Fenomén kryptoměn, zejména jeho král Bitcoin, je v poslední době trnem v oku celé řady režimů, vlád, politiků, bankéřů a dalších oblíbených skupin světové populace. Nelíbí-li se kryptoměny mocným a to i přesto, že mnozí z nich již do krypta investovali, či se chystají, nebo jen neví jak, tak represivní složky jako policie, soudy nebo banky, už čekají, jak budou škodit lidem, kteří věří v inovace a nové přístupy. Minimálně se snaží regulovat a vymýšlet nové a nové právní předpisy, Evropskou unii nevyjímaje.
Podle přístupu jednotlivých států ke kryptoměnám můžeme poznat, jak to mají se svobodou a demokracií. Neboť největší potírání kryptoměn samozřejmě začalo v režimech, které se se svobodou a lidskými právy nijak zvlášť netrápí. Například Čína, Kazachstán a nyní Rusko začali velmi tvrdě potírat nejen těžaře, ale i držitele kryptoměn. Státy, které omezují kryptoměny, bohužel nejsou ve svém konání omezování svobody osamoceny. Dnes jim už bohužel nahrávají i některé západní stabilní demokracie. Jednou z nich je Kanada, která se snaží omezit získávání kryptoměn zaslaných protestujícím při kamionové stávce.
Bohužel omezující hlasy již existují i v západní Evropě. Příkladem je Švédsko, které rovnou navrhuje jejich zákaz. Ostatní evropské země, včetně EU se snaží tuto otázku začít regulovat. Bohužel celá Evropa má ve svých genech slušně řečeno neustálou regulaci a neuvěřitelnou zákonodárnou iniciativu a to na všech úrovních.
Je nanejvýš znepokojivé, že všichni těžaři se pomalu přesouvají do USA, nejen ze zemí totalitních režimů, aby mohly těžit, ale bohužel i z Evropy, kde čelí různým nevhodným regulacím a útokům. Zejména se do toho vkládají různí „bankéři a investoři“, kteří neustále rozumují, byť dosti často jde o neuvěřitelnou neznalost a jejich přihlouplé názory opravdu nikoho nezajímají. Zejména, když obdobní prognostici v minulosti brblali, když začínal internet, že z toho nic nebude. Jsou totiž jen tři možnosti proč to u těchto lidí vzbuzuje strach. Strach z toho, že tomu nerozumějí, bojí se jakékoliv změny nebo z toho neprofitují.

Kryptoměny samotné, byť jsou velmi volatilní, jsou konečně nástroj, jak uchránit určité majetkové hodnoty. Samozřejmě pokud jsou dobře uložené a majitel kódy nezpřístupní třetím osobám. Ukazuje se, že hlavně v současné době je kryptoměna řešením i pro země, které potlačují lidská práva a svobody či znárodňují majetek svým občanům. Proto zejména v takových systémech je krypto velmi dobrým řešením, jak si udržet alespoň nějaký majetek, před znárodněním nebo zmrazením.
Nicméně sama Česká republika je velmi intolerantní vůči majetku některých svých obyvatel. Nepříjemným příkladem je odejmutí licence bankovnímu domu Sberbank. V této bance měla uloženy prostředky celá řada institucí, samospráv, občanů a dalších subjektů. Česká národní banka svými kroky potrestala místo Ruska, zejména střadatele v České republice. Není představitelné, že by banka mohla být ve špatné kondici nebo, že by neměla dostatek peněz. Centrální bankéři, pokud už licenci odebrali, měli zároveň zajistit co nejvyšší míru prostředků pro střadatele a jakousi právní jistotu.
Není zřejmé, proč licence byla bance odebrána a nikdo neví jaká hodnota v ní zbyla. Pojištění vkladů v porovnání s výší uložených prostředků je výsměchem nejen v důvěru finančního systému, ale rovněž v samotné vlastnictví majetku v České republice. Částka ve výši 100 tisíc EUR, když přijdete například o 100 milionů, je velmi slabá náplast.
Redakce zná několik osob, které odebrání licence Sberbank zruinovalo. Přestože centrální banka mohla zasáhnout opatřením, které by všem střadatelům nahradilo jejich peníze. Za ztráty peněz střadatelům je odpovědná i ČNB, která způsobila tento stav, a proto jím nelze věřit, že zase někoho dle své libovůle nepoškodí. Pokud by tito poškození drželi kryptoměnu, dozajista by o ni nemohli tímto krokem centrální banky přijít.
Je úžasné, že můžeme v dnešní době uložit peníze i jinam, než do bank. Pokud vysoká volatilita neodradí je možné uložit majetkové hodnoty bezpečně do virtuálního prostoru. Žádní bankéři a finanční instituce, či jiné orgány nemohou vymazat něčí blockchain dle libovůle či dokonce zlovůle. Výhodou kryptoměn je, že režimy, vlády a jejich represivní složky natož bankéři nemohou ovládat kryptoměny. A pokud jim vezmete možnost kontroly, tak zuří a bojují proti něčemu, čemu samozřejmě ve velké míře nerozumí, nemůžou to ovládat, a navíc z toho nic nemají.
Přístup ke kryptoměnám odráží postoj státu ke svobodě a svobodným lidem. Avšak ti, o kterých byla řeč mají pocit, že svět se bez jejich aktivit neobejde, nicméně se hluboce mílí a jejich nedůvěra k lidem je přímo toxická, a proto mají kryptoměny budoucnost.

I v České republice zatím funguje daňové přiznání a nikomu z normálních lidí, kteří drží kryptoměnu nedělá problém uhradit daň z příjmu, ale to zřejmě nestačí. Proto se ozývají hlasy, jak to změnit. Některým bankám, úřadům a dalším „odpovědným“ velmi vadí, že nad kryptoměnami nemají kontrolu, a proto vymýšlí nesmysly, jak je omezit různými regulacemi.
Kde je krypto odpovědně regulováno, a nikoliv zakazováno či dehonestováno, existuje svoboda a prostor pro inovace. Jejím příkladem nám všem jsou zase Spojené státy, kde se ke kryptu chovají jako k důležitému fenoménu a samostatnému trhu, a ne nepřátelské technologii.
Naproti tomu Evropská unie, respektive Evropský parlament v pondělí bude hlasovat o regulaci kryptoměn. Opětovně byl přidán návrh na zákaz energeticky náročných kryptoměn fungujících na konsenzu proof-of-work. Mělo by se jednat dokonce o samotný Bitcoin či Ethereum. Pokud se tak stane, je to jasný signál evropských politiků, že chtějí Evropu politicky a ekonomicky vyřadit z vyspělého světa. Pro již tak ekonomicky zkoušenou evropskou ekonomiku to bude další těžká rána. Doufejme tedy, že v evropském parlamentu přijdou k rozumu a nepřipustí návrat do minulých století. Bylo by velmi vhodné, aby evropští politici, místo regulací, které přinesou ještě větší zaostávání za Spojenými státy se jimi raději inspirovali.
Demokratické, právní a moderní státy by měly naopak kryptoměny zařadit k novým a velmi užitečným technologiím, stejně tak zrychlit tokenizaci ekonomiky nebo se minimálně nevyhýbat poznání a dalším novým vědeckým a technologickým řešením a tyto fenomény využít. Nicméně to vyžaduje nové přístupy ve školství, veřejné správě, podnikatelském prostředí a celé společnosti. Stejně tak je nezbytné klást i větší důraz na celoživotní vzdělání všech skupin populace.
Zdroj dat: Autorský text
