Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Byznys

Boom kryptoměn pokračuje. Vlastní digitální měnu chystá PayPal i Walmart, Čína testuje digitální jüan

Čína, která patří mezi zapřísáhlé odpůrce kryptoměn a mnozí jí přisuzují podíl na loňském propadu kurzu bitcoinu, se rozhodla otestovat zájem o vlastní digitální měnu. A to během nadcházejících zimních olympijských her, které v Pekingu oficiálně odstartovaly v pátek. Digitální jüan (e-CNY) se v současné době testuje ve zhruba desítce regionů po celé zemi.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Návštěvníci si mohou stáhnout aplikaci nebo získat kartu, která uchovává digitální jüan, popřípadě si v samoobslužných automatech směnit zahraniční měnu za digitální jüan. Sportovci a jejich trenéři dostanou náramky fungující jako elektronické peněženky, kterými budou moci zaplatit v obchodech a kavárnách v olympijské vesnici a jejím blízkém okolí. Aplikace umožňuje převádět peníze z bankovních účtů do elektronické peněženky a pomocí QR kódu nebo přiložením telefonu k platebnímu zařízení je možné provádět nebo přijímat platby.

Ne všichni z příchodu digitálního jüanu sdílejí nadšení

Čína, která o digitálním jüanu původně přemýšlela jako o nástroji, který by pomohl digitalizovat její ekonomiku během covidové pandemie doufá, že e-měnou posílí mezinárodní postavení jüanu a sníží závislost na americkém dolaru. Podle ekonomických expertů může být virtuální platidlo pro Číňany atraktivní. Za pravdu jim dává i statistika ze začátku listopadu loňského roku, kdy bylo k účtu v digitálním jüanu zaregistrováno 140 milionů lidí. O úspěchu u cizinců ale panují obavy. Zahraničí se totiž k fungování čínského totalitního režimu staví velmi ostražitě. Například někteří američtí republikánští senátoři loni vyzvali tamní olympijský výbor, aby americkým sportovcům zakázal používat digitální jüan z obav ze špionáže a o bezpečnost dat.
Státem kontrolovaný digitální jüan je považován za alternativu k bitcoinům a dalším kryptoměnám, které jsou v nejlidnatější zemi světa nezákonné. Číňané nesmějí s kryptoměnami obchodovat, zakázané jsou i zahraniční kryptoburzy poskytující služby na pevninské Číně.

Foto: PixieMe / Shutterstock.com

Proti kryptoměnám vytáhlo i Rusko. Ve Španělsku a Británii si posvítí na influencery

Centrální banka Ruska, které patří mezi tři největší země těžící bitcoiny, navrhla zákaz používání a těžby kryptoměn na ruském území. Digitální měny podle ní představují riziko pro finanční stabilitu a blahobyt obyvatel. Za rychlým růstem zájmu o kryptoměny podle banky stojí především spekulativní poptávka. V podobném duchu se vyjádřil i předseda americké centrální banky Fed Jerome Powell a ministryně financí Janet Yellen. Oba opakovaně varovali zejména před stablecoiny a označili celou třídu těchto aktiv za volatilní a spekulativní.
Na růžích nemají kryptoměny ustláno ani ve Španělsku a Británii, kde chtějí zavést přísnější pravidla pro influencery, kteří digitální měny podporují.

Za zrušení zákona o bitcoinu jako zákonného platidla se chce zasadit Mezinárodní měnový fond v případě Salvadoru. Středoamerická země se stala první na světě, kde je možné používat bitcoin pro platby za zboží a daně.

Foto: Primakov / Shutterstock.com

O vlastní kryptoměně uvažuje PayPal a Walmart. Facebook vývoj ukončil

Po lednovém propadu kryptoměn činí jejich celková tržní kapitalizace aktuálně 1,6 bilionu dolarů. Nejznámější a zároveň nejstarší kryptoměnou jsou bitcoiny, na světě ale existují tisíce dalších virtuálních mincí, které většinou fungují na podobném principu.
Brzy by se mezi ně mohla zařadit i “mince PayPal.” Technologický gigant se na poli kryptoměn výrazně angažuje už několik měsíců. Spustil nové funkce pro nákup a držení digitálních mincí a také pro možnost platit za nákupy pomocí těchto peněz.
V případě PayPalu by mělo jít o stablecoin, který by podle vývojáře Stevena Mosera měl být krytý americkým dolarem. O vývoj vlastní kryptoměny usilovala i společnost Meta. Svůj stablecoin nazvaný diem ale po vleklých potížích s centrálními bankéři a politiky smetla ze stolu.
Plány na vytvoření kryptoměny a NFT naopak neopouští americký obchodní řetězec Walmart. Podle dostupných informací přihlásil několik nových ochranných známek, které naznačují záměr vyrábět a prodávat virtuální zboží.

Zdroje dat:
Reuters, České noviny, yahoo! finance, Patria.cz

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...