Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Byznys

Štěpán Michlíček: Ne každý má pevnou vůli na to přestat kouřit

British American Tobacco byla v roce 2020 nejvýdělečnější tabákovou společností na světě. Proč se snaží kuřáky přimět, aby upustili od klasických cigaret? Jaké jsou na trhu alternativy ke spalování tabáku? A na koho firma cílí svým marketingem? Štěpán Michlíček je generálním ředitelem BAT pro Česko a Slovensko a v tabákovém průmyslu pracuje už 21 let.

Zdroj: Štěpán Michlíček
Zdroj: Štěpán Michlíček

V tabákovém průmyslu jste pracoval vlastně celou svoji kariéru. Baví vás to pořád?

Mě to baví čím dál tím víc, protože ten byznys se v posledních letech stal mnohem zajímavějším. Dříve jsme ho byli s prodejem klasických cigaret schopní dělat s velkou mírou jistoty. Teď přišla velká revoluce. Z kouření se přechází do nových kategorií a obchod se stal mnohem komplexnějším i třeba z hlediska regulací. Hlavně nás baví, že dospělým kuřákům můžeme nabídnout alternativy, se kterými mohou redukovat dopady na svoje zdraví.

Mohl byste stručně shrnout, jaké jsou pro uživatele alternativy ke klasickému kouření?

Alternativ je mnoho, ale ty základní, které se těší celosvětové popularitě, jsou tři. Je to zahřívaný tabák, ten je nejpopulárnější ve střední a východní Evropě a ve středovýchodní Asii. Druhou alternativou jsou elektronické cigarety. Ty jsou nejpoužívanější v Severní Americe a v západní Evropě. A nakonec jsou to nikotinové sáčky, které se používají orálně. Ty vycházejí ze Skandinávie a odtud se šířily do světa včetně České republiky. U nich je redukce rizik oproti cigaretám asi největší. My hovoříme o tom, že je to až o 99 % méně toxické ve srovnání s klasickou cigaretou.

Pokud to chápu dobře, tak ty nikotinové sáčky dnes už často ani neobsahují tabák, což pro vás znamená, že ho nemusíte někde na světě sklízet a zpracovávat. Vyrábíte pouze nikotinové směsi. Museli jste restrukturalizovat svoji výrobu?

Orální produkty tradičně také obsahovaly tabák, to je třeba snus (žvýkací tabák, pozn. redakce), který je stále populární ve Skandinávii. Posledním trendem jsou ale beztabákové nikotinové sáčky. Jsou zcela bílé a tím pádem mnohem čistší a hygieničtější. I když nikotin v nich se také získává z tabáku. Ale samozřejmě co se týká těch výrobních procesů, tak všechny tři zmíněné alternativy přinesly velké změny.

British American Tobacco má ambici získat do roku 2030 50 milionů uživatelů nikotinu, kteří ho do sebe dostávají jinou než spalovací formou. Podle vaší výroční zprávy jste jich před dvěma lety měli zhruba 10,5 milionu a loni 13,5 milionu. Zatím to tedy nevypadá, že byste to stihli…

My v tomhle směru hodně akcelerujeme. BAT mělo loni 10 % obratu v těch nových kategoriích. Loňský prosinec ještě nemáme vyhodnocen, ale už teď můžu říct, že to bude dvojnásobek. Kuřáků, kteří volí alternativy, přibylo za rok zhruba 3,6 milionu celosvětově. 95 % z nich přechází od klasických cigaret a 90 % z nich pak různě přechází mezi těmi novými kategoriemi. Je to spíše exponenciální nárůst. Myslím, že těch 50 miliónů není nereálných.

Zdroj: Štěpán Michlíček
Zdroj: Štěpán Michlíček

Tabákový průmysl není charita, alternativy jsou byznys

A proč vlastně mít takovou ambici? Je pro vás výhodnější prodávat lidem alternativy ke klasickým cigaretám, nebo se spíš snažíte být o krok před regulacemi, které se na klasické kouření valí?

Těch dimenzí je víc. Dnes už všichni ví, že kouření je škodlivé. Nejlepší je s ním vůbec nezačínat, a když už začnete, nejlepší je skončit. Na to ale každý nemá dostatečně pevnou vůli. A proto my nabízíme alternativy, které můžou zredukovat zdravotní dopady. Nejsme charita, děláme to z byznysových důvodů, mluvíme ale o trojité výhře. Zaprvé pro spotřebitele, kteří si mohou dál užívat potěšení z nikotinu, ale podstatně snížit rizika oproti klasickému kouření. Pak vítězí celá společnost, protože můžeme omezit výdaje za zdravotní péči. A zatřetí naši akcionáři, protože náš byznys s alternativami je dlouhodobě udržitelný.

Z moderních médií už takřka vymizely postavy femme fatale se špičkou a drsných fešáků a kovbojů s cigaretou v koutku. Děláte něco pro to, aby se kouření, nebo spíše užívání alternativ, vrátila „cool“ fazóna, kterou ztratilo?

