Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Byznys

Boty z kabelů nebo ponožek: 22letá návrhářka rozjela díky pandemii koronaviru úspěšnou kariéru

Britská návrhářka Tega Akinola ví, jak zaujmout a především zužitkovat jinak nepotřebný materiál. Ze starých a vadných kabelů nebo oblečení, zejména pak ponožek, začala vyrábět unikátní streetwearové a udržitelné doplňky. Ptáte se sami sebe, jaká je po nich poptávka? Nemalá!

Foto: Tega Akinola
Foto: se svolením, Tega Akinola

K upcyklaci, neboli přeměňování odpadového materiálu v nové materiály či produkty, přivedly Tegu zejména dva faktory – nedostatek finančních prostředků a kreativní mysl. Tega měla dle svých slov k upcyklaci blízko od mládí. Neměla dostatek peněz na nákup nového oblečení, a tak se s chutí pouštěla do předělávání toho starého. V jejím počínání ji navíc podporovala maminka, která je švadlena.

Nápad přišel spolu s lockdownem

Myšlenka tvořit z kabelů se pak v hlavě mladé designérky zrodila doslova znenadání a díky lockdownu. Když udeřila pandemie koronaviru, Tegu propustili ze stáže a vrátila se na čas k rodičům domů. Ve svém pokoji narazila na pytel plný vadných kabelů, který její maminka z nějakého důvodu nashromáždila. Když ho chtěla vyhodit, uvědomila si, že jí USB kabel připomíná zapínání na botě. Jedinečný nápad, který odstartoval její uměleckou kariéru, byl rázem na světě.

Od roku 2020, kdy Tega s podnikáním začala, stihla vytvořit celou řadu módních doplňků – fleecové tašky, sandálky, tenisky a klobouk z kabelů nebo třeba lodičky a tenisky z ponožek.

Dnes je Tega sama překvapená, jak moc je její projekt úspěšný.

„Abych byla upřímná, v žádném případě jsem nečekala takový výsledek. Pořád to vypadá neskutečně, protože bota z kabelů na podpatku a oranžová fleecová taška Patagonia, které to všechno odstartovaly, pro mě byly zezačátku jen zábavné projekty,“ uvedla mladá designérka v rozhovoru pro Office Magazine.

Spuštění objednávek je za dveřmi

Aktuálně má Tega na svém instagramovém účtu již přes 100 tisíc fanoušků. S tím, jak roste jejich počet, roste i poptávka po jejím jedinečném zboží.

To ostatně dokazuje i okamžité vyprodání jejich kabelek, které bylo možné zakoupit od 31. ledna v online obchodě APOC. Nutno podotknout, že pořizovací cena nebyla zrovna nejnižší. Fleecová kabelka, jež byla k dostání v šesti zářivých barvách, vyšla nového majitele na 400 liber, tedy asi 11 600 korun. Aby se v budoucnu dostalo na všechny zájemce, plánuje Tega začít přijímat v letošním roce zakázkové objednávky.

Zdroje dat:
VOGUE, office, Instagram

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...