Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Byznys

Klášter Sázava – Perla na řece Sázavě

Omrzeli vás české památky? Hledáte něco nového k objevení. Přijeďte k nám! Objevíte perlu na řece Sázavě. Třetí nejstarší mužský klášter v Čechách. Nejsme pouze náboženským místem. Zábavu a poznání u nás najde opravdu každý.

Klášter Sázava

V Areálu Sázavského kláštera se nachází dva samostatné prohlídkové okruhy.

Prvním z nich je okruh Český patron svatý Prokop, který je provozovaný Římskokatolickou farností Sázava-Černé Budy na poutním místě sv. Prokopa.

Druhý okruh je provozován Národním památkovým ústavem.

Společně se dnes podíváme na první z okruhů.

Při vstupu do areálu se zde nachází dvě samostatné pokladny, každá pro příslušný okruh. Vpravo za vstupní bránou je pokladna pro okruh provozovaný NPÚ.

Vlevo nahoře pod velkou věží v budově fary Římskokatolické farnosti Sázava-Černé Budy, na Vás čeká pokladna právě pro okruh sv. Prokopa.

Otevírací doba pro veřejnost je od úterý do neděle vždy od 9:30 do 18 hodin. Prohlídky poté začínají každou hodinu vždy o půl. Výjimku tvoří neděle, kdy po prohlídce v 9:30 následuje prohlídka až ve 12:00 a poté ve 13:30.

Komentovaná prohlídka začíná před gotickou věží u laviček. Nejprve se návštěvník dozví o sv. Prokopovi, vývoji Sázavského kláštera i o nedostavěném gotickém torzu – dominantě Sázavy. V kostele Vás pak čeká komentovaná prohlídka jeho výzdoby.

Následně projdete kostelem do kaple Panny Marie s nově restaurovaným oltářem sv. Martina. Následuje výstup do dosud nepřístupných a nově zrekonstruovaných prostor v prvním patře přilehlých budov.

Dále prohlídka pokračuje návštěvou nově vybudované zimní kaple sv. Barbory, síní sv. Prokopa a blízkou prohlídkou varhan včetně výkladu o jejich vývoji a obnově. Následuje vstup do galerie sv. Prokopa s prohlídkou zajímavých exponátů, které jsou považovány za klášterní poklad, mezi které patří i koflík a lžička sv. Prokopa. Vrcholem prohlídky je sestup do nově obnovené krypty s ostatky sv. Prokopa.

Při prohlídce se jistě nudit nebudete. Čeká Vás vyprávění o životě sv. Prokopa, který je čtvrtým národním světcem.

Spojte prohlídku s kulturním zážitkem.

Pokud se nespokojíte s pouhou prohlídkou, nabízí Vám místní farnost i kulturní vyžití. A jaké? Svatoprokopské hudební léto na Sázavě. Varhanní koncerty v kostele sv. Prokopa. Zvuk varhan je přímo okouzlující a nemusíte být věřící, abyste propadli jeho kouzlu.

A pokud Vás varhany nelákají, tak pro Vás máme přichystaný i koncert kapely Listověj, která zhudebnila básně Jana Zahradníčka.

Farnost disponuje i chrámovým sborem, tak neváhejte a přijďte si vychutnat jedinečnou atmosféru těchto koncertů.

Další nabídka

Samozřejmostí pro věřící jsou i bohoslužby konané v kostele sv. Prokopa. Dále klášter nabízí i možnost pohovořit si s knězem, křtiny, svatby, pohřby i náboženskou výchovu dětí.

Pro více informací navštivte naše webové stránky https://www.sazavskyklaster.cz/

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...