Největší problém spojený s kouřením je samotný proces spalování, kdy vzniká nejvíc toxinů a karcinogenních látek. Proto když už se někdo dospělý rozhodne pro to, že chce mít požitek z nikotinu, tak je určitě lepší volit alternativy. A těch my dospělým kuřákům v Čechách nabízíme celou paletu. Ať už je to naše zařízení na zahřívání tabáku glo, elektronická cigareta Vuse nebo zmíněné nikotinové sáčky VELO. Neprezentujeme to ale jako něco, co je cool.  

Jedna věc je snižování počtu kuřáků cigaret na úkor alternativ. Ale není vaší ambicí skrze alternativy získávat i nové? V reklamách na e-cigarety se objevují převážně mladí lidé kolem třiceti. 

O to my se právě vůbec nesnažíme. Cílíme jen na dospělou kuřáckou populaci a ve svém marketingu dodržujeme ty nejvyšší samoregulativní standardy. A jak už jsem řekl, celosvětově 95 % těch uživatelů alternativ, které získáváme, přechází z klasických cigaret.

Zdroj: Štěpán Michlíček
Zdroj: Štěpán Michlíček

V rozhovoru pro info.cz loni v květnu jste řekl, že pandemie vás postihla hlavně tím, že cizinci si kvůli omezením do Česka nemohli jezdit pro levnější cigarety, a také že s rouškami se prostě kouří obtížněji. Je o rok a půl později, pandemie je tu stále. Jak to vypadá teď?

Pokles tu stále je, ale co se týče legitimního příhraničního byznysu, dopad na skupinu BAT je relativně malý, protože když třeba němečtí turisté-spotřebitelé cestují do ČR méně, tak naše produkty zase více nakupují v Německu. A značná část našeho byznysu je pořád v klasických cigaretách (podíl klasických cigaret na příjmech BAT za rok 2020 oproti 2019 celosvětově klesl, zvýšil se ale např. v USA, pozn. redakce). Má to ale dopad na státní rozpočet ČR, kam doteče méně peněz na spotřební dani a DPH. Jinak nám pandemie spíš pomáhá v tom odklonu od klasických cigaret k alternativám, protože kvůli covidu začali lidé více přemýšlet o svém zdraví a začínají více užívat nikotin způsobem, který neprodukuje škodlivý kouř.

Myslíte, že lidé budou ve vyspělých zemích v roce 2050 stále kouřit klasické cigarety?

Myslím, že asi ano, ale bude jich dramaticky méně. Někteří naši konkurenti tvrdí, že vymizí úplně, ale tím si já nejsem jistý. Není to sice něco, co by se nám nelíbilo, ale nemyslím, že je to reálné. Do roku 2050 je navíc daleko. Investujeme obrovské částky do vědy, máme asi 1500 dedikovaných vědců, kteří zlepšují současné platformy a vyvíjejí nové. Takže dost možná přijde nějaká úplně nová varianta kouření, kterou si zatím vůbec neumíme představit, a i s mírou zdravotního rizika bude zase někde úplně jinde.

Může se Vám líbít

Sticky Post

Česká republika se potýká s rostoucím výskytem infekčních onemocnění, včetně černého kašle, svrabu a návratu nemocí jako jsou neštovice. Očkování a preventivní opatření jsou...

Sticky Post

Společnost Philip Morris Česká republika hlásí pokles čistého zisku o osm procent na 3,3 miliardy korun v důsledku klesající spotřeby tabáku. Tržby bez spotřební...

Byznys

Elon Musk se rozhodl přesunout právní sídlo své společnosti Neuralink z Delaware do Texasu. Tato změna následuje po nedávném oznámení, ve kterém Musk sdělil...

Politika

Americký senátor James David (J. D.) Vance nedávno zaujal pevný postoj v otázce prodeje společnosti Vista Outdoor’s Sporting Products do rukou Czechoslovak Group (CSG)....

Zdraví

Každý z nás se občas cítí unavený. Může to být způsobeno různými faktory, které ovlivňují naši fyzickou i psychickou pohodu. Pokud se cítíte unavení...

Byznys

Po pátečním vzletu letadla Alaska Airlines z Portlandu, Oregon, došlo k odtržení nevyužívaných kabinových dveří. Šéf Boeingu, Dave Calhoun, nyní přiznal chybu společnosti poté,...

Sticky Post

V zimě stoupá díky teplotnímu propadu krevní tlak a mráz navíc zužuje tepny. Díky tomu se v mrazivých měsících počet srdečných příhod zvyšuje. Nejrizikovější...

Sticky Post

Nemoci srdce a cév stále patří mezi nejčastější příčiny úmrtí v České republice i v Evropě. I proto se řada evropských vědců seriózně zabývá...

Sticky Post

Eva Primus Kovandová se řadí mezi velmi aktivní a úspěšné ženy, které bez zaváhání pomohou druhým. Stojí za řadou zajímavých projektů jako je například...

Byznys

V dnešní době, kdy se stále více lidí obrací k ekologickým a udržitelným řešením, přichází mladá rodinná firma Helios Solution se zajímavým produktem, který...

Zdraví

Podle expertky na covid Kate Binghamové může lidstvo očekávat další pandemii. Otázkou prý není, jestli přijde, ale kdy přijde. Onemocnění, které se bude šířit,...

Sticky Post

Brexit zavádí nová pravidla, která by mohla stát evropské výrobce elektromobilů 3,75 miliardy liber. A bohužel to zaplatí zákazníci.