Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Byznys

Home office jako vysněný pracovní režim? Spíše naopak, ukazují průzkumy

V uplynulých vlnách koronavirové pandemie přecházely firmy hromadně do režimu práce z domova. Závěry zaměstnaneckých průzkumů ale ukazují, že home office je pro mnohé únavnější a snižuje efektivitu jejich práce. Jaká je budoucnost zaměstnaneckých pracovních režimů?

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Přes 3600 amerických zaměstnanců napříč obory se v předminulém a minulém roce zúčastnili studie, která mapovala jejich vnímání práce z domova v pandemii. Oproti září 2020 v červenci 2021 stoupl počet lidí, kteří věří, že jejich produktivita zůstala vysoká a zpochybňují nutnost vrátit se do kanceláře.

U respondentů také klesly obavy z chycení covidu-19 i z jeho přenesení na blízkou osobu. O téměř 20 % více z nich vnímá pozitivně představu návratu na pracoviště. Počet zaměstnanců, kteří by návrat vnímali jako nepříjemný, klesl z 31 % na zhruba 13 %. Home office vyhovoval více ženám než mužům, více mladším než starším zaměstnancům, a více lidem na nižších pozicích než manažerům.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Ložnice, nebo open space?

Typy pracovních režimů se v pokračující koronavirové pandemii u jednotlivých firem liší. Někteří zaměstnavatelé, především velké technologické firmy, posílají své lidi na home office, jiní jej kategoricky odmítají.

„Na jaře jsme home office zavedli, vyhodnotili jsme jej jako neefektivní, tedy [znovu ho] neplánujeme, ale testujeme, dodržujeme hygienická opatření a­ máme poměrně vysokou proočkovanost zaměstnanců,“ řekla zpravodajství iDnes.cz obchodní ředitelka firmy Spokar Šárka Zbrojková.

Podle výzkumníků projektu Život během pandemie společnosti PAQ Research a iniciativy IDEA AntiCovid je pravděpodobné, že počet lidí přesouvajících se na home office bude narůstat. Kvůli obavě z nákazy jim to doporučují buď zaměstnavatelé, nebo se tak zaměstnanci rozhodnou sami například kvůli povinnému testování, které by na pracovištích museli podstupovat.

Z interního průzkumu společnosti Skanska publikovaném na webu Lidovky.cz také značné části pracovníků vadí koncept open space (velké sdílené otevřené kanceláře).

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Hybridní pracoviště

Dlouhodobý pobyt mimo pracoviště a bez osobní interakce s kolegy může mít zejména u mladších lidí neblahý dopad na psychiku a posléze i pracovní produktivitu. Zaměstnavatelé jako třeba firma Avast do budoucna plánují zavedení hybridního modelu, ve kterém budou zaměstnanci například tři dny v kanceláři a dva dny doma.

Proměnou budou zřejmě procházet i samotná pracoviště, do kterých firmy zakomponují více relaxačních zón a flexibilních prvků namísto pevných pracovních míst. Interiérovým designováním pracovišť s moderními flexibilními prvky se zabývá například české studio Hezkey.

Zdroje dat:
Lidovky.cz, iDnes.cz, Phoenixcom, The Conference Board, IDEA CERGE

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...