Jeden z největších vizionářů současnosti a nejbohatší člověk světa už svůj záměr oznámil americké Komisi pro cenné papíry a burzy. Na svém Twitteru současně zveřejnil text dopisu adresovaného předsedovi představenstva Twitteru Bretu Taylorovi.
I made an offer https://t.co/VvreuPMeLu
— Elon Musk (@elonmusk) April 14, 2022
„Investoval jsem do Twitteru, protože věřím v jeho potenciál stát se platformou pro svobodu projevu na celém světě a věřím, že svoboda projevu je společenskou nutností pro fungování demokracie”, píše Musk ve svém dopise.
Šéf Tesly má s Twitterem jasné plány. Podle něho je potřeba firmu stáhnout z burzy a transformovat ji na soukromou společnost. Ve své současné podobě podle Muska není schopná prosperovat, ani dodržovat zásady svobody projevu, které Musk dlouhodobě prosazuje. Už dříve kvůli tomu Twitter veřejně kritizoval a minulý měsíc se na dodržování svobody projevu uživatelů sítě osobně ptal.
Kritici namítají, že Muskovi jde pouze o vlastní obohacení a sociální síť chce využít především ke zviditelnění své automobilky. Znejistěli také investoři do akcií Tesly, které po oznámení Muskova záměru na burze oslabily kvůli obavám, že se Musk nebude moci dostatečně soustředit na rozvoj automobilky, pokud bude zaměstnán rozvojem Twitteru. Dalším důvodem jsou také nemalé peníze, které Musk za případnou koupi vynaloží a které by mohl využít na investici do rozvoje Tesly.

Bývalí akcionáři Muska žalují
O Muskovi se v souvislosti s Twitterem mluvilo už začátkem dubna, kdy ve společnosti získal více než 9procentní podíl a stal se tak jejím největším akcionářem. Podle dřívější dohody se měl od roku 2024 stát ředitelem a před pár dny se spekulovalo o jeho dosazení do funkce člena správní rady. Místo ale nakonec odmítl, podle některých analytiků zřejmě z toho důvodu, aby mohl ve společnosti získat větší podíl. V případě, že by se stal členem správní rady, by totiž nesměl sám nebo ve skupině vlastnit více než 14,9 % akcií Twitteru.
Musk se v souvislosti se svým nedávným nákupem 9 procent akcií společnosti stal trnem v oku bývalým akcionářům Twitteru. Ti Muska zažalovali za to, že tuto skutečnost záměrně oznámil později, než jak to ukládá americký zákon o cenných papírech. Viní ho z toho, že opožděné zveřejnění mu umožnilo koupit více akcií Twitteru za výhodnějších podmínek a oni přišli o peníze, když prodali své akcie za uměle sníženou cenu před zveřejněním Muskova podílu. Akcie Twitteru tehdy vystřelily bezmála o 30 %.

Berte, nebo nechte být
Muskova nabídka ke koupi společnosti ve výši 43 miliard dolarů (tedy 54,2 dolaru za akcii) je podle jeho slov „nejlepší a konečná.” Podle některých analytiků je příliš nízká na to, aby ji akcionáři a správní rada přijali. Argumentují tím, že akcie společnosti se před necelým rokem prodávaly i za 70 dolarů.
Další naopak tvrdí, že jde o velice štědrou nabídku, vzhledem k tomu, že Twitter bojuje s velice kolísavým růstem tržeb, počtem uživatelů i čistým ziskem, který se občas ponoří i do záporných hodnot. Vedení firmy tak podle nich nezbude než nabídku přijmout, další zájemce o koupi se totiž pravděpodobně objeví jen stěží.
Sám Musk oznámil, že pokud vedení společnosti nabídku odmítne, zváží své další angažmá v ní. „Není to výhrůžka, prostě to není dobrá investice beze změn, které je třeba provést”, vysvětlil Musk, který se tak možná nenápadně pokusil připomenout akcionářům, že akcie Twitteru, které díky jeho angažmá poslední dobou posilují, mohou zase rychle začít klesat.
Zdroje dat:
CNBC, České noviny, iRozhlas
