Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Byznys

Elon Musk chce koupit Twitter. Vedení firmy předložil štědrou nabídku

Učinil jsem nabídku. Tímto strohým příspěvkem oznámil veřejnosti Elon Musk svůj zájem o koupi známé sociální sítě Twitter. Nabízí za ni 43 miliard dolarů, což je při současném tržním ocenění společnosti kolem 37 miliard dolarů velkorysá nabídka. Vedení Twitteru uvedlo, že ji posoudí a rozhodne, zda je v nejlepším zájmu akcionářů ji přijmout.

Zdroj: Michael Vi / Shutterstock.com
Zdroj: Michael Vi / Shutterstock.com

Jeden z největších vizionářů současnosti a nejbohatší člověk světa už svůj záměr oznámil americké Komisi pro cenné papíry a burzy. Na svém Twitteru současně zveřejnil text dopisu adresovaného předsedovi představenstva Twitteru Bretu Taylorovi.

„Investoval jsem do Twitteru, protože věřím v jeho potenciál stát se platformou pro svobodu projevu na celém světě a věřím, že svoboda projevu je společenskou nutností pro fungování demokracie”, píše Musk ve svém dopise.

Šéf Tesly má s Twitterem jasné plány. Podle něho je potřeba firmu stáhnout z burzy a transformovat ji na soukromou společnost. Ve své současné podobě podle Muska není schopná prosperovat, ani dodržovat zásady svobody projevu, které Musk dlouhodobě prosazuje. Už dříve kvůli tomu Twitter veřejně kritizoval a minulý měsíc se na dodržování svobody projevu uživatelů sítě osobně ptal.

Kritici namítají, že Muskovi jde pouze o vlastní obohacení a sociální síť chce využít především ke zviditelnění své automobilky. Znejistěli také investoři do akcií Tesly, které po oznámení Muskova záměru na burze oslabily kvůli obavám, že se Musk nebude moci dostatečně soustředit na rozvoj automobilky, pokud bude zaměstnán rozvojem Twitteru. Dalším důvodem jsou také nemalé peníze, které Musk za případnou koupi vynaloží a které by mohl využít na investici do rozvoje Tesly.

Zdroj: rafapress / Shutterstock.com
Zdroj: rafapress / Shutterstock.com

Bývalí akcionáři Muska žalují

O Muskovi se v souvislosti s Twitterem mluvilo už začátkem dubna, kdy ve společnosti získal více než 9procentní podíl a stal se tak jejím největším akcionářem. Podle dřívější dohody se měl od roku 2024 stát ředitelem a před pár dny se spekulovalo o jeho dosazení do funkce člena správní rady. Místo ale nakonec odmítl, podle některých analytiků zřejmě z toho důvodu, aby mohl ve společnosti získat větší podíl. V případě, že by se stal členem správní rady, by totiž nesměl sám nebo ve skupině vlastnit více než 14,9 % akcií Twitteru.

Musk se v souvislosti se svým nedávným nákupem 9 procent akcií společnosti stal trnem v oku bývalým akcionářům Twitteru. Ti Muska zažalovali za to, že tuto skutečnost záměrně oznámil později, než jak to ukládá americký zákon o cenných papírech. Viní ho z toho, že opožděné zveřejnění mu umožnilo koupit více akcií Twitteru za výhodnějších podmínek a oni přišli o peníze, když prodali své akcie za uměle sníženou cenu před zveřejněním Muskova podílu. Akcie Twitteru tehdy vystřelily bezmála o 30 %.

Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK

Berte, nebo nechte být

Muskova nabídka ke koupi společnosti ve výši 43 miliard dolarů (tedy 54,2 dolaru za akcii) je podle jeho slov „nejlepší a konečná.” Podle některých analytiků je příliš nízká na to, aby ji akcionáři a správní rada přijali. Argumentují tím, že akcie společnosti se před necelým rokem prodávaly i za 70 dolarů.

Další naopak tvrdí, že jde o velice štědrou nabídku, vzhledem k tomu, že Twitter bojuje s velice kolísavým růstem tržeb, počtem uživatelů i čistým ziskem, který se občas ponoří i do záporných hodnot. Vedení firmy tak podle nich nezbude než nabídku přijmout, další zájemce o koupi se totiž pravděpodobně objeví jen stěží.

Sám Musk oznámil, že pokud vedení společnosti nabídku odmítne, zváží své další angažmá v ní. „Není to výhrůžka, prostě to není dobrá investice beze změn, které je třeba provést”, vysvětlil Musk, který se tak možná nenápadně pokusil připomenout akcionářům, že akcie Twitteru, které díky jeho angažmá poslední dobou posilují, mohou zase rychle začít klesat.

Zdroje dat:
CNBC, České noviny, iRozhlas

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...