Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

České celebrity

Kamila Nývltová otevřeně o smrti své sestry: Přála jsem si, aby se uzdravila, a to se nikdy nestalo

Každý ji zná jako Kleopatru zpívající na prknech divadla Broadway, ale málokdo ví, čím si jako malá prošla. Když bylo totiž Kamile Nývltové 6 let, její maminka otěhotněla a všichni se na nový přírůstek těšili. Jenže po narození sestry Elišky se rodině otočil život vzhůru nohama. Diagnostikovali jí totiž spastickou kvadruparézu. O tom se zpěvačka rozmluvila v 13. komnatě pro Českou televizi.

Zdroj: Nextfoto
Zdroj: Nextfoto

Na sestru se moc těšila

„Na sestřičku jsem se moc těšila, protože jsem vyrůstala jako jedináček. Všichni kolem měli sourozence, tak jsem si říkala, že to bude fajn, že se narodí ségra. Představovala jsem si, že Eliška bude zdravé miminko, že spolu budeme vyrůstat a že si spolu budeme hrát. Že budeme jezdit na výlety. A že nebudou žádná omezení, ale prostě to tak nebylo,“ vzpomínala Kamila. Osud ale bohužel vše nachystal trochu jinak. 

Kamila nebyla prvním dítětem svých rodičů. Měla mít ještě starší sestřičku, jež zemřela při porodu, a bratříčka, jenž tragicky zahynul v roce a půl. O to větší rána byla pro rodinu Eliščino postižení. „Eliška vlastně jenom ležela, nikdy nechodila, nikdy nemluvila. Nemohla nikdy říct, co jí bolí, co ji trápí. Snažili jsme se jí různě polohovat, aby neměla proleženiny a cvičit s ní. Všechno jsme vyzkoušeli. Takže to bylo, jako když se staráte o miminko. Přála jsem si, aby se uzdravila, a to se nikdy nestalo,“ pokračovala Kamila.

Kamila na svoji nemocnou sestru žárlila

Eliška končila často v nemocnici kvůli epileptickým záchvatům „Všechno se přizpůsobovalo Elišce, potřebovala úplně jinou péči. Bylo to náročné. Nemohli jsme odjet ani na dovolenou, pořád jsme jen řešili, co bude s Eliškou. Mamka ji nikdy nechtěla dát do žádného ústavu. Brali jsme ji, že je naší součástí,“ svěřila se zpěvačka s tím, že se všechno točilo kolem ní, a proto prý na Elišku i malinko žárlila.

Kamila to neměla kvůli sestřině postižení vůbec jednoduché, zažívala kvůli tomu dokonce i šikanu ve škole. „Celou základku se mi děcka smály a vlastně byly i nadávky. Mně to bylo líto a chodila jsem za mamkou, aby mi vysvětlila, proč to tak je.O několik let později se ale Kamila musela vyrovnat s faktem, že její sestra Eliška v 18 letech zemřela. „Byla jsem v Praze a mamka mi volal, že je to vážný, ať sednu an vlak a jedu domů. A já už jsem to nestihla,“ končí smutně Nývltová.

Co je spastická kvadruparéza?

Onemocnění je mezi oboustrannými spastickými formami dětské mozkové obrny zastoupena 25 %, jedná se tedy o vůbec nejčastější formu. Je důsledkem poškození obou mozkových hemisfér. Tato skutečnost s sebou nese vysoký předpoklad výskytu přidružených onemocnění. Diagnóza spastické kvadruparézy je zpravidla vyslovena do šesti měsíců věku dítěte.

Je tomu tak jednak proto, že postižení končetin je často patrné zvýšeným svalovým tonem, motorickou retardací (neschopností zvednout hlavu, v nejtěžších případech úplnou absencí úchopové funkce), a jednak z důvodu velmi často přidružené epilepsie, která je patrná hned v prvních měsících života.

Zdroj: Autorský text, 13. komnata ČT, Dětská mozková obrna

Může se Vám líbít

Celebrity

Prvním velkým počinem Nadace Anežka se stal bezesporu novoroční benefiční koncert, který proběhl 4. ledna 2024 v Divadle Broadway. Výtěžek z koncertu byl věnován...

Sticky Post

Dne 3. listopadu 2023 zasáhla porotce show TV Prima Česko Slovensko má talent smutná zpráva: zemřel legendární účastník Jozef Pátrovič.

Sticky Post

Padesátka ji minula už tři roky zpátky, ale nikdo by jí to nevěřil. Řeč je o bývalé muzikálové Kleopatře Iloně Csákové, která se po...

Sticky Post

Herec Matthew Perry se proslavil v kultovním seriálu „Přátelé“. Nikdo nečekal, že představitel Chandlera zemře ve věku 54 let.

Sticky Post

Zpěvačka Kamila Nývltová se cítila pod společenským tlakem kvůli své postavě. Nyní došla k bodu, kdy se nad celou věcí dokáže povznést a povzbuzuje...

Sticky Post

Nejen fanoušci rodinného sitcomu Krok za krokem pláčou. Zemřela hlavní představitelka Suzanne Somers, která si zahrála po boku Patricka Duffyho.

Sticky Post

Seriál z 90. let Beverly Hills 90210 si v Česku vybudoval fanouškovskou základnu. Zajímá vás, co se stalo s hvězdami seriálu? Zjistili jsme to...

Celebrity

Andrea Pomeje nedávno přiznala, že bojuje s depresemi. Nejen kvůli těmto stavům se rozhodla, že vystoupí ze své komfortní zóny a podstoupí očistnou kúru...

Sticky Post

Britská zdravotní sestra Lucy Letby stráví zbytek svého života za mřížemi. Usmrtila 7 novorozeňat a dalších 6 se pokusila usmrtit, naštěstí neúspěšně.

Sticky Post

Herečka Sandra Bullock zažívá těžké období. Osud jí sebral dlouholetého partnera, který podlehl zákeřné a nevyléčitelné nemoci.

Sticky Post

Eva Buresh Salvatore, jak má na svém Instagramovém účtu, slaví narozeniny. Děti nechala doma a vyrazila se svým partnerem Přemkem Forejtem do New Yorku...

Sticky Post

Herec Robert De Niro prochází s rodinou nesmírně těžkým obdobím. Ve věku 19 let mu zemřel vnuk Leandro De Niro Rodriquez, syn nejstarší dcery...