Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Celebrity

Jan Komínek o herectví i vlastenectví: Pořád je tu dost lidí, kteří škodí našemu státu. Zeman je zrádce číslo jedna

Herec Jan Komínek se před kamerami objevuje již od dětských let, přesto přiznává, že odmalička ho to táhlo k armádě. V rozhovoru pro Zítřek se známý herec rozpovídal o své lásce k vlasti a otevřeně zkritizoval myšlení dnešní mladé generace. Řeč přišla také na válečný konflikt na Ukrajině a českou politiku. Co mu nejvíce vadí na prezidentu Miloši Zemanovi a jak je spokojený se současnou vládou?

Foto: Miloš Schmiedberger
Foto: Miloš Schmiedberger

Honzo, není tajemstvím, že vás to odmalička táhlo k armádě. Proč máte k zelené uniformě takovou slabost?

Nasazení a ochrana druhých je pro mě dostatečně motivující pro to, abych nad tou armádou i dnes přemýšlel. Doktoři, záchranáři, vojáci a policisté – ke všem chovám obrovskou úctu a mají můj velký dík za jejich službu.

Chodíte i střílet. Jak často?

Dvakrát třikrát do měsíce. Je to relax a díky válce na Ukrajině a rozpínavosti Ruska i nutná potřeba.

Vlastníte zbrojní pas?

Nevlastním, zatím ho nepotřebuji. Chodím si zastřílet do Prague Armory, což je pražská střelnice, kam si člověk může jít zastřílet i bez zbrojáku, protože jsou tam profesionální instruktoři, kteří vás vezmou pod křídla a během střelby vás kontrolují. Ale se vší skromností (smích) si troufnu říct, že ti instruktoři na mě sice dávají pozor, ale zároveň mi absolutně věří, čili mi dávají o trochu víc svobody než někomu, kdo tam střílí poprvé.

Předpokládám, že v rámci herectví byste si rád zahrál ve válečném filmu…

Ano, to bych skutečně rád.

Zajímalo by vás kaskadérství?

Já jsem dělal rok kaskadérství u Jirky Kuby, kde jsem měl čistě jen jako kaskadér jednu kaskadérskou akci, kterou jsem provedl. A když tak nad tím přemýšlím, tak jsem vlastně nikdy neměl doubléra, nebo teda určitě ne za posledních 10 let. To znamená, že jsem neměl nikoho, kdo by za mě udělal kaskadérský kousek. Kluci z kaskadérské agentury Filmka mě znají a ví, že tyhle věci dělám sám a s nadšením, takže mě vždy přivážou a zeptají se: „Komíne, cítíš se na to?” A to už pak jen letím vzduchem. Mám z toho respekt, nikoliv strach, a hlavně věřím klukům, že to jsou profíci, a zároveň věřím i sám sobě.

Jaká byla nejnebezpečnější scéna, kterou jste zatím točil?

Asi to, když mě vystřelovali přes celou místnost v pohádkovém filmu Pravý rytíř, kde jsem byl přivázaný kolem pasu a vystřelili mě 5 metrů do vzduchu a 12 metrů vzad, čili jsem letěl po zádech vzduchem 12 metrů ve výšce 5 metrů, a navíc mezi mnou a dopadovou zónou byl takový velký krb, který jsem musel přelétnout, takže kdyby se něco pokazilo a já to v té rychlosti do něj napral, nebylo by to příjemný.

O vás je známé, že jste velký vlastenec. Co pro vás znamená slovo „vlast“?

Rodina, přátelé… Místo, kde jsem se narodil. Jste to vy, jsou to maturanti, na které teď koukám z okna kavárny. To všechno pro mě znamená slovo „vlast”.

Šel byste ji bránit?

