Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Byznys

Zmizí Facebook a Instagram z našich životů? Mark Zuckerberg pohrozil Evropě vypnutím oblíbených sociálních sítí

Sociální sítě se staly součástí každodenního života naprosté většiny z nás. Někteří už si na nich vypěstovali solidní závislost. Velké pozdvižení proto způsobila začátkem týdne informace o možném ukončení těchto platforem pro všechny evropské uživatele v případě, že společnost Meta nebude moci nadále přenášet data uživatelů na servery ve Spojených státech. Museli bychom se v takovém případě s Facebookem a Instagramem definitivně rozloučit, nebo by i po vypnutí v Evropě existovala alternativa, jak tyto sítě dál využívat?

Mark Zuckerberg, foto: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com

Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg neprožívá zrovna nejšťastnější období. Po neuspokojivých výsledcích hospodaření se minulý týden hodnota jeho firmy během jediného dne propadla o více než 250 miliard dolarů. Facebook v posledním loňském čtvrtletí přilákal pouze dva miliony nových aktivních uživatelů měsíčně oproti 15 milionům v předchozích třech měsících. Pokles zájmu přitom společnost Meta (provozovatel Facebooku) evidovala i během vánočního období, kdy aktivita na sítích bývá největší.

Kromě zesilující konkurence (v poslední době především stále oblíbenějšího TikToku) se ale Meta potýká také s dalším problémem. Nemalou část příjmů jí ukrajují přísnější pravidla Applu ohledně ochrany osobních údajů v systému iOS. Podle nich musejí vývojáři aplikací pro telefony iPhone žádat uživatele o povolení ke sběru určitých dat pro reklamní účely. Jen letos kvůli tomu Meta přijde odhadem o 10 miliard dolarů.

Foto: rafapress / Shutterstock.com

Oleje do ohně v tomto směru přililo i rozhodnutí Evropské unie, která označila za neplatnou dohodu EU a USA, která umožňovala firmám předávat osobní údaje evropských uživatelů do Spojených států. Podle EU je to v rozporu s GDPR, tedy pravidly pro ochranu osobních údajů. Uživatelská data jsou přitom hlavním zdrojem příjmů společnosti Meta. Díky nim může sledovat chování lidí na sociálních sítích a přesně na ně cílit reklamy inzerentů. V budoucnu budou data důležitá i pro fungování pokročilejšího nástupce internetu metaversu.

Facebook s Instagramem můžou skončit už za pár měsíců

Mark Zuckerberg oznámil, že pokud by se jeho společnost nemohla spolehnout na nové nebo stávající dohody o přesunu dat uživatelů, pak by “pravděpodobně nemohla v Evropě nabízet řadu svých nejvýznamnějších produktů a služeb, včetně Facebooku a Instagramu.” Může se tak stát už za pár měsíců, pokud nedojde k dohodě Evropské komise s Washingtonem. Jednání obou stran intenzivně probíhají, konečné rozhodnutí by mohlo padnout už v první polovině letošního roku.

Ve hře přitom není pouze osud Facebooku a Instagramu, ukončení by se mohlo dotknout i dalších služeb – oblíbené komunikační služby WhatsApp a on-line databáze pohyblivých obrázků Giphy.

Foto: Primakov / Shutterstock.com

Přes optimistické názory řady lidí, kteří se domnívají, že k takovému kroku nakonec Mark Zuckerberg ve vlastním zájmu nepřistoupí, je faktem, že nejde o první podobnou hrozbu. Před rokem Facebook uživatelům a mediálním firmám v Austrálii zablokoval sdílení a prohlížení zpravodajského obsahu. Reagoval tím na tehdy chystaný zákon, kterým má přimět digitální platformy, jako je Google nebo Facebook, aby platily mediálním podnikům za využívání jejich zpravodajského obsahu.

Podle všeho si je Zuckerberg vědom, že by odchod z Evropy velmi významně ovlivnil jeho podnikání. I tak je ale kvůli uživatelským datům, které jsou hlavním zdrojem příjmů firmy, ochoten tento krok učinit. Mluvčí společnosti Meta k tomu pro server Bloomberg uvedla: „Nemáme absolutně žádnou touhu a žádné plány stáhnout se z Evropy, ale jednoduchou realitou je, že Meta a mnoho dalších podniků, organizací a služeb se při provozování globálních služeb spoléhají na přenosy dat mezi EU a USA.“

Řešení má jméno VPN

Ani v případě, že dojde na nejčernější scénář, se ale Facebooku a Instagramu vzdát nemusíte. Možností je využití takzvané VPN – virtuální soukromé sítě. Jde o zabezpečené šifrované připojení mezi dvěma sítěmi nebo mezi konkrétním uživatelem a sítí, které vám umožní prohlížet internet v soukromí. Ve svém zařízení si tak prostřednictvím VPN můžete nastavit IP adresu země, ve které je požadovaná služba dostupná. Takto se například dostanete k obsahu streamovacích služeb jako je Netflix a budete moci sledovat filmy či seriály, které jsou k mání pouze v určité zemi.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Nevýhodou VPN může být pomalejší připojení, problémy s kvalitou služeb nebo možnost blokování ze strany některých firem. Před výběrem spolehlivého provozovatele této služby si proto pročtěte zkušenosti ostatních uživatelů.

Zdroje dat:
PATRIA.cz, Novinky.cz, Yahoo! finance, Bloomberg, Avast

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...