byli, nebo o ní minimálně slyšeli. Proslulá vietnamská tržnice SAPA, které se přezdívá stát ve státě, půjde už za...

Cestování

Nasadit helmu, sednout na kolo a objevovat krásy Čech a Moravy s větrem v zádech. Pokud si takhle představujete ideálně strávený víkend a cyklistika...

Byznys

Jan Procházka je vynálezcem revoluční baterie HE3DA, o níž v posledních letech slýcháme čím dál více. Radomír Prus je architektem miliardového projektu Magna Energy...