Když se řekne Marta Kubišová, všichni si vybavíme Modlitbu pro Martu. Tato píseň se stala významným symbolem demonstrací po 17. listopadu 1989. Zpěvačka tuto píseň zazpívala z balkonu Melantrichu na Václavském náměstí v Praze 21. listopadu.
O Martě Kubišové je také známé, že byla blízkou přítelkyní posledního prezidenta Československa a zároveň prvního prezidenta samostatné České republiky Václava Havla. „Na Václava Havla myslím od prvního dne, co mezi námi není. Ale když je teď volba prezidenta, tak na něj vzpomínám více. Říkala jsem si, když se ptáte, že kdyby tady byl, tak mu moc velkou radost neuděláme,“ svěřila se pro ŽivotvČesku.cz legendární zpěvačka v rámci dotazu, zda by jejím pohledem byl Václav Havel spokojený s tím, co se v české společnosti a české politice děje.
Marta Kubišová se zastala Petra Pavla
V rozhovoru se Kubišová zastala generála Petra Pavla, který se se pro Mladou Frontu DNES poprvé omluvil za vlastnoručně psaný životopis z roku 1987, ve kterém mimo jiné líčil, jak jeho názor na srpnovou okupaci formovali „přátelé ze Sovětského svazu“.„Životopis jsem psal jako mladý voják, který politiku a režim bral jako danou věc a nutné zlo… Byla to chyba, kterou už nezměním. Invazi z roku 1968 samozřejmě odsuzuji,“ uznal kandidát na Hrad.
„Pan Pavel se sice omluvil, ale k tomu musím říct, že všichni máme socialistickou minulost, když to tak člověk vezme. Já mám »socialistické« školy… Museli bychom se tady rozpůlit, na mladou generaci a na ty, kdo zkrátka v socialismu žil. To nejde,“ zdůraznila několikanásobná vítězka ankety Zlatý slavík a signatářka Charty 77.
Kubišová také otevřeně přiznala, že v druhém kole bude volit Petra Pavla stejně jako v kole prvním. „V současnosti to nejde brát tak, kdo byl a nebyl ve straně, je potřeba to brát tak, jak se kdo chová a jak mluví, to je dnes zřejmé, rozdíl v tom je, pokud jde o oba kandidáty. Oba vzešli ze stejného prostředí, ale rozdíl je znát,“ dodala na závěr.
Zdroj: Život v Česku, MF Dnes
