Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Byznys

První investice do lidí: Hráč e-sportu, módní návrhářka nebo DJ. Vsadit na jejich kariéry si může každý!

Československý investiční trh se rozrostl o novou investiční příležitost. Vedle nemovitostí, akcií nebo kryptoměn je nyní možné investovat i do lidského potenciálu. Začátkem roku se naplno rozjela první burza talentů s názvem IKISEQ. Ta chystá zveřejnění nového talentu, na jehož kariéru může vsadit doslova každý. Jedním z otců myšlenky tokenizace lidského potenciálu je Jan Dědic, CEO projektu IKISEQ, za kterým spolu s ním stojí také trio Čeněk Stýblo (známý youtuber), Petr Václavek (marketingový profesionál) a Ondřej Novotný (spoluzakladatel organizace OKTAGON MMA).

Jan Dědic. Zdroj: IKISEQ
Jan Dědic. Zdroj: IKISEQ

Kde se vlastně vzal nápad na IKISEQ? 

IKISEQ se poskládal z motivací jeho zakladatelů. Každý z nás si do projektu přinesl trochu toho svého a opřel to o společný základ, což byla touha po vytvoření prostředí pro efektivní rozvoj potenciálu u talentovaných lidí napříč odvětvími. Chtěli jsme vytvořit první platformu, kde bude možnost investovat do lidí a nadějných talentů, kteří potřebují peníze na svůjrozvoj.

Pojďme popsat, jak funguje spolupráce IKISEQ s jednotlivým talenty? Co takovému člověku slibuje IKISEQ, co naopak talent slibuje podpisem kontraktu vám? 

IKISEQ je platforma, na kterou se obrací talentovaní lidé nebo jejich managementy zejména proto, aby získali dvě věci. Prostředky pro rozvoj a akceleraci kariéry a pozornost pro sebe a svůj segment ve kterém působí. IKISEQ je zde od toho, aby pomohl s přípravou kontraktu, business plánem a připravil talenta tak, aby jej mohl představit investorům a to formou veřejné nabídky podílů na jeho příjmech. Prioritou není jenom ta businessová a investiční rovina, ale také ta příběhová. Každá veřejná nabídka je pro nás i součást poutavého příběhu konkrétního člověka a jeho životní cesty, který se pak následně snažíme předat i veřejnosti.  

O jaké kontrakty se u talentů bude jednat? 

Každá veřejná nabídka je jedinečná a ve hře je spoustu faktorů, které výslednou podobu ovlivňují. Talenti přicházejí do IKISEQ s tím, že potřebují určitý objem prostředků na to, aby svou kariéru akcelerovali a zvýšili tím potenciál svých příjmů. Na nás je, abychom se velmi dobře zorientovali v daném segmentu a pomohli nastavit kontrakt tak, aby dával smysl nejen talentovi, ale také investorům. Jiný kontrakt bude nastaven u mladého tenisty či golfisty a jiný kontrakt bude u profesionálního hráče her či youtubera. 

Od jaké částky se může stát člověk investorem?

Jeden podíl se dá pořídit již za stokorun. Chceme, aby se vedle racionálních investorů, mohli zapojovat i emoční fanoušci, kteří se svou drobnou podporou stanou reálnou součástí cesty konkrétního talentovaného člověka i jeho případného úspěchu. Představte si sledování dostihu bez tiketu a s tiketem v ruce. Stejná show, ale jiný rozměr prožitku. A stejně je to u investice do kariér talentovaných lidí. 

Jan Dědic. Zdroj: IKISEQ
Jan Dědic. Zdroj: IKISEQ

Spolu s IKISEQEM funguje také druhá odnož – IKISEQ Management, který se přímo stará o talenty. Jak konkrétně to funguje? 

IKISEQ management je naše dceřiná společnost, která nám tak trochu pomohla rozehrát hru. V dlouhodobém horizontu plánujeme spolupracovat i s různými dalšími externími managementy napříč odvětvími, a opírat se tak o jejich již existující know how a znalost, než-li vše sami suplovat, nicméně hned ze startu pro nás bylo důležité, abychom měli management k dispozici, tak jsme si jej založili. IKISEQ management si dává za cíl zejména umění napojit a spojit s managementy dalšími a poskytovat administrativní a právní zázemí.

Prvním talentem byla koncem roku Jana Řezáčová, proč jste si vybrali právě ji? 

Nebylo lehké přesvědčit prvního člověka, aby šel s kůží na trh. Nikdo netušil, jestli se to povede a jak to bude celé fungovat a Jana to na sebe vzala a vyplatilo se. Vyplatilo se to jak nám, tak i jí, jelikož její kontrakt je z velké části vyprodaný a vyplatí se to investorům, protože Jana jde stále dopředu a má obrovský tah na branku. 

Jak se daří Janě, jaký je u ní od té doby posun? 

U Jany se přímo projevuje práce našeho managementu v praxi. Jana získala napojení na skvělého mentora z oboru a jednoho z našich nejúspěšnějších módních designerů, Lukáše Macháčka, který jí nyní stojí po boku. Podařilo se také napojení Jany na business sektor a tak se značce Janine daří i v tomto ohledu. Aktuálně se uvažuje i o zahraniční stáži, která by její tvorbu posunula o další kus dopředu a obohatila Janu o velmi cenné zkušenosti.

V blízké budoucnosti plánujete pustit do platformy třetího talenta, o jakou oblast tentokrát půjde? 

V červenci nás čeká talent z oblasti elektronické hudby. Jedná se o velmi zajímavého slovenského producenta a DJ, který je připraven dobýt svět. U nás v Česku a na Slovensku toho již spoustu dokázal, dokonce se dostal do Forbes 30 pod 30 a teď jej čeká znovu atak na Ameriku i Asii.  Na těchto trzích již působil, nicméně mu jeho velké plány posunula pandemická situace, a tak je třeba začít znovu tam, kde to zůstalo rozehrané. 

Kolik talentů byste chtěli zveřejnit během letošního roku? 

V plánu máme uvést do konce roku celkem deset veřejných nabídek, ale pokud se nám jich podaří uvést alespoň osm, budu osobně velmi spokojen. Velmi se těším na každou veřejnou nabídku, protože je to vždy příležitost ukázat, jak zajímavé lidi mezi sebou máme a jak velký potenciál zde v Česku existuje a jak inspirativní osobnosti mezi sebou máme. 

Petr Václavek, Ondřej Novotný a Čeněk Stýblo. Zdroj: IKISEQ
Petr Václavek, Ondřej Novotný a Čeněk Stýblo. Zdroj: IKISEQ

Jakou roli mají nadále v projektu investoři Ondřej Novotný, Čeněk Stýblo a Petr Václavek? 

Velkou. Jsou to zakladatelé IKISEQ a podle toho k tomu i přistupují. Dalo by se to připodobnit k rodičovské roli, kdy právě zakladatelé přispívají k vývoji a rozvoji projektu a do značné míry mu poskytují vhodné prostředí pro jeho růst, aby se co nejdříve postavil na vlastní nohy, což se již postupně děje. 

Jaká je dlouhodobá vize projektu? 

Chceme, aby si IKISEQ získal pevnou důvěru investorů, tak i talentovaných lidí a aby dobře sloužil oběma těmto stranám. To je naše vize. 

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...