Zkratka NFT značí non-fungible token, tedy virtuální věc, která je nenahraditelná či unikátní. Kdybychom celý princip přenesli do hmatatelného světa, takových obrazů slavné Mona Lisy je po světě celá řada, každý ale ví, že ten pravý originál je umístěn ve francouzském Louvre. V reálném světě transakci mezi bankovními účty, tedy jistý důkaz o převodu vlastnictví mezi dvěma subjekty, autorizuje banka, ve světě kryptoměn je každá transakce verifikována veřejně na takzvaném blockchainu, tedy jakési „účetní knize“ používané kryptoměnami. Chybí tedy element banky a teoreticky každý uživatel se může skrz data dozvědět, že majitelem (kupříkladu obrázku z kolekce Znuděných opic s označením 2250) jste právě vy.
Právě princip rychlého a nenapadnutelného přenosu vlastnických práv je jednou z věcí, kvůli které odborníci připisují NFTs tak velký potenciál. Až si třeba za deset let budete chtít koupit auto, namísto podepisování smluv bude stačit jedna transakce na blockchainu a celý svět bude vědět, že tohle auto je vaše, i kolik jste za něj zaplatil.
Pojďme ale zpět k obrázkům opic. Jistě se i k vám dostalo, že právě tahle kolekce je obrovsky úspěšná a že jsou za jeden takový obrázek lidé schopni zaplatit miliony. „Proč bych měl proboha chtít obyčejný JPEG obrázek opice, když si ho můžu dvěma klikami myší stáhnout do svého počítače zadarmo,” ptáte se?

Nejprve si slavné Bored Ale Yacht Club představme. Jedná se o kolekci 10 tisíc unikátních obrázků opic, z nichž každá má speciální atributy. Některé jsou obyčejné a mezi ostatními obrázky četné, jiné naopak velmi vzácné. Rozlišuje se barva, oblečení, náušnice, oči, srst, pokrývka hlavy a ústa.
Vůbec nejvzácnější opicí je ta s označením 7495. Její majitel ji před deseti měsíci vytěžil a od té doby ji vůbec nevystavil na trh a stále ji drží. I když už dnes by její prodej dotyčnému zajistil pohádkový život.
Alespoň jeden obrázek z kolekce vlastní i celebrity, například rappeři Eminem a Snoop Dogg, moderátor Jimmy Fallon, fotbalista Neymar, hudebník Steve Aoki, podnikatel Marc Cuban, basketbalista Steph Curry, Paris Hilton, Justin Bieber a mnozí další.
A teď ta skutečně zajímavá část, vlastnictví obrázku z kolekce nese spoustu výhod. Majitelé se účastní pravidelných “airdrops”, od tvůrců mohou obdržet další kusy NFTs z jiných kolekcí, v minulosti třeba Mutant Apes Yacht Club, která rychle vyrostla na ceně. Vlastnictvím obrázku se stáváte členem Yacht Clubu, který pořádá akce v reálném světě a právě vaše verifikované vlastnictví je vaší vstupenkou na soukromé akce. A ruku na srdce, kdo by nechtěl na party se Snoop Doggem nebo Eminemem.

Vůbec největší výhodou je vlastnictví copyrightu. Svou opici můžete použít ke všem možným marketingovým účelům, postavit kolem tohoto designu svoji osobní značku, dát si ji na billboard, vyšít na mikinu (jako její český vlastník Petr Mára), nebo ji rozpohybovat a nechat zahrát v hudebním klipu.
Nehledě na to, že kolekce dál roste na hodnotě. V dubnu loňského roku se dal jeden obrázek BAYC vytěžit za 0.08 etherea, což v té době odpovídalo 220 dolarům. V únoru letošního roku dosahovala minimální cena, za kterou se dá obrázek z kolekce pořídit, už 118 ETH, neboli přes 310 tisíc amerických dolarů.
A daří se i mnohým dalším kolekcím. Začátkem letošního roku zažíval trh NFTs naprostý boom. A spolu se zájmem spekulantů, kteří nakupují a vzápětí rychle prodávají NFTs se ziskem, začalo vznikat i spousta kolekcí bez žádné další hodnoty, které jsou skutečně pouhými obrázky.
Odborníci na trading upozorňují, že před nákupem dané kolekce je třeba náležitého vlastního průzkumu. Svět NFT žije na Twitteru a v jednotlivých skupinách na Discordu. Tam se můžete dovědět i plány tvůrců s danou kolekcí (jestli díky vlastnictví taky budete moci na loď s Eminemem) a zjistit, jak velká je kolem celé kolekce komunita. I když jsou ty nejlepší kolekce se zaručeným dalším růstem pro většinu z nás cenově nedosažitelné a najít ve změti balastu další budoucí “Znuděné opice”, je obtížné i pro zkušené, je jisté, že NFTs mají budoucnost. Jen za pár let si skrz ně budeme kupovat skiny do her v metaverse, auta, vstupenky na koncerty, virtuální pozemky a třeba i reálné nemovitosti. A vám, kteří jste do světa NFTs zatím nepronikli a nedokážete si to představit, doporučuji Spielbergův film Ready Player One.
Zdroje dat:
Hackernoon, Forbes, Forbes
