Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Celebrity

Alžběta Malá o sexuálním násilí: Mnoho žen má strach a stydí se něco takového přiznat

Začínající herečku Alžbětu Malou můžete vidět v minisérii Guru, kde ztvárňuje studentku Kamilu, jež se po znásilnění guru Márou pokusí o sebevraždu. Jak obtížné pro ni bylo vžít se do této postavy? Jaká scéna pro ni byla nejnáročnější? Talentovaná herečka se na filmovém plátně viděla vůbec poprvé. Zaměřila se během promítání na celkový děj, nebo spíš na svůj vlastní výkon?

Foto: Anna-Marie Křížová
Foto: Anna-Marie Křížová

Alžběto, jaké jsou vaše pocity po zhlédnutí prvních dvou dílů minisérie Guru?

Bylo to velmi intenzivní, protože jsem se hlavně viděla úplně poprvé na plátně. Zároveň mi přijde, že to naplnilo všechno, co mělo, protože jsou oba příběhy velmi silné. Moc se mi líbí ta dějový linka Alice, která je podle mě rozvinutější. Můžeme nahlédnout to jejího světa a vidět, že má tu odvahu bojovat za pravdu, když jí někdo ublížil, a je schopna pro to udělat cokoliv, což si myslím, že je strašně důležité. Zároveň se ty oběti mohou spojit a tím pádem vědět, že na to nejsou samy, v tom je neuvěřitelná síla.

Sledovala jste spíš sama sebe na plátně, nebo jste se zaměřila na děj?

Já se věnuji herectví krátce, ale od té doby sleduji všechny, jak hrají, než jak vypadá ten film, což mi trochu přijde jako taková nemoc, takže jsem určitě řešila svůj výkon. Zní to asi sobecky, ale určitě to člověk řeší a je to o nějakém zvyku, ale zároveň jsem se snažila vnímat ten děj a myslím si, že jsem to všechno podchytila.

Někteří zkušení herci tvrdí, že se na sebe neradi dívají. Je to i váš případ?

Ano, mám to stejně. (smích) Člověk není zvyklý slyšet svůj hlas a dívat se sám na sebe, vidí se jinak, takže v tomhle směru je to trochu znepokojující. Ale vše je jen o zvyku.

V čem vás nejvíce zaujal scénář minisérie Guru?

Asi tím citlivým tématem.

Zdroj: Voyo Originál
Alžběta Malá jako Kamila v minisérii Guru
Zdroj: Voyo Originál

Jak vnímáte sexuální útoky z pohledy ženy?

Musím naklepat, že mám ohromné štěstí, že s tím nemám zkušenost. Asi jako každá žena mám samozřejmě zkušenost s nějakou hloupou, nepříjemnou nebo nevhodnou narážkou, ale co se týká sexuálních napadení, které jsou až v takové míře, tak co na to říct. Je to špatně a musí se o tom mluvit nahlas.

Co byste vzkázala ženám, které v reálném životě bojují s podobným příběhem a váhají, zda to půjdou ohlásit na policii?

Ať jsou silné, že v tom nejsou samy a nemají se za co stydět. Myslím si, že mnoho žen má strach a stydí se něco takového přiznat, že se jim něco takového přihodilo. Zároveň je na tomto případě vidět, že do toho spadly i holky, které jsou nesmírně inteligentní, studovaly medicínu, práva. Jen někdo využil toho, že jsou nešťastné, a ve jménu dobra konal taková zla. Za to se nemůže žádná žena stydět a měla by to sdílet. A myslím si, že tato minisérie může být v jejich sdílení velmi nápomocná.

Foto: Anna-Marie Křížová
Alžběta Malá během rozhovoru pro Zítřek.cz
Foto: Anna-Marie Křížová

Jak moc náročné pro vás bylo ztvárnit tuto roli?

Velmi, protože celý ten projekt byl velmi narychlo a pro mě zároveň úplně první, takže hledám, co je moje, a jak pracovat. Navíc celé téma bylo těžké na duši a ze začátku bylo náročné pochopit, proč Kamila jedná tak, jak jedná. S postupem času jsem ale pochopila, že to je zlomený člověk, který jen hledá pomoc.

Která scéna byla pro vás nejobtížnější z hlediska prožívání?

Asi scéna s maminkou, kdy se hádáme a přijde takový ten první střet, kdy si to řekneme napřímo z očí do očí. A ještě přijdu opilá čili v rozpoložení, kdy to jde z člověka ven. To bylo hodně emotivní. Ještě jsme tam bojovali s kamerou, takže jsme museli mít v hlavě i technickou stránku, kdy se máme otáčet a do toho ty emoce. V tomhle to bylo velmi náročné, ale na druhou stranu je to pro mě velká zkušenost.

Jak se vám natáčela sexuální scéna na toaletách?

Naštěstí mi dovolili si vzít s sebou svého přítele, takže to bylo hrozně příjemné. (smích)

Foto: Anna-Marie Křížová
Alžběta Malá se svým přítelem na slavnostní předpremiéře
Foto: Anna-Marie Křížová

V čem vidíte největší přínos této role v rámci hereckých zkušeností?

Role mě určitě posunula ve spolupráci s ostatními herci, v práci před kamerou… Zkrátka ve všem, co se týká filmu, za to jsem velmi ráda.

Už vám přišla nějaká nová pracovní nabídka?

Ano, teď se něco chystá, ale všechno je zatím v přípravách.

Pamatuji si vás z Instagramu, kde jste měla velmi hezké modelingové fotky…

Je pravda, že mám takovou instagramovou minulost, věnovala jsem se tomu, ale nakonec jsem to zahodila.

Takže se fotomodelingu věnovat už vůbec nechcete?

Ne, to bylo a už není. Instagram mám stále, ale začala jsem se věnovat jiným věcem. Pro mě má větší smysl se zabývat herectvím.

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...