Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Celebrity

Helena Zmatlíková by měla 100 let. Nesnášela, když někdo její kreslené postavičky označoval za „roztomilé“

Pro mnohé z nás to byla průvodkyně dětství. Helena Zmatlíková ilustrovala mnoho slavných dětských knih – Honzíkovu cestu Bohumila Říhy, Děti z Bullerbynu Astrid Lindgrenové i Slabikář Jiřího Žáčka, podle nějž se dodnes děti učí číst a psát.

Zdroj: knižní bazar
Zdroj: knižní bazar

Heleně Zmatlíkové (19. listopadu 1923 – 4. dubna 2005) zaplatil kurzy kreslení její tatínek. Ten chtěl mít původně ze dcery švadlenu, ale tento obor Helenu vůbec nebavil. Za války pracovala Helena v Melantrichu, kde poprvé poznala kouzlo knižní ilustrace. Poprvé dostala šanci u díla Egona Schleinitze s názvem Deset děvčat jede na sever. Tento román rozhodl o tom, že osudem Heleny Zmatlíkové budou dětské knihy.

Helenu k tomu předurčoval její jedinečný styl. Idylicky znázorněné postavy dětí i dospělých, vždy s velkýma očima. Na besedách proto Heleně Zmatlíkové často příznivci říkali, že jsou její postavičky roztomilé. Toto slovo ale sama autorka nesnášela.

Dlouhé a spokojené manželství je v rodině Heleny Zmatlíkové raritou. Její matka se rozvedla za války, ještě než byla Helena dospělá. Ona sama byla vdaná dvakrát – v letech 1941 až 1948 za Iva Zmatlíka, o tři roky později si vzala Zdenka Seydla. Druhý rozvod přišel v roce 1973.

Rozvedl se také synovec Heleny Zmatlíkové, respektovaný právník a politik Pavel Rychetský. A stejně tak nevydržel svazek syna Heleny Ivana Zmatlíka s herečkou Kateřinou Macháčkovou. Babičce Heleně ale dělala radost vnučka, která dostala stejné jméno. Helena Zmatlíková mladší se rovněž věnuje knižní ilustraci.

Zdroj: lifee

Může se Vám líbít

Slovo odborníka

Za dobré vysvědčení je vhodné dítě odměnit dárkem. Psychologové ale nedoporučují dávat příliš drahé dárky. Mobily, tablety nebo samotné peníze nejsou vhodnou odměnou. Mohou...

České celebrity

Přestože si v případě herečky Kateřiny Macháčková každý vybaví primárně roli „zámecké“ paní v seriálu Život na zámku. Její reálný život ten zámecký zrovna...