Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Celebrity

Jan Čenský o návratu diváků do divadel, zapomínání textu během představení a Daně Morávkové: S ní je radost se hádat!

Herec a moderátor Jan Čenský se v rozhovoru pro Zítřek rozpovídal o nové činohře Mlčeti zlato, která podle jeho slov potřebuje diváky. Co ho během středeční premiéry v Divadle Lucie Bílé velmi potěšilo? Řeč přišla také na jeho kolegyni a dlouholetou kamarádku Danu Morávkovou, se kterou se až nyní potkává na divadelních prknech.

Foto: Miloš Schmiedberger
Foto: Miloš Schmiedberger

Pane Čenský, jak se vám momentálně daří?

Teď jsme odehráli premiéru představení Mlčeti zlato, takže dobře.

Pociťoval jste před premiérou nervozitu?

Byl jsem nervózní, ale my jsme si to naštěstí přehráli, protože pan Procházka, který tady dnes večer bohužel nemohl být, vymyslel veřejnou generálku, což bylo fajn. A pak jsme si to dvakrát odehráli v Děčíně a Brně. Tohle je představení, které potřebuje diváky, takže to nebylo úplně poprvé před publikem, ale bylo to strašně dobře, protože tahle hra potřebuje reakce. A byl to dost velký rozdíl, když jsme to hráli s diváky a bez nich.

Jak jste mohl dnes vidět a slyšet, reakce diváků byly dnes opravdu silné. Čekal jste, že se diváci budou takhle nahlas smát obzvlášť v této nelehké době, kdy se řeší covid a válka na Ukrajině?

Jsem velmi potěšen, že se alespoň na chvíli zapomnělo na to zlé a že se lidi přišli sem do divadla pobavit, ale samozřejmě nemůžeme zapomínat na tu situaci. Je to trochu schizofrenní stav, kdy na jednu stranu si tady hrajeme a tam se dějí tyhle věci, ale na druhou stranu je naší zbraní divadlo, takže když budeme skládat zbraně, bude to znamenat nehrát.

Foto: Miloš Schmiedberger
Jan Čenský během představení Mlčeti zlato
Foto: Miloš Schmiedberger

Paní Morávková všem přítomným poděkovala, že přišli do divadla. Jak vnímáte jako herec situaci kolem covidu?

My máme za sebou těžké období. Já nedokážu streamovat představení, nedokážu hrát přes ty sklíčka, potřebuji diváka, takže jsem nadšený, že diváci přišli, a uděláme maximum, aby se vraceli. Jsem šťastný, když mohu hrát pro živé publikum.

Takže vás dnešní večer, předpokládám, nabyl pozitivní energií…

Jsem nadšený, a navíc tu mám vzpomínky, protože jsem tady hrál v divadle Ta Fantastika, takže mě Lucka Bílá vrátila o pár let zpátky. Lucie to divadlo fantasticky opravila, je velmi hezké a má krásnou energii, takže doufám, že to necítím pouze já.

Foto: Miloš Schmiedberger
(zleva) Jan Čenský, Dana Morávková, Lucie Bílá, Ivana Korolová a Robert Hájek
Foto: Miloš Schmiedberger

Představení nese název Mlčeti zlato. Stalo se vám někdy v reálném životě, že jste si řekl, že jste měl raději mlčet?

Mockrát. Já jsem hodně ukecaný a moje maminka je diplomatka, takže mi řekne: „Tohle jsi nemusel.“ Představení má opravdu velmi moudrý název. (smích)

Máte nějaký konkrétní příklad, kdy jste měl raději držet jazyk za zuby?

Těch je. (smích)

Představení je velmi náročné z hlediska textového obsahu. Jak dlouho jste zkoušeli?

Měli jsme 23 zkoušek, takže jsme se sešli 10. ledna a v půlce února byla veřejná generálka, takže to bylo hodně intenzivní, ale jak se říká – zážitek nemusí být dlouhý, ale intenzivní.

Smáli jste se během zkoušek jako dnes diváci v hledišti?

Ano, my jsme se tím bavili. Eric Assous, který napsal tuto hru, by nám to schvaloval, protože některé francouzské vtipy jsme převedli do češtiny a čeština je velmi vtipná, pokud je ten humor moudrý.

Jakou pasáž máte v této inscenaci nejraději?

Já miluji závěrečný monolog Dany Morávkové, kdy nakonec řekne coby dámička z velmi dobré adresy peprné slůvko, ale sedí to tam jako na hrnci. (smích)

Foto: Miloš Schmiedberger
Jan Čenský jako Gaspard a Dana Morávková jako Clémence
Foto: Miloš Schmiedberger

Stalo se vám někdy, že jste zapomněl text?

To se stává čím dál častěji vzhledem k mému věku, ale od toho jsou kolegové, kteří mi i dnes večer pomohli, ale zatím to jde. My tu paměť docela trénujeme, nejhorší je zakrnět, to je potom špatně.

Jak vám dnes kolegové pomohli?

Dneska se to stalo v posledním obraze, kdy jsem tam zapomněl říct repliku, kdy řve na svého syna a říká: „No, vidíte, a když jste se poznali, tak jste pochopili, že jste měli stejný osud.“ Naštěstí Ivanka (pozn. red. Ivana Korolová) na mě koukala velmi duchapřítomně a poznala, že Čenda to už neřekne, tak to řekla za mě. Ale naštěstí to nikdo nepoznal. (smích)

S Paní Morávkovou tvoříte dlouholetý manželský pár v seriálu Ordinace v růžové zahradě 2 a zároveň jste dobří přátelé. Je hraní po jejím boku o to snazší?

Myslím si, že obzvlášť v této komedii je to docela dobré, že se známe velmi dobře. Zajímavostí je, že jsme se spolu sešli poprvé na jevišti. Vystupujeme spolu v Ordinaci, moderujeme spolu, uvádíme nějaké akce, takže ji znám na jevišti jako Morávkovou, ale neznám ji jako Clémence, takže to jsem trochu našlapoval, ale s ní je radost se hádat. (smích)

Při jaké příležitosti vás spolupráce s paní Morávkovou baví nejvíc?

Mě právě baví, že máme za sebou moderování, natáčení i divadlo. Nevím, co nás čeká teď, možná dovolená. (smích)

Zdroj: Divadlo Lucie Bílé
Jan Čenský a Dana Morávková se spolu poprvé objevují na divadelním jevišti.
Zdroj: Divadlo Lucie Bílé

Stává se vám, že vám lidé říkají, že byste měli tvořit pár i v reálném životě?

To nám říkají často. Dokonce moje žena se jmenuje Dana a jeden pán mi říkal: „Tak pozdravujte Danušku.“ A samozřejmě tím myslel Danušku Morávkovou. Říkají, že nám to spolu klape, ale s Petrem jí to klape lépe.

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...