Farna se již v minulosti vyslovovala proti zákazu potratů v Polsku, kvůli čemuž čelila v zemi i kritice. „Víra má ovlivňovat naše rozhodnutí, ne to, že to zakážeme někomu jinému, který nevěří v boha, nebo věří, a přesto se může rozhodnout jinak,“ vysvětlila svůj postoj v pořadu Interview ČT24.
Vzhledem k tomu, že je potrat zakázán i v případě mnohých vážných zdravotních komplikací, se podle Farne těhotné polské ženy nemohou cítit v zemi bezpečně. „Je dobře, že Polky a Poláci vycházejí do ulic, protože si myslím, že není v pořádku nesmět rozhodovat o svém těle. Věřím v Boha, a proto bych já nešla na potrat, ale neznamená to, že ti to budu zakazovat,“ má jasno muzikantka, která nedokázala udržet slzy.
V Polsku se jako žena necítí bezpečně
Následně se opřela do polských zákonodárců. „V té zemi se nemůžete cítit bezpečně, protože vás nezachrání. Čekají, až to miminko, které bohužel stejně nezachrání, zabije i vás. To je přece chorý,“ řekla několikanásobná slavice s pláčem a uvedla i konkrétní příklad.
„Byl v Polsku případ mamky, která byla v pátém měsíci těhotenství, měla doma už dceru, dostali informaci, že plod se nevyvíjí, že to nepřežije a že není cesta. Musela jít na potrat. Ale ten se neprovedl, protože to dítě oficiálně nezemřelo, jen se přestalo vyvíjet. Tak se čekalo, až zemře, jenže zemřela ta paní – na sepsi. Nechala po sobě úplně zbytečně doma ve 33 letech rodinu a druhé malé miminko. A takových případů je víc… Nemůžu o tom ani mluvit…,“ uvedla Ewa s tím, že se potřebuje napít vody.
Ewa Farna také prozradila, že i ona v těhotenství zažila strach, když byla na území své druhé domoviny. „Když já byla podruhé těhotná a jezdila do Polska pracovat, prosila jsem svého bratra, aby jel do Varšavy se mnou. Protože kdyby se cokoli stalo, nedej bože, ať mě naloží do auta a fičí do Čech, abych se nedostala do polské nemocnice, kde by se mě týkala tahle jiná pravidla,“ uzavřela Ewa.
Zdroj:Interview Speciál, eXtra.cz
