Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Byznys

Boom kryptoměn pokračuje. Vlastní digitální měnu chystá PayPal i Walmart, Čína testuje digitální jüan

Čína, která patří mezi zapřísáhlé odpůrce kryptoměn a mnozí jí přisuzují podíl na loňském propadu kurzu bitcoinu, se rozhodla otestovat zájem o vlastní digitální měnu. A to během nadcházejících zimních olympijských her, které v Pekingu oficiálně odstartovaly v pátek. Digitální jüan (e-CNY) se v současné době testuje ve zhruba desítce regionů po celé zemi.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Návštěvníci si mohou stáhnout aplikaci nebo získat kartu, která uchovává digitální jüan, popřípadě si v samoobslužných automatech směnit zahraniční měnu za digitální jüan. Sportovci a jejich trenéři dostanou náramky fungující jako elektronické peněženky, kterými budou moci zaplatit v obchodech a kavárnách v olympijské vesnici a jejím blízkém okolí. Aplikace umožňuje převádět peníze z bankovních účtů do elektronické peněženky a pomocí QR kódu nebo přiložením telefonu k platebnímu zařízení je možné provádět nebo přijímat platby.

Ne všichni z příchodu digitálního jüanu sdílejí nadšení

Čína, která o digitálním jüanu původně přemýšlela jako o nástroji, který by pomohl digitalizovat její ekonomiku během covidové pandemie doufá, že e-měnou posílí mezinárodní postavení jüanu a sníží závislost na americkém dolaru. Podle ekonomických expertů může být virtuální platidlo pro Číňany atraktivní. Za pravdu jim dává i statistika ze začátku listopadu loňského roku, kdy bylo k účtu v digitálním jüanu zaregistrováno 140 milionů lidí. O úspěchu u cizinců ale panují obavy. Zahraničí se totiž k fungování čínského totalitního režimu staví velmi ostražitě. Například někteří američtí republikánští senátoři loni vyzvali tamní olympijský výbor, aby americkým sportovcům zakázal používat digitální jüan z obav ze špionáže a o bezpečnost dat.
Státem kontrolovaný digitální jüan je považován za alternativu k bitcoinům a dalším kryptoměnám, které jsou v nejlidnatější zemi světa nezákonné. Číňané nesmějí s kryptoměnami obchodovat, zakázané jsou i zahraniční kryptoburzy poskytující služby na pevninské Číně.

Foto: PixieMe / Shutterstock.com

Proti kryptoměnám vytáhlo i Rusko. Ve Španělsku a Británii si posvítí na influencery

Centrální banka Ruska, které patří mezi tři největší země těžící bitcoiny, navrhla zákaz používání a těžby kryptoměn na ruském území. Digitální měny podle ní představují riziko pro finanční stabilitu a blahobyt obyvatel. Za rychlým růstem zájmu o kryptoměny podle banky stojí především spekulativní poptávka. V podobném duchu se vyjádřil i předseda americké centrální banky Fed Jerome Powell a ministryně financí Janet Yellen. Oba opakovaně varovali zejména před stablecoiny a označili celou třídu těchto aktiv za volatilní a spekulativní.
Na růžích nemají kryptoměny ustláno ani ve Španělsku a Británii, kde chtějí zavést přísnější pravidla pro influencery, kteří digitální měny podporují.

Za zrušení zákona o bitcoinu jako zákonného platidla se chce zasadit Mezinárodní měnový fond v případě Salvadoru. Středoamerická země se stala první na světě, kde je možné používat bitcoin pro platby za zboží a daně.

Foto: Primakov / Shutterstock.com

O vlastní kryptoměně uvažuje PayPal a Walmart. Facebook vývoj ukončil

Po lednovém propadu kryptoměn činí jejich celková tržní kapitalizace aktuálně 1,6 bilionu dolarů. Nejznámější a zároveň nejstarší kryptoměnou jsou bitcoiny, na světě ale existují tisíce dalších virtuálních mincí, které většinou fungují na podobném principu.
Brzy by se mezi ně mohla zařadit i “mince PayPal.” Technologický gigant se na poli kryptoměn výrazně angažuje už několik měsíců. Spustil nové funkce pro nákup a držení digitálních mincí a také pro možnost platit za nákupy pomocí těchto peněz.
V případě PayPalu by mělo jít o stablecoin, který by podle vývojáře Stevena Mosera měl být krytý americkým dolarem. O vývoj vlastní kryptoměny usilovala i společnost Meta. Svůj stablecoin nazvaný diem ale po vleklých potížích s centrálními bankéři a politiky smetla ze stolu.
Plány na vytvoření kryptoměny a NFT naopak neopouští americký obchodní řetězec Walmart. Podle dostupných informací přihlásil několik nových ochranných známek, které naznačují záměr vyrábět a prodávat virtuální zboží.

Zdroje dat:
Reuters, České noviny, yahoo! finance, Patria.cz

Může se Vám líbít

Sticky Post

Čtyři lektoři z Cornell College v Iowě byli pobodáni během návštěvy parku v provincii Jilin v Číně. Útočník, 55letý muž jménem Cui, zaútočil nožem...

Sticky Post

V poslední době jsou svědky nečekaného vzestupu ekonomiky zemí ležících na pobřeží, které nyní předčí výkonnost tradičně silných severoevropských národů.

Sticky Post

Farmaceutická firma AstraZeneca oznámila celosvětové stažení své vakcíny proti Covid-19 z důvodu přebytku dostupných novějších vakcín.

Sticky Post

Bitcoin pokračuje ve svém strmém poklesu, který mu přinesl nejhorší měsíc od roku 2022. Investoři se stahují před rozhodnutím americké centrální banky, což vedlo...

Sticky Post

Česká národní banka (ČNB) se chystá na jednání ohledně úrokových sazeb, odborníci očekávají možný pokles o půl procentního bodu.

Sticky Post

Čína představila revoluční technologickou novinku - systém Vidu. Tento inovativní nástroj využívá umělou inteligenci k převodu textových instrukcí na poutavá a realistická videa. Jaké...

Sticky Post

Po třech a půl letech od odchodu Velké Británie z Evropské unie se zdá, že konečně přichází doba pro zahájení hraničních kontrol. Nicméně po...

Sticky Post

Prezident Biden podepsal nový zákon, který by mohl mít pro aplikaci TikTok v USA fatální následky. Pokud čínský vlastník TikToku, ByteDance, neprodá aplikaci do...

Sticky Post

Největší ruská banka Sberbank oznámila výplatu dividend ve výši 750 miliard rublů za minulý rok. Tato výplata je důležitým příspěvkem do státního rozpočtu, neboť...

Sticky Post

Tržní sazby na mezibankovním trhu v České republice stoupají, což podle analytiků vyvolává obavy z možného zdražení úvěrů a hypoték. Sazby dosáhly nejvyšší úrovně...

Sticky Post

Rozsáhlé deště způsobily masivní záplavy v provincii Guangdong v Číně, kvůli nimž musely být evakuováno stovky tisíc lidí. Počet mrtvých stále stoupá a materiální...

Sticky Post

Po možném izraelském útoku na Írán se trhy ocitly v pohybu. Zvýšená geopolitická nestabilita vedla k růstu cen tradičních aktiv, jako je zlato a...