„Spolu se zdravotními sestřičkami plníme dětem kufříky porodním náramkem, fotografiemi, otisky nožiček, prvním dudlíkem, osobními vzkazy, oblečkem nebo hračkou, kterou uháčkovaly dobrovolnice,“ vysvětluje zakladatelka projektu Život v kufříku Martina Wojtylová Opava.
Nadační fond La Vida Loca pak Martina založila proto, aby poděkovala Vesmíru za uzdravení jejího muže z rakoviny. Obrovskou vděčnost, kterou jako maminka dvou malých dětí cítila, potřebovala vložit do smysluplné práce na podporu těch méně šťastných. Namísto onkologie si vybrala pomoc odloženým novorozencům, protože jak sama říká: „Zvládneme vše, jen na to nesmíme být sami“. Projekt, Život v kufříku si získal okamžitou podporu předních českých neonatologů, psychologů, zdravotních sester, přechodných pěstounů a stovek dobrovolníků. Aktuálně je v projektu zapojeno 64 porodnic napříč Českou republikou.
V rámci programu Dne pro rodiny bylo možné Život v kufříku nejen různými způsoby finančně podpořit, ale také se dozvědět mnoho zajímavých informací během přednášek či si užít sportovní a kulturní program, který zahájila mladinká zpěvačka Adélka Hesová, která je známá především jako Sofinka ze seriálu ZOO. Svojí přítomností akci podpořily také známé tváře, několika násobné maminky, kterými problematika odložených dětí rezonuje. Na Den pro rodiny dorazily Jana Adamcová, Štěpánka Duchková, Miriam Chytilová a Markéta Šichtařová, která si den užila i se svými dětmi.
„Když se řekne odložené děti, je to věc, který mě jako mámu v první chvíli hrozně zasáhne. A nedávno jsem i četla i takový poznatek o tom, jak to ty mámy můžou udělat, odložit děti. Což samozřejmě chápu, ale na druhou stranu bych s nimi měla velký soucit a hledala bych ty důvody a neodsuzovala bych je,“ svěřila známá dabérka Miriam Chytilová. Moderátorka a maminka dvojčat Štěpánka Duchková sdílela v podstatě stejný názor: „Je to pro mě něco nepochopitelného. Mít dítě a vzdát se ho. Ale nechci samozřejmě ženy, které toto udělají, házet do jednoho pytle. Určitě jsou takové, které jsou v tak strašně těžké životní situaci, že jim nic jiného nezbyde a někdy je to pak pro to dítě lepší, když je odložené. Ale odložit ho jen tak, že ho nechci, překáží mi, nemám k němu ten vřelý vztah, to je pro mě něco úplně nepochopitelného.“
Známá spisovatelka, ekonomka a sedminásobná maminka Markéta Šichtařová neopomněla zdůraznit, jak důležité jsou vzpomínky pro náš budoucí dospělý život. „Mně se tento projekt líbil od samého začátku, sice je to smutné, že takový projekt musí existovat, na druhou stranu, co si budeme povídat, každý z nás si ze svého dětství neseme nějaké programy a nějaká malinká skrytá traumata. Každý člověk má v sobě něco, čemu se říká jádrové přesvědčení, a aby se s tím člověk vyrovnal, tak se do toho dětství musí vracet. To znamená, že každý člověk, když je dospělý, tak na to dětství musí myslet a jenom tak je schopen vyrovnat se s tím, co si z dětství nese a proto je tak důležité ten symbolický kufřík mít, aby si na to dětství mohl vzpomenout.“
Moderátorka Jana Adamcová pak projevila přání, aby kufříků nebylo vůbec potřeba. „Je to nádherný projekt, držím mu palce a moc bych si přála, aby těch kufříků vůbec nebylo potřeba,“ uzavřela.
Zdroj: KF production