Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Byznys

Místo “mekáče” bude v Rusku Strýček Váňa. Burgery nahradí boršč. Rusové představili “náhradu” za MacBook

Rusko se s přísnými sankcemi ze Západu vypořádává po svém. Spřádá plány na zestátnění firem, které opustily zemi kvůli válce na Ukrajině a hodlá si přivlastnit jejich know-how. Jako první přišlo s návrhem na “nový McDonald’s”, ze kterého většina Rusů asi moc nadšená nebude.

Foto: Sorbis / Shutterstock.com
Foto: Sorbis / Shutterstock.com

Okopírované žluto-červené logo proslulého řetězce naznačuje, že kreativitou se v tomto případě, zřejmě záměrně, šetřilo. Mnohem významnější změny tak zákazníci zaznamenají pravděpodobně v samotném jídelním lístku. Tomu by místo burgerů a dalších oblíbených pochoutek měly dominovat dobroty Strýčka Váni, tedy řízky, boršč a další ruské pokrmy.

„Jsem přesvědčen, že ruský boršč a řízky nebudou méně oblíbené než hamburgery a hranolky nebo symbolika žlutého písmene „M”, prohlásil 43letý předseda komunistů Maxim Surajkin.

Ruský výrobce konzervované zeleniny, skupina Ruspole Brands, už podal žádost o mezinárodní registraci značky Дядя Ваня u patentového úřadu Rospatent, který zatím nerozhodl. V případě kladného verdiktu by mohl podobný osud potkat i další firmy, které v Rusku přerušily kvůli válce podnikání. Mluví se o finských potravinářských společnostech Fazer, Valio a Paulig, i o řetězcích KFC a Pizza Hut. Z nabídky fastfoodů by mohly zmizet pokrmy, které byly podle vládních představitelů pro lidi “škodlivé”. Nahradit je mají státní restaurace s výhradně ruskými jídly. Nepřehlédnutelnými se můžou stát i díky symbolu rudé hvězdy a portrétům sovětských generálů Čapajeva a Buďonného, které se mají stát jejich vizuálem.

O své výrobní či stravovací podniky můžou přijít také společnosti Coca-Cola, Burger King a PepsiCo, které své podnikání v Rusku rovněž přerušily.

Nový “Instagram” už příští týden

Rusové se minulý týden těžce loučili i s Instagramem, který byl v zemi velmi oblíbený a pro řadu řemeslníků a umělců se stal klíčovým nástrojem jejich živobytí. 80 milionům uživatelů Instagramu ruský cenzurní úřad Roskomnadzor vzkázal, aby své fotografie a videa přesunuli na konkurenční ruské platformy.

Instagram tak následoval Facebook, který Rusko “vypnulo” už dříve. Jejich provozovatele, americkou společnost Meta, ruský soud označil za extremistickou organizaci. Ruský nástupce Instagramu Rossgram by měl být spuštěn příští týden.

Rusko zlegalizovalo internetové pirátství

Rusové oznámili, že na seznam potenciálních kandidátů na znárodnění zařadí každou firmu, která oznámí odchod ze země, aniž by poskytla záruky ruským spotřebitelům. V seznamu šesti desítek společností tak k dnešnímu dni figurují také automobilky Volkswagen, Porsche a Toyota, stejně jako společnosti H&M, IBM, Microsoft, IKEA a Apple.

Foto: FotograFFF / Shutterstock.com
Foto: FotograFFF / Shutterstock.com

K ruskému patentovému úřadu už také dorazily přihlášky ochranných známek, které se nápadně podobají ochranným známkám patřícím společnostem IKEA a Starbucks. Zahraniční společnosti prakticky nemají možnost se proti tomu bránit, výzvy k neoprávněnému použití jsou totiž z velké části omezeny na ruské soudy. Ty už v jednom případě odškodnění zamítly. Šlo o společnost Hasbro, které byly zneužity ochranné známky k animovanému seriálu Prasátko Peppa. Soudce přiznal, že stížnost zamítl kvůli západním sankcím.

Ruská vláda v minulých dnech rozhodla o tom, že užívání patentů bez souhlasu vlastníků z nepřátelských zemí už nebude protiprávní. Rusové ani ruské společnosti tak nově nemusí platit za digitální obsah ze zemí, které na Rusko uvalily sankce. Změna zákona v zemi v podstatě povolila internetové pirátství. Podle ruského ministerstva hospodářství opatření zmírní dopad přerušení dodavatelského řetězce na trh a také nedostatek zboží a služeb, který vznikl v důsledku nových sankcí západních zemí.”

Ruský návrat do minulosti

Kvůli přerušeným dodávkám bude v Rusku zanedlouho, mimo jiné, nedostatek počítačů a telefonů. Na to se rozhodli zareagovat zahájením výroby vlastního notebooku. Prototyp “ruského MacBooku” ovšem působí až komicky. Laptop BitBlaze osazený zastaralým ARM procesorem Baikal je 5 centimetrů tlustý a na jedno nabití vydrží necelé tři hodiny. Není divu, že v diskuzních fórech se setkal převážně s opovržením. Je to jako přesednout z Toyoty do Lady”, hodnotí notebook jeden z diskutujících. Zkrátka reálný stav ruských schopností,” přidává svůj názor další. Příliš chvály nový ruský vynález nesklidil ani u youtubera Stanislava Vasilievova.

Důkazem dalšího rozvoje ruských technologií má být chytrý telefon AYYA T1 z dílny státního konglomerátu Rostěch – firmy, kterou v roce 2007 založil Vladimir Putin za účelem rozvoje vojenských technologií.

Smartphone vybavený procesorem, který už před čtyřmi lety nepatřil k nejvýkonnějším, pohání operační systém Android, který ale bude brzy nahrazen Aurorou. Podle technologických nadšenců jde o prakticky “mrtvý” OS bez aplikací a her. Telefon má i “unikátní” funkci: tlačítko, kterým uživatel může vypnout kameru a mikrofon. Nový zázrak představila národu známá politička Butina Maria, v minulosti usvědčená ze špionáže v USA.

Zdroje dat:
yahoo!finance, Hospodářské noviny, deník.cz, Forbes, vosvete IT

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...