To je jasné. Ondřej Vetchý v rámci filmu Tmavomodrý svět dával rozhovor pro film o filmu, kde řekl: „Vlast je pro mě rodina, kamarádi, místo, kde jsem se narodil, tradice, historie. To všechno je vlast, a to všechno mi stojí za to, abych to šel bránit bez toho, aniž bych nad tím musel nějakým způsobem přemýšlet.“ Já se s těmito slovy ztotožňuji a mrzí mě, že v dnešní společnosti si málokdo umí na to slovo „vlast“ takhle jednoduše odpovědět. Je to smutný.

Co byste změnil v rámci myšlení mladých lidí změnil?

Dnešní společnost už dle mého nezměníme. Jen skutečně zřídkakdy změníte myšlení či postoj k vlasti u dospělého člověka, bohužel. Možná se můžeme snažit lidem otevírat oči, můžeme lidem připomínat naši historii, ale nezměníme je. Láska k vlasti musí být v člověku pěstována od útlého věku rodinou, školou a později třeba nějakou státní institucí. Mentální stav našeho národa je dle mého názoru velmi špatný, protože tu nebylo žádného politika, který by se o mentální stav našich lidí staral. Tedy až na Masaryka.

Foto: Miloš Schmiedberger
Foto: Miloš Schmiedberger

Ano, postoj k Ukrajině máme ukázkový, ale stále se tu najdou proruští zrádci jako je třeba náš prezident a celá ta jeho partička mentálních pokřivenců a kolaborantů. Hlavně už žádný samet. Ten už tu jednou byl, a jak to dopadlo. Tentokrát musíme být vůči zrádcům a kolaborantům rázní a nekompromisní. Jde o naši svobodu a demokracii. Už si po ní nemůžeme nechat dál šlapat. Tady není místo pro podporovatele diktátorských režimů.

Jste také velký kritik současného prezidenta Miloše Zemana. Co vám na něm vadí nejvíce?

Mně vždycky vadilo, že si lidé dělali srandu z toho, jak vypadá a jaký je jeho zdravotní stav, že je starý a nemohoucí. Prostě k životu patří stáří, co je na tom k smíchu, každého to čeká. Mně upřímně víc vadí to, že se chová vlastizrádně a jedná v zájmu Ruska, nikoliv Česka. Ty důvody si to myslet jsou jednoznačné. Pro mě je to zrádce číslo jedna a má krev na rukou. Zastával se Putina, podporoval ho, i když věděl, co je zač. A to, že teď najednou otočil a odsoudil Putinovu agresi? To mu teda fakt nezbaštím. Jen se snaží si zachránit krk, protože ví, že tahle válka je Putinův konec. Zemana by neměl minout trest. Jak jednou řekl můj tatínek: „Osobně bych Zemana a všechny podporovatele putinovského Ruska nejraději zabalil do ruské vlajky a poslal je pěšky přes Ukrajinu do Ruska.” A já s tatínkem 100 % souhlasím.

Jakého prezidenta byste si představoval pro Českou republiku?

Petra Pavla, protože si myslím, že je to důvěryhodný člověk, který byl jedním z nejvyšších vojenských představitelů NATO. Je to západem prověřený člověk a podporuji ho především i kvůli jeho dle mého správnému postoji k putinovskému Rusku. Měl jsem tu čest se s generálem Petrem Pavlem setkat a potvrdilo se mi, že je to rovný člověk, který naslouchá, a to je pro mě velice důležité. Navíc generálovo porevoluční počínáni bylo ukázkové, takže mám jasno. Petr Pavel na Hrad.

Volil jste koalici SPOLU. Jak jste spokojený se současnou vládou a premiérem Petrem Fialou?

Jsem spokojený už jenom z toho důvodu, že to, co tam bylo předtím, byl humus a největší zhouba, která snad zmizí z celé politiky jednou provždy. Ano, myslím tím Babiše. Petr Fiala byla výhra, držím celému SPOLU moc palce a myslím si, že jejich postoj k Ukrajině je naprosto správný. Líp to dopadnout nemohlo.

Jaký je váš osobní názor k válce na Ukrajině a na to zvěrstvo, které podle médií páchá ruská armáda?

