Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Byznys

Elon Musk šokoval ostrou výměnou názorů s šéfem Twitteru. Ve večerní diskuzi mu poslal nečekaný vzkaz

Platí ještě příprava dohody o koupi Twitteru mezi jeho ředitelem a šéfem Tesly Elonem Muskem? Podobné otázky začaly sílit po pátečním oznámení Muska, že dohoda o Twitteru je „pozastavena.“ Ještě větší nejistotu vyvolala včerejší mrazivá diskuze ředitelů obou společností, která v jednu chvíli vygradovala do nečekaných rozměrů.

Zdroj: ČTK
Elon Musk, zdroj: ČTK

Musk oznámil dočasné pozastavení transakce minulý pátek poté, co Twitter zveřejnil, že falešné a spamové účty představovaly v posledních čtyřech čtvrtletích méně než 5 procent zpeněžitelných denně aktivních uživatelů. Šéf Tesly tyto údaje veřejně zpochybnil. Domnívá se, že falešní uživatelé tvoří nejméně 20 procent všech účtů. Na technologické konferenci v Miami dokonce položil řečnickou otázku, zda počet internetových robotů na twitteru nemůže dosahovat až 90 procent denních aktivních uživatelů.

Nezávislí výzkumníci odhadují, že softwaroví roboti tvoří 9 až 15 procent z milionů profilů na twitteru. Musk si to chce prověřit osobně – na síti hodlá vybrat 100 náhodných účtů, které mu mají potvrdit, zda jsou informace Twitteru pravdivé.

Nemá Musk na koupi Twitteru peníze?

Kolem Muskova postoje ohledně plánované koupi Twitteru se začala množit spousta teorií. Někteří spekulují, že může jít o vyjednávací taktiku a že se Musk otázkou falešných účtů snaží snížit cenu, kterou chce za firmu zaplatit. Jiní jsou toho názoru, že podnikatel na převzetí ve skutečnosti nemá peníze. Otázkou je, za jakých podmínek by mohl od dohody odstoupit, pokud by si nákup rozmyslel.

Sám Musk prohlásil, že dohoda o Twitteru “není vyloučena”, ale potenciálně za nižší cenu. Vlnu spekulací přiživila i včerejší večerní diskuze na twitteru, která chvílemi dělala dojem, jako by Musk zamýšlený obchod vůbec nebral vážně.

Zdroj: FellowNeko / Shutterstock.com
Zdroj: FellowNeko / Shutterstock.com

Musk svou reakcí vyrazil diskutujícím dech

Generální ředitel Twitteru Parag Agrawal zahájil diskuzi tweetem, ve kterém se snažil vyvrátit Muskovo tvrzení, že platforma je plná falešných účtů. „Pojďme si promluvit o spamu. A mluvme o něm s využitím dat, faktů a souvislostí,” napsal Agrawal a dodal, že udržet si přehled o spamu je nepřetržitý a náročný proces, který zahrnuje vypnutí „půl milionu“ takových účtů každý den, přičemž vyžaduje ochranná opatření včetně ověření telefonu.

„Boj proti spamu je neuvěřitelně “dynamický.” Protivníci, jejich cíle a taktiky se neustále vyvíjejí – často v reakci na naši práci! Nelze vytvořit soubor pravidel pro detekci spamu dnes a doufat, že budou fungovat i zítra. Nebudou,” poznamenal šéf Twitteru a pokračoval: „Každý den pozastavíme více než půl milionu spamových účtů, obvykle ještě předtím, než je někdo z vás na Twitteru uvidí. Každý týden také zablokujeme miliony účtů, u kterých máme podezření, že by se mohlo jednat o spam – pokud neprojdou systémy lidského ověření (captchas, ověření telefonu atd.).”

Do diskuze se poté vložil samotný Musk, který všechny překvapil svou reakcí na další z Agrawalových tweetů: „Bohužel se nedomníváme, že by tento konkrétní odhad bylo možné provést externě vzhledem k zásadní potřebě používat veřejné i soukromé informace (které nemůžeme sdílet).”

Hnědý emotikon Musk doplnil dalším tweetem, ve kterém pokládá otázku: „Jak tedy inzerenti vědí, co za své peníze dostanou? To je pro finanční zdraví Twitteru zásadní.”

Muska následně přimělo k reakci vyjádření šéfa Twitteru, podle něhož se spam týká méně než 5 % účtů. „Hodnocení každého člověka je založeno na pravidlech Twitteru, která definují spam a manipulaci s platformou, a využívá veřejné i soukromé údaje (např. IP adresu, telefonní číslo, zeměpisnou polohu, podpisy klientů/prohlížečů, co účet dělá, když je aktivní…) k určení každého účtu,” napsal Agrawal.

Musk svým dalším příspěvkem dal nechtěně najevo, že si ani nepřečetl celé vlákno. „Zkoušeli jste jim prostě zavolat?”, zeptal se a vysloužil si kritickou reakci jednoho z diskutujících: „Nesnáším, když lidé nedávají pozor a pak se ptají na hloupé otázky. Obzvlášť lidé, kteří mají autoritu. Vaše otázka už byla zodpovězena.”

Na vyjádření šéfa Twitteru zareagovala i odbornice na kyberbezpečnost a analýzu dat. „Vážený pane Paragu, překvapuje mě, že říkáte, že externí výzkumníci nemohli odhalit roboty. To není pravda. Jako výzkumník, který na těchto tématech pracoval 9 let mohu říci, že to možné je,” napsala a dodala, že Twitter podle ní není transparentní. „K dnešnímu dni mají Instagram a TikTok pokročilejší systémy proti botům než máte vy. Zamyslete se nad tím.”

Akcie Twitteru zažívají volný pád

Generální ředitel Twitteru ještě minulý pátek prohlásil, že očekává uzavření dohody s Muskem, ale je „připraven na všechny scénáře.“ Jaké bude konečné rozhodnutí nepředvídatelného miliardáře je těžké odhadnout. Jednoznačně ovšem zareagovaly akcie sociální sítě. Ty od začátku dubna, kdy Musk zveřejnil svůj podíl v Twitteru, už odevzdaly všechny své zisky. Jen v pátek, kdy Musk oznámil odložení koupě, spadly bezmála o 10 procent a včera ztratily dalších 8 %.

Zdroje dat:
iDnes, Yahoo!finance, UPROXX

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...