Já tomu všemu věřím. Ruska armáda se nikdy nechovala kultivovaně. Moje babička je volyňská Češka a vyprávěla mi, jak se Rusové za druhé světové války chovali, když přišli k nim do vesnice. Byli to zvířata. Afghánistán, Čečna, Ukrajina… pořád stejný zvířecí chování. Jen čekám, kdy to rupne a začne lítat atom. Putinovi už je podle mě všechno jedno a až mu bude nejhůř, zmáčkne, jak se říká, červený tlačítko. Doufám, že se pletu.

Máte nějaké kamarády z Ruska?

Už ne. (smích) Dělám si srandu. Já říkám putinovské Rusko a Rusko. Jsme svědky toho, že na Ukrajině vznikají ruské oddíly, které bojují proti ruské armádě a Putinovi. Mám kamarády z Ruska, jen si teď na žádného nevzpomenu. Ale teď z trochu jiného soudku. Stala se mi jedna věc, taková hloupost. Chodil jsem 10 let do jednoho nejmenovaného baru na Letné, kde jsem měl se všemi velmi dobré vztahy. Poté, co jsem vystoupil na Václavském náměstí, vyjádřil podporu Ukrajině tak jsem v tom baru byl barmany přehlížen a opovrhován. Už se tam neukážu. Vlastně mi ale přijde fajn, když lidi i třeba tímto způsobem vyloží karty na stůl. Alespoň teď zase o trochu víc vím, kdo je kdo. Třeba já mám na bundě ukrajinskou vlajku, aby všichni věděli, na čí straně jsem. A myslím, že je to tak správně.

Myslíte si, že by tento konflikt mohl přerůst v třetí světovou válku?

Možné je vše, ale jestli se tomu tak stane, pro Putina by to byl rychlý konec. NATO je mnohem připravenější a silnější než Rusko čili by to byl poměrně rychlý proces. Skutečná hrozba jsou atomové zbraně a Čína. Ale Rusko? Ne, kdepak. Doufám, že Putin na Ukrajině vykrvácí a následně ho sundá někdo z jeho generálů dřív než se dostane k odpálení jaderné zbraně.

Nebojíte se toho, že by se Ukrajincům pomáhalo na úkor českých občanů?

I kdyby se to dělo, tak je nutný si uvědomit, že když někdo řekne, že nemá na metro nebo pivo, protože Česká republika investuje víc peněz do Ukrajiny než do nás, tak ten člověk je pro mě absolutní hyena a necitlivý kus „neČecha“, protože pro mě je Čech hlavně člověk humanitně založený, demokrat se svobodomyslným pohledem na svět, který hájí svobodu svou ale i druhých. To je to, co pro mě znamená být Čechem. A jestli se někdo chová tak, že nehájí svobodu Ukrajiny a nadává na Ukrajince nebo vládu, protože sám má málo? Tak to pro mě není Čech, ale produkt komunismu. Komunismus udělal s naší mentalitou hrozně moc. Vyprodukoval tu strašně velké množství lidí, kteří myslí jen na sebe, a ne na ostatní. To nejsou Češi. Na papíře možná, ale ne mentálně.

Řešíte teď pouze válečný konflikt na Ukrajině, nebo máte rozjeté i nějaké projekty v herectví?

Převážně řeším válku, ale člověk musí přece dál fungovat, jinak to nejde. Tedy
samozřejmě mám před sebou pár seriálových projektů, ale dokud netočím, nemluvím o tom. Nosí to smůlu. Ale věřím, že se diváci mají na co těšit.

Nyní se na TV Nova opět vysílá Anatomie života, kde ztvárňujete záchranáře Ondru. Jak vzpomínáte na toto natáčení?

Natáčení bylo skvělé, byla to super parta, jak kolegové, tak i celý štáb. Vzpomínám na to rád. Pro mě osobně bylo trochu náročnější se naučit všechny ty odborné medicínské názvy, ale myslím si, že jsem to nakonec zvládl. 🙂

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...